Slováci pohoreli aj proti Talianom: Neuhrali ani set a postup už nemajú v rukách!

Na snímke vpravo odchádzajú slovenskí volejbalisti po druhom prehratom seteNa snímke vpravo odchádzajú slovenskí volejbalisti po druhom prehratom sete Zdroj: TASR

ŠTETÍN - Slovenskí volejbaloví reprezentanti neuspeli ani vo svojom druhom vystúpení v štetínskej základnej B-skupine na majstrovstvách Európy v Poľsku a boj o postup do play-off už nemajú v rukách. Po piatkovej prehre 1:3 s Čechmi zverenci Andreja Kravárika v nedeľu podľahli Talianom 0:3 a nepriblížili sa k svojmu základnému cieľu - postupu zo skupiny.

Slováci, ktorí nastúpili s uzdraveným smečiarom Matejom Patákom, v prvom sete nezachytili úvod (0:6) a ťahali jednoznačne za kratší koniec (14:25). Zostávajúce dva sety boli oveľa vyrovnanejšie, no Taliani v kľúčových okamihoch ukázali vyššiu kvalitu a uspeli 25:19, resp. 25:20.

V pondelok sa Slováci rozlúčia so štetínskou Azoty Arenou súbojom proti favorizovaným Nemcom (17.30 h). Na postup potrebujú víťazstvo za tri body (3:0 alebo 3:1) a zároveň priaznivé výsledky zostávajúcich stretnutí "béčka". Z každej zo štyroch základných skupín postúpi víťaz priamo do štvrťfinále, mužstvá na druhej a tretej priečke do play-off o štvrťfinále a najhoršie umiestnený sa s podujatím rozlúči.

ME 2017 volejbalistov v Poľsku - nedeľa:

B-skupina (Štetín):
Slovensko - Taliansko 0:3 (-14, -19, -20)
83 minút, rozhodovali: Nastase (Rum.) a Murulo (Est.)

Slovensko: Zaťko, Paták, Ondrovič, Bencz, Chrtiansky, Kohút, liberá Kubš a Turis (Lux, M. Petráš, Končal, Mlynarčík, Prešinský, Ludha)
Taliansko: Giannelli, Lanza, Piano, Vettori, Antonov, Mazzone, liberá Colaci a Balaso (Spirito)

Tréner Kravárik pristúpil k dvom zmenám v základnej zostave - Mlynarčíka nahradil Bencz a Luxa uzdravený Paták. Úvod Slovákom nevyšiel, nedokázali zložiť loptu na palubovku a pri podaní Antonova prehrávali 0:6. Vzápätí prvý bod pre SR získal Chrtiansky - 1:6. Ten bol na začiatku stretnutia v útoku najúspešnejším Slovákom, v neľahkej pozícii znížil na 5:10. Taliani následne získali štyri body v sérii a viedli 14:5. Slováci mali po negatívnom príjme problém razantne zaútočiť a náskok Talianov ďalšími bodovými šnúrami narastal (22:9). Slováci ešte zabojovali a úspechmi striedajúcich Petráša a Luxa skorigovali na 13:23, no napokon podľahli 14:25.

Začiatok druhého setu bol oveľa vyrovnanejší, po dvoch úspechoch Bencza v sérii viedli Taliani 7:6. Odskočili na 9:6, no Slováci sa vytiahli a piatimi bodmi za sebou otočili na 11:9 vo svoj prospech: Mlynarčík a Paták sa presadili v útoku, Mlynarčík s Ondrovičom na bloku a Lux pridal eso. Kouč Talianov Blengini prvýkrát siahol po oddychovom čase, po ňom jeho zverenci zmazali manko (11:11). Slovenskí diváci mali v hľadisku prevahu, zo sedadiel ich dvihli Luxov útok a Mlynarčíkovo eso - 14:12. Taliani ukázali kvalitu a otočili vývoj, získali päť bodov v sérii: po technickom timeoute viedli 17:14 a neskôr 20:17. Slováci sa k nim v koncovke nepriblížili a prehrali 19:25.

V úvode tretieho setu pravidelne bodovali obe mužstvá: Prešinský vyrovnal na 6:6. Slovákov dostalo do vedenia Patákovo eso (9:8), Lanza odpovedal rovnako - 11:10 pre Talianov. Paták vyrovnal na 13:13, no krátko po technickom timeoute už Taliani viedli 17:14. Kravárikovi zverenci sa usilovali zabojovať o vyrovnanú koncovku - Paták znížil na 16:18. Lanza následne vypálil eso a Taliani mali sľubný štvorbodový náskok (20:16), výborne hrajúci Lux však blokom skorigoval na 18:20 a prinútil kormidelníka Blenginiho k žiadosti o oddychový čas. Prešinský útokom znížil na 19:21, Taliani však pridali dva body v sérii a viedli 23:19, neskôr 24:20. V závere nepripustili drámu.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Nerozumiem tomu, prečo sme zasa tak zle vstúpili do zápasu. Ale to je chybou mentálnej prípravy, to si na svoje tričko berieme my tréneri. Prvý set bol odrazom výkonu, ktorý sme predviedli proti Čechom. Neskôr sme sa zlepšili a som rád, že sme odohrali s favoritom vyrovnanú partiu. Ale podanie Talianov je o triedu lepšie, ako to naše."

Peter Ondrovič, hráč SR: "Chceli sme Talianov brániť osobne, každý svojho hráča. Ale bolo to veľmi ťažké, hrajú veľmi rýchlo."

Matej Paták, hráč SR: "Súper predviedol rýchlu hru, škoda niektorých našich hlúpych lôpt. Pre mňa nebolo po chorobe jednoduché naskočiť do zápasu, ale cítil som sa dobre už ráno na tréningu."

Česko - Nemecko 0:3 (-19, -14, -20)