VIDEO Belgicko s istým postupom do Ruska, Francúzi remizovali s outsiderom

Romelu Lukaku oslavuje gól Romelu Lukaku oslavuje gól Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Belgickí futbalisti postúpili na MS 2018 do Ruska. Rozhodla o tom ich nedeľňajšia výhra 2:1 v Grécku v H-skupine v 8. kole európskej kvalifikácie. Sú šiestym istým účastníkom šampionátu po organizátorovi z Ruska s automatickou účasťou, resp. Brazílii, Iránu, Japonsku a Mexiku.

Futbalisti Holandska zvíťazili na domácej pôde nad Bulharskom 3:1. V tabuľke A-skupiny poskočili na tretie miesto s 13 bodmi. Majú ich o tri menej ako druhé Švédska, ktoré vyhralo v Borisove nad Bieloruskom 4:0. Nepríjemne prekvapili vedúci Francúzi, ktorí sú na 17 bodoch, keď iba remizovali v Toulouse s outsiderom z Luxemburska 0:0. Poriadne si tak skomplikovali nádeje na priamy postup.

"Oranjes" v Amsterdame išli rýchlo do vedenia, keď sa v 7. minúte presadil Davy Propper. V druhom polčase zvýšil na 2:0 Arjen Robben, ale vzápätí Georgi Kostadinov znížil na 1:2. Ale desať minút pred koncom riadneho hracieho času definitívne rozhodol o výsledku druhým gólom v súboji Propper.

V B-skupine si Faerské ostrovy doma poradili s Andorrou 1:0 a v tabuľke sú na 4. mieste s 8 bodmi. Zaujímavejšie zápasy z hľadiska postupu sa hrali v druhom večernom bloku. Švajčiari dokázali v Rige vyhrať 3:0. Rozhodli o tom v 9. minúte Haris Seferovič jeho štvrtým gólom v tejto kvalifikácii, v druhom polčase pridali poistky Blerim Džemaili a Ricardo Rodriguez z penalty. Zverenci trénera Vladimira Petkoviča sú stále v boji o Rusko stopercentní, vyhrali všetkých doterajších osem zápasov. Najbližšie budú doma hrať s Maďarskom a na záver sa predstavia na pôde majstra Európy Portugalska. Ten vyhral v Budapešti 1:0. Domáci prišli v 30. minúte o vylúčeného Tamása Priskina za lakeť na Pepeho, v 48. minúte dostal favorita do vedenia Andre Silva po centri Cristiana Ronalda.

Cristiano Ronaldo v súboji Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

V stretnutí H-skupiny Estónsko v Tallinne vyhralo nad cyperskými reprezentantmi 1:0 gólom stredopoliara Mattiasa Käita v 90.+2 minúte. Belgičania nastúpili v Grécku vediac, že v prípade výhry sa stanú šiestym istým účastníkom mundialu. V prvom polčase to boli taktické šachy, domáci nastrelili tyč, ale šance sa nerodili. V 70. minúte vyslal peknú strelu belgický Jan Vertonghen a priblížil hosťom mundial. No Gréci o tri minúty vyrovnali, keď Jose Zeca zostal nepokrytý v šestnástke - 1:1. Priebeh gradoval a Romelu Lukaku v 75. minúte hlavou opäť dostal hostí na postupový kurz. "Červení diabli" sú lídrom tabuľky s 22 bodmi, pred druhou Bosnou a Hercegovinou, ktorá v portugalskom Faro zdolala outsidera z Gibraltáru 4:0 majú už nedostihnuteľný náskok 8 bodov. Gréci sú tretí s 13 bodmi.