Svet si pripomína 45 rokov od olympijského útoku: Hrozný teror, na ktorý sa nezabúda

Na zábere jeden z teroristovNa zábere jeden z teroristov Zdroj: SITA

MNÍCHOV - Palestínski teroristi z extrémistickej organizácie Čierny september prepadli pred 45 rokmi dňa 5. septembra 1972 ubytovňu izraelskej výpravy na OH v Mníchove, na mieste zabili dvoch športovcov a zadržali deväť rukojemníkov.

Pokojná atmosféra XX. olympijských hier bola narušená v druhý týždeň trvania športového sviatku. Osem členov palestínskej militantnej organizácie Čierny september preniklo do nedbalo stráženej olympijskej dediny. Po čine sa teroristi s rukojemníkmi snažili ujsť z vtedajšej západnej Spolkovej republiky Nemecko. Ako výmenu za ich prepustenie žiadali oslobodenie palestínskych zajatcov v Izraeli.

Pri pokuse o oslobodenie zajatcov zahynulo na letisku vo Fürstenfeldbrucku všetkých deväť rukojemníkov, päť teroristov, západonemecký policajt a pilot vrtuľníka. Hry boli na jeden deň prerušené. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa zaoberal aj myšlienkou predčasne ich ukončiť. Nakoniec zvíťazil názor, že hry budú pokračovať ako gesto vzdoru voči terorizmu. S pokračovaním OH súhlasil aj Izraelský olympijský výbor, ale izraelská výprava dejisko hier opustila. Palestínčan Amín Hindí, ktorý sa podľa prevládajúceho presvedčenia podieľal na útoku na izraelský olympijský tím v Mníchove, zomrel 17. augusta 2010. Hlavný organizátor útoku Muhammad Úda, zvaný Abú Dáwud, zomrel na zlyhanie obličiek v júli 2010.

Štyri dni pred tragickou udalosťou slovenská atlétka Eva Šuranová-Kucmanová ako členka československej výpravy získala bronz v skoku do diaľky. Nedávno zosnulá (31. decembra 2016) atlétka si pri príležitosti 40. výročia od tragickej udalosti v roku 2012 zaspomínala, že medailovú radosť jej vždy zatienili bolestné spomienky. Bola svedkom, ako po balkóne so samopalmi chodili teroristi, ktorí boli neďaleko od ženskej časti olympijskej dediny. Ani záverečný ceremoniál sa podľa nej neobišiel bez obáv. Medzi športovcov prenikali informácie o pripravovaných bombových útokoch.

Z tragickými udalosťami poznačenej olympiády si strieborné medaily odniesli aj vtedajší československí hádzanári, z ktorých boli v tíme aj traja Slováci Peter Pospíšil (24.4.1944-17.4.2006), Andrej Lukošík (5.10.1947-) a Vincent Lafko (7.6.1945-15.12.2012). V roku 2012 sa pri príležitosti 40. výročia od krvavej olympijskej drámy konal spomienkový obrad aj v dejisku OH v Londýne. Krvavé udalosti sa stali aj námetom pre film amerického režiséra Stevena Spielberga Munich (Mníchov, 2005). Film nemapuje len samotný útok palestínskych teroristov, ale zameriava sa hlavne na udalosti, ktoré nasledovali po ňom.

Udalosti z Mníchova 1972 sa objavili aj v talianskom životopisnom filme La freccia del Sud (Šíp juhu, 2015), ktorý mapuje život a úspechy legendárneho talianskeho atléta Pietra Menneu, ktorý na mníchovských hrách získal bronz v behu na 200 m. Izraelský prezident Reuven Rivlin by mal počas tohtoročnej septembrovej (5.-7.9.) návštevy Nemecka odhaliť v Mníchove pamätník obetí teroristického útoku palestínskeho komanda na členov izraelskej olympijskej výpravy spred 45 rokov.

Viac o téme: Olympijské hry 1972
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy