VIDEO Rosický sa dočkal po 17 rokoch: Hviezde zápasu duel pokazili ultras Sparty

Tomáš Rosický (10) si užíva gólové oslavy
Tomáš Rosický (10) si užíva gólové oslavy

PRAHA - Bývalý kapitán českej futbalovej reprezentácie Tomáš Rosický prvýkrát od decembra roku 2000 nastúpil v základnej zostave pražskej Sparty a hneď gólom pomohol k výhre 2:0 v ligovom dueli proti Karvinej. Pre 36-ročného záložníka išlo o prvý súťažný štart od úvodných minút od duelu Česka s Chorvátskom na majstrovstvách Európy v júni 2016.

Trvalo takmer 17 rokov, kým Rosický mohol vybehnúť na trávnik v drese Sparty od úvodných minút. Naposledy to bolo 1. decembra roku 2000 v derby so Slaviou, kedy pomohol k výhre 3:1. Krátko potom odišiel do Dortmundu a neskôr do Arsenalu. Vlani v auguste sa vrátil na Letnú, ale jeho zlé zdravie mu umožnilo hrať iba štyri ligové súboje a jeden v Európskej lige. A vždy len ako náhradník v celkovom odohratom čase 116 minút.

Tentoraz vybehol od začiatku a bol kľúčovou postavou zápasu. V 17. minúte dostal prihrávku od Ondřeja Zahustela a otvoril skóre. Bol to jeho prvý gól v Sparte od novembra roku 2000, kedy zariadil víťazstvo nad Blšanmi. "Ani si nepamätám, kedy som dal za Spartu naposledy gól. Mal som obrovskú radosť. Hral som po dlhej dobe, tak som si to tam v kútiku užil," opísal oslavy, pri ktorých si pri rohovej zástavke užíval ovácie publika.

"Dostal som sa do dobrej pozície, ale trafil som to viac pätou. Chcel som to dať hore, ale nie žabičkou. Keď sa tá akcia rozbehla, tak som si nabehol do dobrého priestoru. Dobre som to prečítal a dostal som dobrú loptu," povedal k svojmu gólu.

Napriek nedávnej chorobe na ihrisku vydržal do 86. minúty, kedy ho vyprevádzal k striedačkám potlesk v stoji sparťanských fanúšikov. "Ku koncu som sa tam motal a mal som toho plné zuby. Po braní antibiotík je to vždy zložité. Ale že som zvládol toľko minút, mi určite len pomôže a nabudúce budem fyzicky ešte lepšie pripravený," verí.

Ďalším zápasom bude derby so Slaviou, na ktorú teraz Sparta stráca jediný bod. "Určite nám dnešná výhra môže pomôcť. Veľmi povzbudzujúce je, že keď vyhráme derby, tak ideme pred Slaviu," teší Rosického.

Dôležité ale bude do derby zlepšiť defenzívu, ktorá proti Karvinej nefungovala podľa predstáv. "Po góle sme boli veľmi otvorení a súper to mohol potrestať. Prispel som k tomu aj ja, pretože som chodil príliš hore a otváral som záložníka podo mnou, ktorý nás prečísľoval. Takže v druhej polovici som zostával s ním a nechávali sme rozohrávať stopérov, potom už Karviná nemala toľko šancí," povedal Rosický niečo z taktických plánov. 

"Ale stále to vzadu nestačí. Bez toho aby som chcel znižovať výkon Karvinej, ktorá hrala sympaticky a veľmi sa mi páčilo, že s nami chcela hrať futbal, ale lepší tím by nás potrestal," dodal.

Emotívny zápas mu pokazili len ultras Sparty, ktorí počas celého zápasu nadávali vedeniu letenského klubu a trénerovi Andreovi Stramaccionimu. "Ešte som nevidel, aby sparťanskí fanúšikovia boli takto nejednotní. Pochopil by som, keby svoju nespokojnosť vyjadrili na začiatku, ale potom tím podporili. To ma mrzí. Rozumiem im, že sú sklamaní, ja som tiež čakal, že naše výkony budú lepšie, ale nič iného nám nepomôže, než sa zomknúť a ťahať za jeden povraz," dodal Rosický.

Jeho návrat do základnej zostavy je veľmi dôležitý aj pre trénera Stramaccioniho, ktorému sa otvárajú ďalšie varianty v hre. "Vôbec po prvýkrát sme mohli využiť hráčov v strede ihriska na postoch, ktoré sú pre nich ideálne. Šestka mohla hrať šestku, osmička osmičku a desiatka desiatku. Príkladom je Mandjeck, ktorý je veľmi dobrý v deštrukcii, a teraz konečne má vedľa seba kreatívnych hráčov, ktorým môže loptu len odovzdať," opísal Stramaccioni, ktorý navyše Rosického využíva ako svoju predĺženú ruku na ihrisku a niekoľkokrát mu počas hry odovzdával inštrukcie.


Tagy: AC Sparta Praha Tomáš Rosický Andrea Stramaccioni

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
sparta.cz; Video: Sparta TV, Isport.cz

DISKUSIA