Triatlonista Varga takmer zomrel pod kolesami auta: Chýbalo možno päť centimetrov!

Richard Varga
Richard Varga

BRATISLAVA - Najlepšieho slovenského triatlonistu v histórii Richarda Vargu počas tréningu takmer zrazilo auto. Uviedol to počas utorňajšej tlačovej besedy Slovenskej triatlonovej únie (STÚ) v Bratislave k Veľkému finále Svetovej triatlonovej série v Rotterdame s dodatkom, že sa to nestalo prvýkrát.

"Počas dnešného tréningu ma takmer zabil automobil. Išiel som popri kraji, ako vždy, a auto na vozovke predbiehalo autobus. Musel som zísť z cesty von. Chýbalo možno päť centimetrov. Ak by bol na mojom mieste menej dobrý či neskúsený cyklista, určite by to dopadlo veľmi zle. Agresivita a ignorancia slovenských vodičov je priam poburujúca,“ uviedol 28-ročný triatlonista.

Jedenásty muž na OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro vyzval všetkých vodičov na slovenských cestách, aby si cyklistov všímali viac. "Apelujem na všetkých vodičov, aby sa správali ohľaduplnejšie, pretože ich spôsob jazdy môže viesť k ďalším a ďalším nehodám. Toto sa, žiaľ, stáva takmer každý deň a chcem, aby to ľudia počuli. Keď moje slová pomôžu vyhnúť sa aspoň jednej nehode, budem veľmi rád.“

"V Európe - vo Francúzsku, Španielsku či Taliansku - dokážu ísť vodiči áut aj päť minút za cyklistickým balíkom a nemajú s tým žiaden problém, dokonca povzbudzujú. Jednoducho fandia športu. Obídu nás vtedy, keď môžu. Samozrejme sú i horšie krajiny. Napríklad v Mexiku sa môže stať, že ťa počas tréningu unesú. Alebo v Juhoafrickej republike ti strčia palicu pod bicykel a chcú ťa okradnúť. Na Slovensku vodičovi zavadziaš, tak ťa vytlačí z cesty. Ľudia v autách si neuvedomujú riziká. Nabudúce môže niekto zabiť rovnakým spôsobom ich ženu alebo brata. Mali by zmeniť mentalitu a nehromžiť, že ich niekto zdržuje. Nie je až tak dôležité byť o sekundu skôr v práci alebo v škôlke," uviedol kritickým tónom R. Varga a ďalej pokračoval:

"Vďaka Petrovi Saganovi a ďalším skvelým pretekárom sme už aj my cyklistický národ. Keď čítam rôzne diskusie na internete, všetci sa bijú do pŕs a vyhlasujú, ako sú na to hrdí, no svoje deti na bicykli chcú zabiť,“ uviedol Varga. "Ľudia hovoria, ako štát nepodporuje šport. Ale ako môžu šport podporiť politici, keď ho vo svojom vnútri nepodporujú ani bežní ľudia? Každý by mal začať sám od seba. Keby vodiči podporili cyklistov na cestách, hneď by bolo oveľa viac úspešnejších športovcov."

Podľa Vargu si vodiči v autách neuvedomujú možné následky svojej neohľaduplnej jazdy. "Oni sú v aute a my na bicykli. Dokážu zabiť človeka v jednej sekunde a môže to zmeniť život veľa ľuďom. I tomu vodičovi. Človek, ktorý ma dnes skoro zrazil, išiel bez problémov ďalej. Nabudúce možno zabije niekoho iného,“ uzavrel rodák z Bratislavy.


Tagy: Richard Varga

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA