Mečíř uťal víťaznú eufóriu Slovenska: Ťažko sa dajú očakávať veľké skoky!

Miloslav Mečíř
Miloslav Mečíř

BRATISLAVA - Slovenskí tenisti odvrátili pád do daviscupového suterénu. Proti Poľsku na antuke v bratislavskom NTC potvrdili úlohu favoritov a po triumfe 4:1 sa zachránili v 1. skupine euro-africkej zóny. Kapitán tímu Miloslav Mečíř dúfa, že stredajší žreb nového ročníka súťaže v Londýne bude pre Slovákov prijateľný a v roku 2018 si zahrajú baráž o svetovú skupinu.

 "Je to príjemnejšie byť v 1. skupine euro-africkej zóny ako v 2. skupine, kde by sme mali menej atraktívnych súperov. Ak však zoberiem rebríčkový priemer nášho tímu, ťažko sa dajú očakávať nejaké veľké skoky. Ak to chalanom vyjde, môžu sa postarať o nejaký nečakaný výsledok. Prekvapenia na dennom poriadku sa však robia ťažko. Keď budeme mať pri žrebe šťastie, v roku 2018 by sme mohli zabojovať o baráž o svetovú skupinu. To by bolo optimálne. Nechcem však predbiehať, každý zápas je náročný po fyzickej i psychickej stránke," zdôraznil Mečíř.

Potenciálnymi súpermi Slovenska môžu byť Česko, Rusko, Bielorusko, Portugalsko, Ukrajina, Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Švédsko, Juhoafrická republika a víťaz októbrového duelu 2. kola play-off medzi Rumunskom a Izraelom. Proti Ukrajincom, Bielorusom, JAR i Rumunom by Slováci hrali s určitosťou doma, proti Rusom, Rakúšanom, Portugalcom, Švédom a Izraelčanom vonku. V prípade konfrontácie s Čechmi a Bosniakmi by o výhode domáceho prostredia rozhodol dodatočný žreb.

Proti Poľsku vsadil Mečíŕ na rovnaké kvarteto ako vo vlaňajšom víťaznom dueli proti Maďarsku v Budapešti a mal šťastnú ruku. Norbert Gombos potvrdil úlohu lídra ziskom dvoch bodov a demonštroval, že v Davis Cupe sa pred domácim publikom dokáže vybičovať k výborným výkonom. "Je to veľmi pozitívne zistenie. Noro bol vždy taký srdciar a bojovník. Prirovnal by som ho trochu k Dominovi Hrbatému. Mal fantastický daviscupový debut, v zápase s Rakúskom zdolal pred tromi rokmi Dominica Thiema, ale potom sa mu až tak nedarilo. Bolo vidieť, akú mal veľkú radosť po piatkovom triumfe nad Hubertom Hurkaczom a zisku prvého bodu. Opadlo z neho napätie, uvoľnil sa. Potreboval zlomiť neúspešnú daviscupovú sériu. Víťazstvo v úvodnej dvojhre ho ešte viac nakoplo a proti Kamilovi Majchrzakovi podal v nedeľu fantastický výkon. Potvrdilo sa, čo som hovoril pred začiatkom stretnutia, že cesta k úspechu proti Poliakom vedie cez dvojhry."

Pre Gombosa bola úloha tímovej jednotky obrovskou skúsenosťou. "Málokedy sa stane, že som lídrom tímu. Nebolo to jednoduché, boli sme pod tlakom a museli sme potvrdiť úlohu papierových favoritov. Poliaci nemali čo stratiť. Andrej Martin odohral v piatok výborný zápas, škoda prehry vo štvorhre. Dôležité bolo, aby sme uhrali rozhodujúci tretí bod v prvom nedeľňajšom singli, aby z toho zbytočne nebola dráma. Na daviscupové duely sa vždy teším, sme super partia. Máme výborný realizačný tím, všetci dávajú do toho sto percent. Je to na jednej strane trochu stresujúce, lebo máte zodpovednosť za celý tím, fanúšikov aj za celé Slovensko. Sú to však úplné iné zápasy ako na turnajoch ATP, je v nich viac emócií. Veľmi sa mi páči ich atmosféra."


Tagy: Miloslav Mečíř Slovensko Poľsko

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA