Prevrat vo svetovom tenise: Rozhodcovia už nie sú potrební, prichádza revolúcia

Zdroj: hawkeyeinnovations.com

MILÁNO - Na premiérovom koncosezónnom výberovom šampionáte pre tenistov do 21 rokov Next Gen ATP Finals, ktorý sa odohrá v Miláne od 7. do 11. novembra, využijú počas zápasov namiesto čiarových rozhodcov Jastrabie oko. Posudzovať to, či loptička dopadla do alebo mimo kurtu prejde do kompetencií spomenutej technológie. Tenistom bude teda na dvorci robiť spoločnosť už len jeden rozhodca - empajrový.

"Toto môže byť zlomový moment pre rozhodcovské štandardy v našom športe. Naši hráči musia mimoriadne drieť a zaslúžia si to najlepšie a najpresnejšie rozhodovanie, ktoré im môžeme ponúknuť. Technológia už teraz pokročila do štádia, keď si ju môžeme dovoliť nasadiť do turnaja," cituje web idnes.cz Gayla Davida Bradshawa, výkonného viceprezidenta pravidlového oddelenia Asociácie tenisových profesionálov (ATP).

Jastrabie oko bude rozhodovať len o posudzovaní "outov". Chyby nôh, ktoré takisto patrili do kompetencií čiarových rozhodcov, bude prostredníctvom videa riešiť empajrový arbiter. Keďže Jastrabie oko bude v akcii počas celého zápasu, hráči oň už nebudú musieť žiadať. Pre divácky efekt sa však, rovnako ako na ostatných turnajoch, bude premietať simulácia letiacej loptičky pri sporných momentoch. Ak sa novinka osvedčí, je možné, že o pár rokov sa z tenisových kurtov úplne vytratia čiaroví rozhodcovia.

Next Gen ATP Finals sú novou akciou, ktorú ATP vymyslela za účelom zviditeľniť generáciu mladých talentov do 21 rokov. Predstaví sa na nej 8 najlepších tenistov sezóny v danej vekovej kategórii. Pre ATP bude turnaj slúžiť ako platforma na vyskúšanie viacerých nových pravidiel. Hrať sa bude na tri získané sety do štyroch gemov (za stavu 3:3 tajbrejk) a s použitím opatrenia No-Ad (okamžite rozhodujúca loptička pri zhode) známeho už dlhšie zo štvorhry. Zahrievacia fáza bude mať presne len 5 minút od vstupu druhého hráča na kurt, pričom tento údaj rovnako ako 25-sekundové maximálne povolené pauzy medzi výmenami, resp. dĺžku prestávok po nepárnych gemoch a ukončených setoch aj trvanie ošetrení budú strážiť stopky v hale. Podávať sa bude systémom No-Let, takže dotyk loptičky so sieťou nezastaví hru. Každý hráč bude mať k dispozícii len jeden Medical Time-Out. Povolené bude koučovanie počas duelu, ale nie s príchodom trénera na kurt. Navyše, diváci na dlhších stranách dvorcov sa budú môcť voľne pohybovať.

Fanúšikovia by v Miláne podľa najnovšieho renkingu mohli vidieť Nemca Alexandra Zvereva, Rusov Andreja Rubľova, Karena Chačanova a Daniila Medvedeva či Kanaďana Denisa Shapovalova.

Viac o téme: Next Gen ATP Finals
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: hawkeyeinnovations.com
  • Zdroj: SITA