Fedcupový tím čaká obrovská výzva: Privítame veľmi atraktívneho súpera

Slovenský fedcupový tím
Slovenský fedcupový tím

LONDÝN - Slovenské tenistky privítajú v 1. kole II. svetovej skupiny budúcoročného Pohára federácie (10.-11. februára) Rusko. Rozhodol o tom stredajší žreb v londýnskej centrále Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) v Londýne, pri ktorom bolo Slovensko medzi nenasadenými tímami. Okrem Ruska ešte mohlo naraziť na Taliansko, Rumunsko alebo Ukrajinu.

Zverenky kapitána Mateja Liptáka prehrali v apríli v baráži o účasť vo svetovej skupine na antuke v bratislavskom NTC s Holandskom 1:4 a nepostúpili medzi najlepšiu osmičku. Nádej zahrať si v roku 2018 medzi elitou definitívne zhasla na augustovom valnom zhromaždení ITF v Hočiminovom meste. Vo Vietname totiž neschválili návrh na rozšírenie svetovej skupiny z ôsmich na šestnásť tímov.

"Myslím, že nemusím hovoriť o tom, aké je Rusko silný tím. Majú veľa kvalitných hráčok, či už skúsených alebo mladých a určite by mohli postaviť aj dva rovnako kvalitné tímy. Rusko bude pre nás veľkou výzvou a v tomto stretnutí bude papierovým favoritom. Ako v každom dueli v tímovej súťaži bude najdôležitejšie, v akom zložení a v akej momentálnej forme budú v čase zápasu naše hráčky a Rusky. Každopádne fanúšikovia sa majú na čo tešiť. Privítame veľmi atraktívneho súpera a verím, že domáce prostredie bude pre nás výhodou," povedal Lipták.    

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška považuje Rusko za veľmi atraktívneho, no ťažkého súpera. "Veľmi som si želal, aby sme v domácom prostredí privítali Taliansko, žiaľ, nevyšlo to. Rusky budú pre náš tím a kapitána Mateja Liptáka veľkou výzvou. Je to niekoľkonásobný víťaz Pohára federácie, ktorý dlho hral vo svetovej skupine. Rusko má hráčky na všetky povrchy a výborného debla. Ak však nastúpime v najsilnejšom zložení, máme šancu dosiahnuť dobrý výsledok. Myslím si, že zápas sa bude hrať na harde, ktorý našim dievčatám najviac vyhovuje. Všetko však bude závisieť od konzultácii medzi hráčkami, kapitánom a vedením STZ. Uvidíme, v akej forme prídu Rusky po Australian Open," povedal Moška.

Vo fedcupovej histórii pôjde už o štvrtý vzájomný zápas oboch krajín, v troch predchádzajúcich boli úspešné Rusky. Doposiaľ poslednýkrát sa iba tímy stretli v semifinále svetovej skupiny v apríli 2013 v moskovskom Krylatskom. Slovenky viedli po úvodných dvojhrách 2:0, Rusky však zápas otočili. Rozhodujúci bod vybojovali vo štvorhre výborne deblistky Jekaterina Makarovová s Jelenou Vesninovou. V singlovom rebríčku WTA je z Rusiek momentálne najvyššie Svetlana Kuznecovová, ktorej patrí ôsma priečka. Vesninová je 19., Anastasia Pavľučenkovová 23., Daria Kasatkinová 32. a Makarovová 35.

žreb II. svetovej skupiny: SLOVENSKO - Rusko, Austrália - Ukrajina, Rumunsko - Kanada, Taliansko - Španielsko

žreb svetovej skupiny: Bielorusko - Nemecko, Česko - Švajčiarsko, Francúzsko - Belgicko, Holandsko - USA 


Tagy: Rusko Slovensko Matej Lipták

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA