Tourminátor rozplakal Nórsko: Sklamanie prežíva aj Avermaet s víťazom Saganovho dresu

Peter Sagan (v strede) s Alexandrom Kristoffom (vľavo) a bronzovým Michaleom Matthewsom (vpravo).
Peter Sagan (v strede) s Alexandrom Kristoffom (vľavo) a bronzovým Michaleom Matthewsom (vpravo).

BERGEN - Slovenský reprezentant Peter Sagan sa stal v nórskom Bergene po tretí raz majstrom sveta a zabezpečil si tým miesto v cyklistickej histórii. Sagan triumfoval v pretekoch s hromadným štartom na 267,5 km a tretíkrat po sebe sa stal svetovým šampiónom.

Stal sa historicky piatym cyklistom s troma titulmi, ale prvým, ktorý ich získal tri roky po sebe v neprerušenej sérii. Saganov víťazný hetrik sa skladá z triumfov v Richmonde 2015, Dauhe 2016 a aktuálneho v Bergene 2017. 

Sagan v záverečnom špurte zdolal Nóra Alexandra Kristoffa, čas víťaza bol 6:28:11 h. S menším odstupom skončil tretí austrálsky favorit Michael Matthews, ktorý po vylúčení Sagana z Tour de France 2017 získal zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže.

Slovenský rýchlik z tímu Bora-Hansgrohe dosiahol 101. triumf svojej profesionálnej kariéry na ceste, stovku dovŕšil nedávno v kanadskom Québec City. Sklamanie po závode neskrývali zvyšní dvaja muži na stupni víťazov - druhý Alexander Kristoff a tretí Michael Matthews. Ohlasy po pretekoch:

Alexander Kristoff (Nór., 2. miesto): "Som so sebou nespokojný vzhľadom na vývoj pretekov. Cítil som sa veľmi dobre, ale žiaľ, nevyšlo to. Tesne po finiši som si nebol istý, ako som skončil. Prebiehalo to presne tak, ako som chcel, ale Peter Sagan bol v závere jednoducho silnejší. Či je toto moja životná prehra? Vždy to budem vnímať ako premárnenú šancu, ale Sagan mal lepšie nohy. Na domácej pôde som síce získal striebro, čo je pekný výsledok, ale som sklamaný. Možno som bol najlepší zo zvyšku poľa. Víťaz však berie všetko."

Michael Matthews (Aus., 3. miesto): "Som šťastný, že som na pódiu, ale mrzí ma, že nie na najvyššom stupni. V posledných piatich kilometroch to bolo veľmi hektické a neustále sa nastupovalo. Snažil som sa to brať v pohode a šetriť nohy na záverečný šprint. Päťsto metrov pred koncom som mal dobrú pozíciu, ale trochu ma zavrel Sagan s jedným českým jazdcom. Posledné dve zákruty som sa snažil vrátiť späť, ale minul som energiu na záverečný šprint. Je to frustrujúce. Ťažko povedať, či by som to zvládol, ak by som mal dostatok síl, ale aspoň som sa o to pokúsil."

Matteo Trentin (Tal., 4. miesto): "Ak mám byť úprimný, nemyslím si, že som mohol reálne bojovať o víťazstvo. Keď Kristoff začal špurtovať so Saganom, všetkým sa nám vzdialili. Mal som však nohy na to, aby som získal bronzovú medailu. S Matthewsom som prehral len tesne, je veľmi ťažké to stráviť."

Greg van Avermaet (Belg., 6. miesto): "Bolo to na mne alebo Philippovi Gilbertovi (17. miesto, pozn.), ale na poslednom stúpaní na Salmon Hill sme nestačili na Juliana Alaphilippa. V závere som zašpurtoval, ale nezvládol som posledné dve zákruty. Najlepší jazdci už boli fuč a bolo ťažké zaujať pozíciu. Som trochu sklamaný, nedalo sa nič robiť. Chcel som zostať na Saganovom kolese, ale v poslednej ľavotočivej zákrute som stratil pár pozícií. Sagan jazdil veľmi defenzívne, ale dokázal to."


Tagy: Peter Sagan Alexander Kristoff Michael Matthews Greg van Avermaet

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA