Sagan ohromil aj Velitsa: Prežívame zlatú éru, pred 10 rokmi by som tomu neveril!

Peter Velits
Peter Velits

BRATISLAVA - Historický počin Petra Sagana na svetovom šampionáte v cyklistike Bergene sledoval na diaľku aj jeho úspešný predchodca Peter Velits.

Dnes už len bývalý cyklista Velits v rokoch 2012 - 2014 dosiahol zlatý hetrik na MS ako člen víťazných tímov Omega Pharma Quick-Step a BMC Racing, v rokoch 2015 - 2017 zasa prišiel ešte cennejší hetrik v podaní Petra Sagana v pretekoch s hromadným štartom.

"Čo Peter dokázal, je úžasné. Od neho ľudia čakajú už len víťazstvá, lebo všetko ostatné je pomaly sklamanie. A on to aj tak dokáže splniť. To, že vyhral trikrát za sebou, je oveľa ťažšie ako prvýkrát," uviedol Peter Velits a ďalej pokračoval: "Keby mi niekto povedal pred desiatimi rokmi, že budeme mať toľko titulov majstra sveta, neveril by som. Keď som začínal jazdiť vo veľkej cyklistike, určite by som si netrúfal to tvrdiť. Dá sa povedať, že slovenská cyklistika prežila najzlatšiu éru a teraz je otázka, dokedy to ešte môže trvať a ako to bude vyzerať v budúcnosti. To sú však už iné otázky."

Na otázku, či môže Sagan pridať aj ďalšie tituly majstra sveta, keďže má iba 27 rokov, o päť rokov starší Velits odpovedal: "To je skôr otázka pre neho, lebo on najlepšie vie, ako je nastavený a či má motiváciu získať 5,6, 10 či 12 titulov majstra sveta. To nikto nevie, lebo potenciál na to má, keďže vo veku 27 rokov už má tri. Navyše, dosiahol ich z ôsmich šampionátov. Všetko je to najmä o ňom a jeho chcení a motivácii vyhrávať aj naďalej a či nebude chcieť skúsiť nejaké nové výzvy, ktoré budú ešte ťažšie."

Ešte dva kilometre pred cieľom to nevyzeralo na špurt väčšej skupiny jazdcov, keďže vpredu bola štvorčlenná skupinka nie najväčších favoritov. Tá však bola pred cieľom pohltená a priestor dostali najlepší šprintéri z radov klasikárov, Sagan, Nór Kristoff či Austrálčan Matthews. Sagan sa v šprinte ukázal ako najlepší.

"Už vopred bolo jasné, že ak sa pôjde do záverečného špurtu a bude tam aj Peťo, tak predbehne aj tých najsilnejších. A to sa napokon aj ukázalo, aj keď na páske to bolo tesnejšie. Myslím si však, že mal tú rýchlosť a bol na dobrej pozícii, takže to pre neho nebolo nič komplikované. Skôr predtým to vyzeralo tak, že to môže vyjsť alebo aj nemusí. Človek nevedel, ako to celé dopadne, kým sa neprišlo do šprintu. Peter nemal tú moc, aby kontroloval všetky úniky a každého pretekára. Vyšlo to napokon super v jeho prospech," zhodnotil Peter Velits, ktorý je aj majstrom sveta do 23 rokov z roku 2007.


Tagy: Peter Sagan Peter Velits

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA