VIDEO Saganov hetrik na svetových šampionátoch: Ako sa kráľ cyklistiky zmenil za tri roky?

Peter Sagan
Peter Sagan

ŽILINA – Že je Peťo Sagan jedným z najobľúbenejších a najfenomenálnejších Slovákov, o tom snáď už nikto nemá žiadne pochybnosti. Populárny Žilinčan sa v nedeľu nezmazateľne zapísal do histórie cyklistiky, keď spečatil zlatý hetrik. Poďme si teraz spoločne zaspomínať a pripomenúť, ako vyzeral náš rekordný šampión pri získaní všetkých troch titulov majstra sveta.

Sladký štart v Amerike

V roku 2015 sa svetový šampionát konal v Richmonde, kde fenomenálny Tourminátor po prvýkrát vypálil rybník všetkým zúčastneným. Na 16-kilometrovom okruhu, na ktorom odjazdili jazdci dovedna 259 kilometrov, dosiahol čas 6:14:37 h. a tešil sa z prvého titulu. Vtedy porazil mená, s ktorými musel súperiť aj v tohtoročnej edícii – Michaela Matthewsa či Alexandra Kristoffa. Záver septembra 2015 zastihol Sagana s dlhými vlasmi a po víťazstve povedal, že obrovskú motiváciu mu dodala nelichotivá politická situácia vo svete.

Nezastavila ho ani horúca Doha

O rok neskôr si Sagan s protivníkmi zašiel do horúcich púštnych podmienok, presnejšie do katarskej Dohy. 257,5 km dlhá trať mu zavoňala najlepšie, porazil aj jedného zo svojich najväčších konkurentov Brita Marca Cavendisha. V osudí sa tiež nachádzali aj Michael Matthews a Alexander Kristoff.

Triumfom v Katare podčiarkol fantastickú sezónu, počas nej vyhral piatykrát zelený dres na Tour de France, pridal tri etapové víťazstvá, tešil sa aj na pretekoch v Belgicku, okolo Flámska a na Grand Prix Quebec, okrem toho dominoval v Kalifornii, Švajčiarsku, na Eneco Tour a získal titul európskeho šampióna. Imidžom sa trochu zmenil, porast na hlave sa mu o čosi zväčšil, no vtedy ešte  nik netušil, čo príde o necelý rok nato.

Čerešnička na severe Európy

O poslednom úspechu nášho majstra vieme už všetci veľmi dobre. Sagan mal pred pretekmi životnú šancu na zápis do historických kníh, čo sa mu nakoniec podarilo. Nenormálne napínavý finiš v cieľovej rovinke zastavil tep mnohým Slovákom, ale po preťatí pásky prišli zaslúžené slzy šťastia a radosti. Po víťazstve ho ospevovali nielen slovenské médiá a osobnosti, chvále sa nevyhol ani v zahraničí. Michaelovi Matthewsovi opäť zostali iba červené uplakané oči, na Sagana opäť nestačil. Na hlave žilinského „Tourminátora“ nájdeme omnoho menej vlasov než pred rokom či dvomi. Ak bude tento trend pokračovať, tak v roku 2018 nás pokojne môže prekvapiť holou hlavou. 


Tagy: Peter Sagan

Zdroj:
športky
Foto:
SITA, TASR, Cycling News, Facebook/Peter Sagan SK/CZ; Video: YouTube

DISKUSIA