Contadorova spoveď: Nikdy to neakceptujem! Tento deň rozhodol o konci mojej kariéry

Alberto Contador
Alberto Contador

MADRID - Španiel Alberto Contador, ktorý sa piatou priečkou na nedávnej Vuelte rozlúčil s profesionálnou cyklistikou, stále odmieta akceptovať dvojročný trest za doping.

Kvôli pozitívnemu nálezu clenbuterolu počas Tour de France 2010 prišiel o titul z tohto preteku a takisto o prvenstvo z Giro d'Italia 2011. Kariéru aj tak končí s pocitom, že má deväť titulov a nie sedem.

Tridsaťštyriročný Contador naďalej odmieta, že by sa previnil proti pravidlám. Vždy tvrdil, že sa clenbuterol dostal do jeho tela z kontaminovaného mäsa. "Je to celé obrovská nespravodlivosť," vyhlásil najnovšie v rozhovore pre španielske rádio Onda Cero.

Contador vyhral každé z pretekov Grand Tour trikrát: Giro (2008, 2011, 2015), Tour (2007, 2009, 2010) i Vuelta (2008, 2012, 2014). Spätne udelený trest z februára 2012 ho pripravil aj o tituly z Tour 2010 a Gira 2011.

"Pre mňa je súhrn triumfov stále rovnaký. Z každých pretekov Grand Tour mám tri tituly. Vo finále to nič nemení a ľudia, ktorí sa o to zaujímajú, vedia, že ide o jednu z najväčších nespravodlivostí, aká sa kedy v športe udiala," vyhlásil Contador .

Jazdec s prezývkou "El Pistolero" podľa svojich slov neprikladá váhu tomu, čo je na papieri. "Je to o mojom vlastnom pocite, ktorý si v sebe uchováte po celý život. A rovnako tak mi zostane aj vedomie toho, že ľudia tie preteky videli, užili si ich, mohli sledovať, ako som drel na to, aby som vyhral. A tiež videli, ako som to nakoniec aj dosiahol," povedal Contador.

Relatívne nedávno ešte zvažoval, že sa zúčastní budúcoročného Gira. Lenže potom prišiel úvod Tour, pre Contadora veľmi obtiažny. Na "Starej dáme" síce došiel nakoniec deviaty, lenže pomýšľal na vyššie priečky. "Ešte pred Tour som pochyboval o tom, že skutočne skončím. Pred Vueltou už nie. Počas tréningového kempu pred Tour som mal naozaj dobré časy a premýšľal som o tom, že budem jazdiť až do Gira 2018. Lenže potom prišiel piaty deň na Tour. Aj keď sa mi podarilo zachrániť v pretekoch, nešlo sa mi dobre," pripustil Contador.

Poslednou kvapkou bola deviata etapa do Chambéry. "Mal som dva pády a bol som z hry o celkové víťazstvo. Keď máte 25, myslíte na to, že bude šanca vyhrať v ďalších rokoch, ale v mojom veku už sa cítite starý. A na mojom výkone sa to prejavilo. To bol deň , kedy som sa definitívne rozhodol, že skončím," prezradil Contador.

V jednom z predchádzajúcich rozhovorov priznal, že koniec kariéry berie ako dobrú príležitosť konečne jesť, na čo má chuť. Hamburgermi a hranolkami svoj žalúdok ale zatiaľ ešte príliš nezaťažuje, lebo ho čakajú dve kritériá v Číne a Japonsku.

"Od konca Vuelty som už na bicykli príliš nesedel, mal som na práci iné veci, ktoré som si užíval a nemohol ich robiť predtým. Užil som si to celé aj vďaka tomu, že som mal naozaj krásnu rozlúčku. Vychutnával som si pri nej každý deň. Nikdy predtým som nemohol ísť s takou voľnosťou," pripomenul Contador svoju poslednú Vueltu, kde vyhral predposledný etapu.


Tagy: Alberto Contador

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA