Parádny výkon na zlato nestačil: Škantárovci sa aj tak radujú, Hochšíci pohoreli

Ladislav (vpredu) a Peter ŠkantárovciLadislav (vpredu) a Peter Škantárovci Zdroj: TASR

PAU - Francúzi Gauthier Klauss a Matthieu Péché získali zlaté medaily v kategórii C2 na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome vo francúzskom Pau.

O ich tesnom víťazstve pred slovenskými reprezentantmi, bratrancami Ladislavom a Petrom Škantárovcami, rozhodlo iba 7 stotín sekundy. Bronz si na úpätí Pyrenejí vypádlovali Nemci Robert Behling a Thomas Becker. Ďalším dvom slovenským deblovkám nevyšlo finále podľa vlastných predstáv. Tomáš Kučera a Ján Bátik obsadili ôsme a súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci posledné desiate miesto.

"Určite prevláda radosť zo striebra, hoci zlato bolo blízko. Záver sme išli na doraz a ten prvý moment v cieli som si myslel, že sme zvíťazili. Celkovo to bola dobrá jazda, vedeli sme sa skoncentrovať, neboli tam chyby. V cieli som si spomenul na majstrovstvá sveta v roku 2009, keď sme s krajanmi Hochchornerovcami prehrali o 14 stotín sekundy, teraz teda s Francúzmi o sedem... Verím, že ďalší rok si to vynahradíme," vravel Ladislav Škantár do mikrofónu RTVS. "Stredná časť nebola najlepšia, nevyšla nám bránka číslo 11, ale spodná časť trate bola potom v našom podaní ideálna. Sme radi, že máme striebornú medailu. Zlato zostáva výzva do ďalších rokov," doplnil pocity Peter Škantár.

Olympijskí šampióni z Ria de Janeiro Škantárovci opäť nevyužili šancu rozšíriť svoju medailovú zbierku o prvý individuálny titul majstrov sveta (zlato majú len zo súťaže družstiev), pripísali si piatu medailu z MS, z toho druhú striebornú z individuálnych pretekov.

V Pau predviedli čistú jazdu, ale pomalšia stredná časť ich napriek mocnému finišu napokon tesne odsunula na druhú priečku. Tomáš Kučera a Ján Bátik mali po druhom mieste v semifinále medailové ambície, ale tri "ťuky" na bránkach 2, 14 a 15 ich odsunuli na konečnú ôsmu priečku.

Trojnásobní olympijskí víťazi, súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci, po solídnom výsledku v semifinále (5. miesto), nezvládli hneď začiatok finálových pretekov. Po dvoch 50-sekundových penalizáciách na bránkach číslo 2 a 3 už nemali nárok na dobrý výsledok a v pokojnom tempe bez potrebnej motivácie so 106 trestnými sekundami skončili na poslednom 10. mieste.

V kategórii C1 ženy sa majsterkou sveta stala Britka Mallory Franklinová, ktorá pridala v Pau už druhý najcennejší kov po súťaži hliadok 3x C1. Striebro si vybojovala Češka Tereza Fišerová a bronz Brazílčanka Ana Satilová. Austrálska favoritka Jessica Foxová so 6 trestnými sekundami skončila šiesta, Slovenka Monika Škáchová nepostúpila do finále. V semifinálových výsledkoch jej patrila celková 19. priečka. Ďalšie dve Slovenky Simona Maceková a Simona Glejteková nepostúpili z kvalifikácie.

Tesné finále v kategórii K1 muži sa skončilo českým triumfom. Zlato si vybojoval Ondřej Tunka s náskokom iba dvoch stotín sekundy pred krajanom Vítom Přindišom. Bronzová bol s odstupom 29 stotín Slovinec Peter Kauzer. Ten sa po prejazde cieľom spočiatku tešil z poradí tretieho titulu majstra sveta, ale dodatočne mu udelili 2 trestné sekundy za bránku číslo 17 a to znamenalo český triumf. Tunka si dal zlatou medailou darček k piatkovým 27. narodeninám, v Pau bral už druhý titul, keďže predtým bol súčasťou víťaznej českej hliadky 3x K1.

Z tria Slovákov sa ani jeden nedostal do finále, najlepší bol Jakub Grigar v semifinále na 16. priečke. "Urobil som chybu a s ´ťukom´ sa, žiaľ, nepostupuje do finále. Neviem, čo sa deje, ale od olympijských hier v Riu de Janeiro som sa asi na žiadnych pretekoch nevyhol zaváhaniu. S trénerom si na to sadneme a verím, že ďalšia sezóna už bude len lepšia," povedal Jakub Grigar pre RTVS.

C2 muži - finále: 1. Gauthier Klauss, Matthieu Péché (Fr.) 105,30 (2), 2. Ladislav a Peter Škantárovci (SR) 105,37 (0), 3. Robert Behling, Thomas Becker (Nem.) 106,15 (0), 4. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 106,34 (0), 5. Nicolas Scianimanico, Hugo Cailhol (Fr.) 107,53 (2),... 8. Tomáš Kučera, Ján Bátik 118,15 (6),... 10. Pavol a Peter Hochschornerovci (všetci SR) 217,56 (106)

C1 ženy - finále: 1. Mallory Franklinová (V. Brit.), 2. Tereza Fišerová (ČR), 3. Ana Satilová (Braz.), 4. Eilidh Gibsonová (V. Brit.), 5. Rosalyn Lawrencová, 6. Jessica Foxová (obe Aus.) ... 19. Monika Škáchová 131,85 (6) - nepostúpila do finále, ... Simona Maceková a Simona Glejteková (všetky SR) nepostúpili z kvalifikácie

K1 muži - finále: 1. Ondřej Tunka 91,84 (0), 2. Vít Přindiš (ČR) 91,86 (0), 3. Peter Kauzer (Slovin.) 92,13 (2). 4. Sebastian Schubert (Nem.) 92,37 (0), 5. Boris Neveu (Fr.) 92,51 (0), 6. Joseph Clarke (V. Brit.) 93,34 (0),... 16. Jakub Grigar 96,29 (2),... 24. Andrej Málek (SR) 97,47 (2). 25. Martin Halčin (SR) 98,44 (2) - v semifinále.

Viac o téme: Pavol a Peter Hochschornerovci Ladislav a Peter Škantárovci
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články