Sagan sa raduje, organizátori s hlavami v smútku: Nórsky zväz na pokraji bankrotu!

Trojnásobný majster sveta  Slovák Peter Sagan (v strede), strieborný Nór Alexander Kristoff a bronzový Austrálčan Michael Matthews na pódiuTrojnásobný majster sveta Slovák Peter Sagan (v strede), strieborný Nór Alexander Kristoff a bronzový Austrálčan Michael Matthews na pódiu Zdroj: TASR

BERGEN - Hoci si nedávne majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike v Bergene vyslúžili prevažne pozitívne ohlasy, skončili pre organizátorov finančnou katastrofou. Ako uviedli nórske médiá, národný cyklistický zväz teraz balansuje na hrane bankrotu a bude musieť požiadať o pomoc vládu.

Podľa denníka Bergens Tidende má nórska federácia na účte približne 156 miliónov nórskych korún (asi 16,5 milióna eur), avšak konečný účet šampionátu sa vyšplhal na 220 miliónov (23,3 milióna eur). Za prekročenie pôvodného rozpočtu môžu rôzne faktory, napríklad nižší príjem od sponzorov, malý záujem o balíčky pre platiacich návštevníkov či zhoršený kurz nórskej koruny voči euru a franku.

Organizátorom vydarenej športové akcie, na ktorej Peter Sagan svojim triumfom prepísal históriu , sa rozhodli pomôcť cyklistickí  fanúšikovia, ktorí spustili crowdfundingovu kampaň. Zatiaľ vybrali 3,5 milióna nórskych korún, a aj keď ich iniciatíva s najväčšou pravdepodobnosťou nebude sama o sebe na zaplátanie dlhu stačiť, usporiadateľov MS potešila.

"Je to neuveriteľný príbeh. Dokazuje to, že si diváci užili skvelé chvíle a šampionát pre ľudí v Bergene veľa znamenal," uviedol šéf organizačného výboru MS Helge Stormoen.

Viac o téme: Peter Sagan Bergen
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články