Fantastický úspech slovenskej kajakárky: Dukátová vicemajsterkou sveta!

Jana Dukátová
Jana Dukátová

PAU - Slovenská reprezentantka Jana Dukátová získala striebro vo finále kategórie K1 ženy na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome vo francúzskom Pau. Tridsaťštyriročná Bratislavčanka previedla čistú jazdu a teší sa z piatej individuálnej medaily z MS.

V minulosti získala zlato medzi kajakárkami aj kanoistkami, dvakrát pridala kajakárske striebro. Spolu s hliadkami má na svojom konte už osem medailí - tri zlaté, štyri strieborné a jednu bronzovú.

V hodnotení individuálnych medailových úspechov Slovákov jej patrí štvrtý post.

Dukátová v semifinále dostala dve trestné sekundy a medzi elitnú desiatku sa prebojovala z ôsmej priečky.

"Vôbec som to nečakala. Je to šok a veľmi príjemný pocit, ani sa mi tomu nechce veriť. Až na jednu chybičku mi finálová jazda vyšla takmer ideálne. Tri týždne, ktoré sme v Pau odtrénovali, priniesli ovocie. Vedela som, že som dosiahla dobrý čas, ale na štarte boli ešte viaceré favoritky. Keď som videla čas Jessicy Foxovej, povedala som si: ,wau´. Očakávala som, že niektoré dievčatá ešte pôjdu pod 100 sekúnd. Napokon sa to nestalo. Ukázalo sa, že prejsť dvakrát trať čisto a rýchlo je veľmi náročné,“ povedala Dukátová. Jej tréner Róbert Orokocký poznamenal: "Janka dlho čakala na ďalšiu medailu z MS. Štvrtých miest bolo veľmi veľa, preto sa nesmierne teším, že má medailu. Na pódiu je s rovnakými súperkami ako na Svetovom pohári, čo je znak, že patria k top pretekárkam nášho športu. Po tom, čo musela v kvalifikácii absolvovať druhú jazdu, som jej povedal, nech nevešia hlavu, že začiatok zlý, koniec dobrý. Som veľmi rád, že to vyšlo."

Najcennejší kov si v sobotu vyjazdila Austrálčanka Jessica Foxová, ktorá vo finále previedla vynikajúcu jazdu a nedala konkurentkám šancu. Finále nezvládli favoritky - tohtosezónna suverénka vo Svetovom pohári Ricarda Funková z Nemecka napokon získala bronz, Rakúšanka Corinna Kuhnleová a Britka Fiona Penniová uzatvárali elitnú desiatku, keďže minuli po jednej bránke.

Medzi kajakárkami malo Slovensko ďalšie dve lode - maximom Eleny Kaliskej bolo semifinále a Eliška Mintálová nepostúpila z kvalifikácie.

Majstrovstvá sveta vo vodnom slalome - Pau (Fr.) - sobota:

K1 ženy - finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 97,14 s (0), 2. Jana Dukátová (SR) 101,76 (0), 3. Ricarda Funková (Nem.) 102,62 (0), 4. Luuka Jonesová (N. Zél.) 107,20 (4), 5. Kateřina Kudějová (ČR) 108,11 (2), 6. Lisa Fritscheová (Nem.) 108,91 (0)


Tagy: Jana Dukátová

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA