Dvojnásobná slovenská radosť: Slafkovský na šampionáte strieborný, Martikán s bronzom

Michal Martikán
Michal Martikán

PAU - Slováci Alexander Slafkovský a Michal Martikán si vybojovali na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome vo francúzskom Pau medaily v individuálnej súťaži kanoistov. Dvojica Liptákov v sobotu nestačila len na suverénneho Slovinca Benjamina Savšeka. Slafkovský si vyjazdil striebro a Martikán bronz.

Skúsenejší Martikán sa vo veku 38 rokov stal najstarším medailistom z MS v tomto športovom odvetví, na svoje konto pridal už 21. cenný kov zo svetových šampionátov. Premiérovo si odnášal medaily pred 22 rokmi z Nottinghamu. O štyri roky mladší Slafkovský berie druhý individuálny cenný kov z MS, premiérový v Prahe 2013 mal takisto strieborný lesk. Dovedna má vo svojej zbierke už desať medailí, keďže získal aj osem zlatých z tímovej súťaže.

Martikán odštartoval svoju obdivuhodnú kariéru na MS pred 22 rokmi na MS v Nottinghame, získal bronz ako najmladší účastník na stupňoch, teraz rovnaký kov ako najstarší singlista v histórii. "Začiatok sa mi išiel celkom dobre, extra náročná trať nebola a záležalo od toho, či voda pomohla, alebo nie, ako som ju vedel využiť. To sa mi ako tak podarilo, aj okolo šestky, sedmičky, kde sa výrazne menila voda. Aj v zákrute som v účku tiež musel rešpektovať meniace sa vlny. V podstate som celkom dobre zvládol všetko, no nie tak úplne ako v semifinále."

V tom momente ho od Savšeka delilo veľmi málo. "Prvý technický úsek za polovičkou mi tiež vyšiel, prišiel úsek okolo valca, ktorý volajú kraken, nie len tak, pre nič za nič, niekedy vie chytiť, podržať, pustiť. Nad ním bola vlna, kde sa mi to otvorilo a jednoducho som stratil sily aj čas. Dobiehal som stratu, Savšek však išiel skvele, ja som rád, že som skončil tretí, navyše na stupňoch spolu so Sašom Slafkovským."

Martikána bronz do ďalších sezón povzbudil. "Ja to považujem za dobrý začiatok pred ďalšími rokmi. Urobil som pár chýb, v príprave i pretekoch, a je ešte stále možnosť lepšie zajazdiť a chýb sa vyvarovať. Motiváciu mám veľkú, o olympijskom Tokiu radšej nehovorím, je ďaleko, no kariéra, keď som pred 22 rokmi získal prvú medailu, bronzovú, ubehla veľmi rýchlo. Tie tri roky do olympiády dlho trvať nebudú a určite by som sa veľmi radoval, keby som sa pripravil tak, aby som na olympiáde nechýbal."

Otec a tréner Jozef Martikán ocenil svojho syna slovami: "Celkom dobrá finálová jazda, no medzi 17. a 18. bránkou mu nevyšiel valec, trochu ho pustilo nižšie a musel priložiť do kotla. Aj ho to vyšťavilo, možno stvrdol, no z bronzu sa veľmi tešíme. Vek si Michal nevšíma, v sezóne mal však zdravotné problémy, aj s novou loďou začal od začiatku sezóny jazdiť, tých zmien bolo priveľa, čo sa prejavilo v príprave. V singloch a ženských kajakoch vyšla zlatým fantasticky voda, aj preto tak jasne Savšek a Foxová zvíťazili. Trať bola ťažká, náročná, aj sa na niektorých úsekoch menila, každý musel ukázať kus umenia, no bez šťastia to až tak nejde. Bronz je pre nás zadosťučinenie, aj roky pribudli, preto má bronz pre nás veľký význam."

V sobotu sa nedarilo sa striebornému olympijskému medailistovi z Ria de Janeiro 2016 Matejovi Beňušovi, ktorý nepostúpil zo semifinále. "V posledných troch bránkach som šiel proti vode a tam som stratil veľa času. V ostatných rokoch som na MS nechýbal vo finále, takže je to veľké sklamanie," povedal po semifinále Beňuš.

Vo finále pohorelo trio najlepších zo semifinále. Topfavorit Sideris Tasiadis z Nemecka napokon skončil šiesty, Francúz Denis Gargaud Chanut desiaty a Slovinec Anže Berčič až jedenásty.

Majstrovstvá sveta vo vodnom slalome - Pau (Fr.) - sobota:

C1 muži - finále: 1. Benjamin Savšek (Slovin.) 94,81 s (2), 2. Alexander Slafkovský (SR) 96,29 (0), 3. Michal Martikán (SR) 98,23 (0), 4. Edern La Ruyet (Fr.) 99,31 (0), 5. Roberto Colazingari (Tal.) 100,01 (0), 6. Sideris Tasiadis (Nem.) 100,03 (0)


Tagy: Michal Martikán Alexander Slafkovský

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA