VIDEO Anglicko a Nemecko postúpili do Ruska, Albión s gólom v posledných sekundách

Harry KaneHarry Kane Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Futbalisti Nemecka a Anglicka postúpili vo štvrtok na MS 2018 do Ruska. Úradujúci nemeckí majstri sveta vyhrali v C-skupine v Belfaste nad Severným Írskom 3:1, keď im na postup stačil aj bod. Angličania v "slovenskej" F-skupine v londýnskom Wembley zvíťazili nad Slovinskom 1:0, rozhodol o tom v 90.+4 minúte Harry Kane.

Nemci a Angličania sa pridali k osmičke už známych účastníkov budúcoročného šampionátu, ktorými boli Rusko ako organizátor s automatickou účasťou, resp. Belgicko, Brazília, Mexiko, Japonsko, Irán, Kórejská republika a Saudská Arábia.

Angličania vo Wembley v prvom bezgólovom polčase viac držali loptu, no žiadny veľký tlak si nevypracovali. Zverenci kouča Garetha Southgatea mohli otvoriť skóre v 63. minúte, Marcus Rashford v brejku preloboval brankára Jana Oblaka, ale ešte pred bránkovou čiarou odkopol Bojan Jokič. O pár okamihov Boštjan Cesar v poslednej chvíli odvrátil strelu Raheema Sterlinga smerujúcu do brány. O výhre a postupe Anglicka napokon rozhodol v 90.+4 minúte útočník domácich Harry Kane.

V ďalšom zápase F-skupiny Malta doma remizovala s Litvou 1:1. Nádej na prvú výhru dal outsiderovi skupiny gól Andreia Aegiusa v 23. minúte. Ten z veľkej diaľky trafil perfektne k pravej tyčke. V 53. minúte však vyrovnal Vykintas Slivka.

Futbalisti Poľska urobili vo štvrtok dôležitý krok k priamemu postupu na MS 2018 v Rusku aj vďaka hetriku útočníka Roberta Lewandowského. V E-skupine zvíťazili v Jerevane nad domácim Arménskom vysoko 6:1 v predposlednom 9. kole európskej kvalifikácie a sú lídri tabuľky s 22 bodmi. V prípade, že by sa vo večernom stretnutí v Podgorici medzi domácou Čiernou Horou a Dánskom zrodila remíza, Poliaci by majli účasť na budúcoročnom "mundiale" istú. To sa však nestalo, Dáni vyhrali 1:0 a na konte majú 19 bodov. V poslednom 10. kole doma hostia v nedeľu 8. októbra Rumunsko.

Poliaci viedli v 25. minúte už 3:0, keď v 2. minúte otvoril skóre Kamil Grosicki a dva ďalšie góly pridal kanonier Robert Lewandowski. V prebiehajúcej kvalifikácii to boli jeho góly s číslom 13 a 14, čím si zväčšil konto v najcennejšom drese na 49 gólov. Útočník Bayernu Mníchov nimi prekonal krajana Włodzimierza Lubaňského a stal sa tak najlepším strelcom v dejinách poľskej reprezentácie. V druhom polčase dal štvrtý gól hostí gól Jakub Blaszczykowski, Lewandowski zavŕšil hetrik jubilejným 50. gólom v reprezentačnom drese a konečné skóre stanovil Rafal Wolski v 90. minúte. Poliaci získali istotu, že v skupine neskončia horšie ako na 2. mieste. V záverečnom kole sa zverenci trénera Adama Nawalku stretnú vo Varšave s Čiernou Horou v nedeľu 8. októbra. V poslednom súboji E-skupiny vyhrali Rumuni doma nad Kazachstanom 3:1.

V C-skupine v Baku domáci Azerbajdžan bojoval s Českom o 3. miesto v tabuľke v súboji tímov, ktoré už stratili šancu na postup. Hostí dostal do vedenia v 35. minúte Jan Kopic, domáci v druhom polčase vyrovnali z penalty. Víťazstvo Česka zariadil hlavičkou v 66. minúte Antonín Barák. Pred Azerbajdžan sa dostalo aj Nórsko, ktoré v Serravalle prevalcovalo domáce San Maríno 8:0.

Radosť hráčov Česka Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

Nemci v Severnom Írsku otvorili skóre už v 2. minúte vďaka Sebastianovi Rudymu a v 21. minúte zvýšil Sandro Wagner. V druhom dejstve dal na 3:0 Joshua Kimmich a domáci v nadstavenom čase strelili čestný gól. Zverenci trénera Joachima Löwa tak už môžu kupovať letenky do Ruska, kde v tomto roku vyhrali aj Pohár Konfederácií FIFA.

9. kolo európskej kvalifikácie MS 2018:
F-skupina:
Londýn
Anglicko - Slovinsko 1:0 (0:0)
Gól: 90.+4 Kane, ŽK: Stones - Krhin, Mevlja, Rotman, Struna, Birsa, rozhodoval: Zwayer (Nem.)
zostavy a striedania:
Anglicko: Hart – Walker, Stones, Cahill, Bertrand – Henderson, Dier – Oxlade-Chamberlain (64. Lingard, Sterling (86. Keane), Rashford – Kane
Slovinsko: Oblak – Struna, Mevlja, Cesar, Jokič – Rotman (79. Matavž), Krhin – Bezjak (72. Repas), Iličič, Verbič – Šporar (55. Birsa)

Ta'Qali
Malta - Litva 1:1 (1:0)
Góly: 23. Agius - 53. Slivka, ŽK: Muscat - Kuklys, Girdvainis, rozhodoval: Hovhannisjan (Arm.)
Malta: Hogg – Camilleri, S. Borg, Muscat, J. Zerafa - Pisani, P. Fenech (90.+2 Attard), Agius, Gambin (48. C. Borg) - Schembri (46. Failla), Effiong
Litva: Zubas – Vaitkunas, Girdvainis, Mikuckis, Andriuškevičius – Kuklys, Matulevičius (80. Spalvis), Slivka – Černych, Valskis (46. Papsys), Novikovas

C-skupina:
Baku
 Azerbajdžan - Česko 1:2 (0:1)
Góly: 55. Ismajlov (z 11 m) - 35. Kopic, 66. Barák, rozhodoval: Millot (Fr.)

Serravalle
San Maríno - Nórsko 0:8 (0:4)
Góly: 40., 48. a 69. Elyounoussi, 15. a 17. King (z 11 m), 8. Henriksen, 59. Selnaes, 87. Linnes, rozhodoval Dallas (Škót.)

Belfast
Severné Írsko - Nemecko 1:3 (0:2)
Góly: 90.+3 Magennis - 2. Rudy, 21. Wagner, 86. Kimmich, rozhodoval: Makkelie (Hol.)

E-skupina:
Jerevan
Arménsko - Poľsko 1:6 (1:3)
Góly: 39. Hambartsumjan - 18., 25. a 64. Lewandowski, 2. Grosicki, 58. Blaszczykowski, 90. Wolski, rozhodoval: Jug (Slov.)

Podgorica
Čierna Hora - Dánsko 0:1 (0:1)
Góly: 16. Eriksen, rozhodoval: Kuipers (Hol.)

Ploješť
Rumunsko - Kazachstan 3:1 (2:0)
Góly: 33. a 37. Dudescu (druhý z 11 m), 73. Keserü - 82. Turysbek, rozhodoval: Schärer (Švaj.)