VIDEO Ronaldo musel zabrániť blamáži, Švajčiari naložili Maďarom, trápenie Holandska

Boj Daleyho Blinda so Sergejom PolitevičomBoj Daleyho Blinda so Sergejom Politevičom Zdroj: SITA

BORISOV - Futbalisti Holandska zvíťazili v sobotňajšom zápase kvalifikácie o postup na Majstrovstvá sveta 2018 v Rusku na pôde Bieloruska v pomere 3:1. "Oranjes" sa dlho trápili, vykúpenie prišlo až v záverečných desiatich minútach gólmi Arjena Robbena z penalty a poistkou Memphisa Depaya.

Holanďania síce zvíťazili v Bielorusku 3:1, ale pred vyvrcholením kvalifikačného cyklu im naďalej patrí až tretia priečka v tabuľke. Postupové vyhliadky "oranjes" sú na bode mrazu. Švédi majú pred nimi trojbodový náskok a o 12 gólov lepšie skóre, ktoré je prvým pomocným kritériom pri rovnosti bodov.

Gréci dokonale využili zaváhanie Bosny, ktorú zosadili z druhej priečky po víťazstve 2:1 nad Cyprom. Účasť v baráži by podľa papierových predpokladov mali spečatiť doma proti Gibraltáru. Slovensko sa do baráže kvalifikuje, keď zdolá Maltu, Slovinsko neprehrá so Škótskom a súčasne musí vyjsť aspoň jedna z nasledujúcich troch kombinácií - zverenci trénera Jána Kozáka sa budú spoliehať na remízu Walesu s Írskom, príp. prehru Srbska s Gruzínskom v D-skupine, baráž by im zaručil aj nerozhodný výsledok v súboji I-skupiny medzi Ukrajinou a Chorvátskom.

V B-skupine pokračujú Švajčiari bez straty bodu, nad Maďarskom zvíťazili presvedčivo 5:2. Nezaváhali ani Portugalčania, hoci sa trápili a Andorru zdolali iba 2:0. Čaro domácej svätyne odklial až v 63. minúte pätnástym kvalifikačným gólom Cristiano Ronaldo, ktorého kouč favorita šetril a poslal ho na ihrisko až v druhom polčase. V utorok si Portugalčania zahrajú o priamy postup práve proti Helvétom. Na šampionát posunie úradujúcich majstrov Európy akékoľvek víťazstvo, keďže pri rovnosti bodov majú lepšie skóre.

Záverečné 10. kolo kvalifikácie je na programe v termíne 8.-10. októbra (nedeľa-utorok). Priamo na šampionát sa už kvalifikovali Belgicko, Anglicko, Nemecko a Španielsko, k týmto tímom sa pripoja víťazi ďalších piatich skupín. Osem tímov z druhých miest po odrátaní výsledkov s najslabším mužstvom zo svojich skupín sa prebojuje do baráže, ktorej žreb sa uskutoční v utorok 17. októbra o 14.00 SELČ v Zürichu. Prvé zápasy baráže sú na programe 9.-11. novembra, odvety 12.-14. novembra. Žreb finálového turnaja MS 2018 prebehne v piatok 1. decembra v moskovskom Kremli.

A-skupina:
Borisov
Bielorusko - Holandsko 1:3 (0:1)
Góly: 55. Voloďko - 24. Propper, 84. Robben (z 11 m), 90.+3 Depay. Rozhodoval: Oliver (Angl.)

Sofia
Bulharsko - Francúzsko 0:1 (0:1)
Gól: 3. Matuidi. Rozhodoval: Mateu Lahoz (Šp.)

B-skupina:
Andorra la Vella
Andorra - Portugalsko 0:2 (0:0)
Góly: 63. Ronaldo, 86. A. Silva. Rozhodoval: Zelinka (ČR)

Bazilej
Švajčiarsko - Maďarsko 5:2 (3:0)
Góly: 18. Xhaka, 20. Frei, 43. a 49. Zuber, 83. Lichtsteiner - 59. Guzmics, 89. Ugrai. Rozhodoval: Tagliavento (Tal.)

C-skupina:
Nikózia
Cyprus - Grécko 1:2 (1:2)
Góly: 18. Sotiriou - 24. Mitroglou, 26. Tziolis. Rozhodoval: Undiano Mallenco (Šp.)

Viac o téme: Portugalsko Holandsko Bielorusko Maďarsko Švajčiarsko Andorra
  • Zdroj: TASR, športky