Novinka od UEFA definitívne rozdelila reprezentácie: Slováci v druhej lige! Toto sú možní súperi

Slovenskí reprezentanti
Slovenskí reprezentanti

NYON - Európska futbalová únia (UEFA) v stredu v súvislosti s pripravovanou Ligou národov 2018/2019 zverejnila definitívne rozdelenie krajín do divízií na základe októbrového umiestnenia v príslušnom rebríčku. Slovensko figuruje v druhej (B) zo štyroch výkonnostných skupín (A, B, C, D). Liga národov do značnej miery nahradí väčšinu medzištátnych prípravných súbojov počas asociačných termínov, ponúka tiež možnosť kvalifikovať sa na kontinentálny šampionát.

Päťdesiatpäť krajín rozdelili do výkonnostných skupín podľa umiestnenia v renkingu národných mužstiev, v ktorom koeficient krajiny vzniká na základe výsledkov z MS 2014 (aj kvalifikácia), ME 2016 (aj kvalifikácia) a MS 2018 (len kvalifikácia). Slovákom momentálne patrí 16. priečka; v septembri boli na 15., v marci na 17. a v januári na 21. pozícii. Najlepších 12 krajín preniklo do A-divízie, ďalších 12 do B-divízie, nasledujúcich 15 do C-divízie a zostávajúcich 16 do D-divízie. V "áčku" a "béčku" vzniknú štyri trojčlenné skupiny, v "céčku" jedna trojčlenná a tri štvorčlenné a v "déčku" štyri štvorčlenné. Zápasy v skupinách naplánovali na september až november 2018, hrá sa systémom každý s každým doma aj vonku. Žreb skupín sa uskutoční 24. januára 2018 vo švajčiarskom Lausanne; v tento deň predstavia tiež trofej, o ktorú budú národné tímy bojovať. Súpermi SR v premiérovej edícii súťaže budú dvaja z jedenásťčlenného zoznamu, ktorý tvoria Rakúsko, Wales, Rusko, Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina, Severné Írsko, Dánsko, Česko a Turecko. Ak v čase žrebu budú platiť súčasné obmedzenia zo strany UEFA, Rusko a Ukrajina sa nebudú môcť stretnúť v jednej skupine.

Najslabšie mužstvo z každej zo skupín klesne o jednu divíziu, víťaz každej zo skupín postúpi do vyššej. Víťazi štyroch skupín v rámci A-divízie si v júni 2019 zmerajú sily na turnaji Final Four. Kvarteto tímov si prostredníctvom Ligy národov v play-off v marci 2020 vybojuje postup na ME 2020.

Rozdelenie krajín do divízií pred januárovým žrebom futbalovej Ligy národov 2018/2019 podľa októbrového umiestnenia v príslušnom rebríčku UEFA:

A-divízia (4x 3 tímy): 
1. kôš: Nemecko, Portugalsko, Belgicko, Španielsko
2. kôš: Francúzsko, Anglicko, Švajčiarsko, Taliansko
3. kôš: Poľsko, Island, Chorvátsko, Holandsko

B-divízia (4x 3 tímy): 
1. kôš: Rakúsko, Wales, Rusko, SLOVENSKO
2. kôš: Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina
3. kôš: Severné Írsko, Dánsko, Česko, Turecko

C-divízia (1x 3 tímy, 3x 4 tímy): 
1. kôš: Maďarsko, Rumunsko, Škótsko, Slovinsko
2. kôš: Grécko, Srbsko, Albánsko, Nórsko
3. kôš: Čierna Hora, Izrael, Bulharsko, Fínsko
4. kôš: Cyprus, Estónsko, Litva

D-divízia (4x 4 tímy): 
1. kôš: Azerbajdžan, Macedónsko, Bielorusko, Gruzínsko
2. kôš: Arménsko, Lotyšsko, Faerské ostrovy, Luxembursko
3. kôš: Kazachstan, Moldavsko, Lichtenštajnsko, Malta
4. kôš: Andorra, Kosovo, San Maríno, Gibraltár

Termíny futbalovej Ligy národov 2018/2019: 
september - november 2018: zápasy v skupinách
jún 2019: Final Four
marec 2020: play-off o účasť na ME 2020


Tagy: UEFA Slovensko Liga národov

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA