Čo očakávať od našich žien na domácich majstrovstvách sveta vo florbale?

MS Fínsko – ženy: USA vs. SVK
MS Fínsko – ženy: USA vs. SVK

BRATISLAVA - V decembri sa naše ženy predstavia na majstrovstvách sveta vo florbale. Šampionát bude mať pre ne špecifickú príchuť. Po prvýkrát sa podujatie finálového turnaja WFC uskutoční na Slovensku.

Očakávania sú veľké, na kvalitný florbal sa tešia hráčky aj fanúšikovská obec. Pozrime sa teda, ako sa našim dievčatám darilo v minulosti na seniorskom fóre ale aj v kategórii junioriek U19, keďže veľa hráčiek už pôsobí aj v ženskom tíme.


Juniorky debutovali na MS v roku 2006, keď v nemeckom Leipzigu skončili na konečnom 10. mieste a z A skupiny sa museli na rok porúčať. O dva roky v Poľsku vyhrali na majstrovskom turnaji B kategórie, aby sa mohli opäť vrátiť medzi elitu a tú odvtedy neopustili. Hneď na ďalšom šampionáte sa postarali o prekvapenie turnaja, keď skončili na 5. mieste v tesnom závese za nedostihnuteľnou TOP 4 ( SWE, FIN, CZE, SUI). Juniorky už majú skúsenosť aj s domácim šampionátom, keď v 2012 na palubovke v Nitre prehral až vo štvrťfinále a obsadili konečnú 6 priečku. Na poslednom juniorskom šampionáte v Kanade skončili naše reprezentantky na 7. mieste. Z tohto výberu je dnes značná časť hráčiek súčasťou širšej nominácie na nadchádzajúce seniorské majstrovstvá, ktoré sa odohrajú od 1.-9. decembra v Bratislave.

Hráčky z tímu juniorskej reprezentácie v Kanade, ktoré sú aj súčasťou širšej nominácie na WFC 2017 v Bratislave:

Lenka Cupráková
Alžbeta Bachorcová
Paulína Hudáková
Kristína Hudáková
Lenka Dobrodejová
Klára Grossová
Viktória Grossová
Šárka Boľová
Michaela Žikavská

Bohužial pre zranenie kolena sa šampionátu nebude môcť zúčastniť hráčka českých Vítkovíc  Zuzana Šponiarová.

Pozrime sa ešte v skratke na to, ako sa v minulosti darilo ženskej reprezentácii na vrcholných podujatiach:

Dánsko 2007 - B divízia - 9. miesto
Švédsko 2009 - B divízia - 8. miesto
Švajčiarsko 2011 - A divízia - 12. miesto
Česko  2013 - A divízia - 9. miesto
Fínsko 2015 - A divízia - 5. Miesto

Je vidno, že naše reprezentantky urobili za posledné roky pokrok a približujú sa k svetovej špičke. Zápasy v skupine, kde sa postupne stretneme so Singapurom, Estónskom a Austáliou by mali byť ľahkým sústom. V rozhovore pre pravda.sk,  to potvrdila aj dlhoročná kapitánka slovenskej reprezentácie Lucia Košturiaková.  

"Možno to bude znieť povýšenecky či namyslene, ale súperky v skupine nás až tak nezaujímajú. Ak chceme ísť čo najďalej, tieto družstvá musíme zdolať rozdielom triedy. Ak by sme zaváhali, ťažko môžeme bojovať o dobré umiestnenie. Výkonnostne vyrovnaných súperov by sme mali stretnúť až v ďalších fázach turnaja. Proti Nemkám alebo Poľkám to bude kľúčový duel. Ak ho zvládneme, dostaneme sa tam, kam chceme – do štvrťfinále. Potom sa môže udiať čokoľvek, hoci s najlepšou štvorkou – Švédsko, Fínsko, Švajčiarsko a Česko – sa dlhodobo nemôže porovnávať žiadna iná reprezentácia. Tento rok sme v prípravnom zápase proti Česku získali historicky prvý bod za remízu. Bolo by fajn podobný výkon zopakovať aj v decembri. Verím, že nás fanúšikovia poženú a dopomôžu nám k malému zázraku."

Pre samotnú Luciu bude tento turnaj rozlúčkou s vrcholovou florbalovou kariérou. Ako sama priznáva je ťažké skĺbiť prácu, florbal a nájsť si čas na rodinu.

"Skĺbenie práce produktovej manažérky v medzinárodnej firme a florbaluje náročné samo o sebe.. Kým som ešte študovala, bolo to ideálne. Žila som v skvelom meste. Hrala jednu z najkvalitnejších líg na svete. Teraz, keď sa k tomu pridali aj pracovné povinnosti a osobný život, začalo to byť veľmi náročné. Ak chcete nájsť nejaký balans, musíte sa niečoho zrieknuť. Taktiež verím, že na ďalších reprezentačných zrazoch už nebudem kvôli iným, milším povinnostiam. Budúci rok plánujeme so snúbencom svadbu a potom, ak Boh dá, aj rodinu." pokračivala Košturiaková pre portál sport.pravda.sk

V predaji sú už aj prvé lístkové balíčky cez Predpredaj.sk.  Všetky informácie o turnaji nájdete na ich webe.


Tagy: Hokejbal

Zdroj:
PR článok
Foto:
http://iffwfc.org/

DISKUSIA