Slovenský tím čaká výmena generácií: Kozák ponúkol víziu a recept na budúce úspechy!

Ján Kozák
Ján Kozák

BRATISLAVA - Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák netajil veľké sklamanie bezprostredne po tom, ako mužstvo stratilo šancu na baráž o postup na MS 2018.

"Som presvedčený, že mužstvo by baráž zvládlo a myslím si, že ani na šampionáte by sme nehrali podradnú úlohu. Je to obrovské sklamanie,“ povedal v rozhovore pre oficiálny web Slovenského futbalového zväzu (SFZ) šéf realizačného tímu už s istým časovým odstupom od posledného vystúpenia v kvalifikácii na svetový šampionát do Ruska.


Avšak treba sa pozerať dopredu. V národnom tíme sa črtá výmena generácií, ktorá sa do určitej miery začala už po EURO 2016 vo Francúzsku, kde Kozákovci hrali osemfinále.  Reprezentačný tréner bol rád, že sa do mužstva podarilo zabudovať mladých hráčov. "Škriniar i Lobotka podávali dobré výkony," dodal. Na margo toho, že v tíme sú viacerí tridsiatnici, Ján Kozák povedal: "Niečo som im predostrel, s niektorými som sa rozprával, ale nebol na to vhodný čas, pretože až do poslednej chvíle sme sa potrebovali koncentrovať na zápasy. V reprezentácii majú byť tí najlepší a proces obmeny má ísť prirodzenou cestou. Keď príde lepší, pomaly ho treba zabudovať do mužstva tak, ako to bolo v prípade Škriniara a Lobotku. Do tímu sa tlačia ďalší - Rusnák, Duda - na príležitosť čakajú Gyömbér, Hrošovský, Sabo. Sám som zvedavý, ako to dopadne po našich rozhovoroch."

Kozák ponúkol aj víziu budúcnosti a recept, ako úspešne zvládnuť ďalšie úlohy: "Ak chceme postupovať na vrcholné podujatia, musíme sa výsledkami priblížiť k tým najlepším tímom, čo sa nám naposledy nepodarilo. V kvalifikácii ME 2016 sme zdolali top favorita Španielsko, teraz sme s Anglickom nezískali ani bod a bez dobrých výsledkov s najlepšími sa jednoducho nedá postúpiť. To bude jedna z našich úloh: pripraviť mužstvo bodovať s tými najlepšími. Čaká nás totiž iný model kvalifikácie a na ME 2020 sa bude už postupovať nielen z nej, ale aj z novej súťaže Ligy národov, ktorá sa začne hrať už na jeseň 2018.“


Tagy: Ján Kozák Slovensko reprezentácia

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA