Švédi sa už bijú, skauti z NHL pozorne sledujú: Slovenský talent urobil dobré rozhodnutie!

Martin Fehérváry
Martin Fehérváry

OSKARSHAMN - Má len 18 rokov a už budúce leto ho čaká draft do NHL. V súčasnosti pôsobí vo Švédsku, kde podáva výkony ako skúsený hráč. Martin Fehérváry je talent, akých je na Slovensku žalostne málo.

Jeho aktuálnym klubom je tím z druhej švédskej ligy IK Oskarshamn, v ktorom je najmladším hráčom. "Ide o naozaj kvalitnú ligu. Každý rok z nej vychádzajú hokejisti priamo na draft NHL. V našom tíme je mnoho hráčov, ktorí sa nezmestili do zostavy v najvyššej lige a herné uplatnenie nachádzajú práve v nižšej súťaži, kde môžu naberať skúsenosti. V lige sa hrá moderný, rýchly hokej. Pre mňa bolo dobrým rozhodnutím, že som išiel práve sem," prezradil Fehérváry pre Športky. 

Jeho výkony v žiadnom prípade nezostali bez odozvy. Oskarshamn odohral deväť zápasov, počas ktorých nastupoval v prvej obrane po boku Kanaďana Kevina Marshalla. Tím je aktuálne na štvrtom mieste tabuľky. Slovenský tínedžer navyše patrí medzi najvyťaženejších hráčov celej ligy. Priemerne na ľade strávi viac než 23 minút, v jednom zápase ich dokonca odohral 28. 

Nie je preto žiadnym prekvapením, že má na stole ponuky zo štyroch tímov najvyššej švédskej súťaže. Okrem toho sa na Fehérváryho boli osobne pozrieť aj skauti z klubov NHL, ktorí boli nadšení. Pred budúcoročným draftom je to výborné znamenie. Martin však zostáva skromný a sústredí sa predovšetkým na seba. "Od trénera cítim dôveru, vyžaduje od nás aktívny hokej. Ja sa hlavne snažím dodržiavať systém a hrať čo najlepšie. Pred draftom nemám žiadne konkrétne očakávania, priorita je, aby som stále podával kvalitné výkony. Rozprával som sa už s viacerými skautmi z NHL. Menší tlak síce cítim, ale čo príde, tak to uvidíme," dodal.

Martin je pravidelným účastníkom mládežníckych šampionátov, kde vždy patril medzi kľúčové opory Slovenska. Jeho mimoriadny talent si mohli naživo pozrieť aj diváci počas šampionátu pod Tatrami. Po nich už vôbec nebolo jeho meno neznámym pojmom. "Veľa spravili domáce MS do 18 rokov, ktoré boli veľmi sledované. Odohrali sme výborné zápasy a to bol dôvod, prečo rástol záujem médií a fanúšikov nielen o mňa, ale aj o viacerých hráčov z tímu."

Nový tréner reprezentácie Craig Ramsay sám deklaroval, že chce dať priestor mladšej generácii hokejistov. Je preto iba otázkou času, kedy sa v nej objaví aj meno Martin Fehérváry. "Určite je cieľom dostať sa aj do seniorskej reprezentácie. Je to pre mňa veľká výzva a určite by som to chcel skúsiť a ukázať sa naplno trénerovi," priznal talentovaný obranca.

Pre Športky sa vyjadril aj Fehérváryho agent Lukáš Havlíček, ktorý s ním spolupracuje dlhodobo. "Martin vstúpil do druhej najvyššej ligy ako uragán, mal výbornú letnú prípravu, prišiel do predsezónneho kempu skvelo pripravený a vybojoval si miesto v prvej obrane, ktore už nepustil z rúk. Jeho každodenná tvrdá práca sa teraz odrazila v jeho hre, vie už, čo jeho telo potrebuje a je pravým profesionálom, aj keď len nedávno oslávil 18-te narodeniny. Som hrdý, ako zvládol prechod z juniorky k seniorom v tak mladom veku a v tak kvalitnej súťaži, z ktorej bolo niekoľko draftovaných hráčov a ktorí sa rovno presadili do NHL. Príkladom je aj Jesper Bratt z New Jersey Devils. Taktiež som rád, že je nohami na zemi a za roky, čo spolu spolupracujeme, si už vzal za svoje, že treba každý deň urobiť maximum na ľade aj mimo neho, robiť malé veci správne a odmena príde. Skôr či neskôr. Iná cesta za úspechom neexistuje," dodal na záver.

Prvá asistencia Martina Fehérváryho za IK Oskarshamn v sezóne 2017/18


Tagy: Martin Fehérváry IK Oskarshamn

Zdroj:
Športky - Marek Žák
Foto:
Facebook Martin Fehérváry; Video: Facebook Martin Fehérváry

DISKUSIA