5 silných a inšpiratívnych príbehov zo sveta športu

Šport je nie len ušľachtilou zábavou, ale prináša mnohokrát fantastické a dojemné chvíle plné sily, odvahy a ľudskosti. Dôkazom toho je aj týchto 5 príbehov, ktoré sa zapísali do športovej histórie.

• Poliak Piotr Malachowski vyhral na OH v Riu striebornú medailu a takmer okamžite ju ponúkol do dražby. Dôvod a cieľ? Skvelý športovec chcel týmto spôsobom pomôcť vyzbierať sumu potrebnú na liečbu trojročného Oleka Szymanskeho – chlapček trpel druhom rakoviny, ktorá ho mohla pripraviť o zrak. Bolo treba získať zhruba 100 000dolárov. Ale krátko po tom, čo aukcia začala, oznámil Malachowski na sociálnej sieti, že jeden majetný poľský pár sa zaviazal pokryť všetky náklady spojené s operáciou.

• Okolo paralympiád zväčša nepanuje taký humbug ako okolo Olympijských hier, o skvelé výkony a príbehy však ani tu nie je núdza. Ak by ste sa zúčastnili tipovania zápasov, asi by ste nevsadili na to, že paralympionik bude mať automaticky horší výsledok ako jeho olympijský náprotivok – povedzme v behu na 1500metrov. Veľká chyba! V roku 2016 štyria športovci so zrakovým postihnutím - Abdellatif (zlatý za 3:48:29) a Fouad Baka, Tamiru Demisse a Henry Kirwa – zabehli vo finále behu na 1500m rýchlejší čas ako olympijský šampión Matthew Centrowitz (3:50:00).

• Egypťan Ibrahim Hamadtou sa v roku 2014 stal internetovou senzáciou vďaka videu „Nothing is Impossible“. O dva roky neskôr preniesol svoj talent na svetovú scénu a stal sa jediným bezrukým paralympionikom súťažiacim v stolnom tenise. Hamadtou držal pálku zubami a loptičku si nahadzoval nohou. Aj keď oba svoje zápasy v Riu prehral, jeho vystúpenia budili rešpekt. David Wetherill, ktorý Egypťana porazil, napríklad povedal: „Dnes som síce vyhral, ale Ibrahim predviedol omnoho viac ako ja“.

• V roku 2007 spadla Claire Lomas z koňa, v dôsledku čoho ochrnula od hrudníka smerom nadol. Takáto udalosť by nejedného človeka fyzicky aj psychicky položila. Nie však Claire. V roku 2016 sa jej podarilo dokončiť Great North Run, polovičný maratón na trase Newcastle – South Shields; vo veku 36 rokov a vo 4mesiaci tehotenstva! Pri výkone jej asistoval manžel a špeciálny robotický oblek, aj tak bol ale každý briežok či náraz obrovskou prekážkou. Ako ale samotná Claire povedala: „Ak si raz niečo zaumienim, vložím sa celá do toho, aby som to dosiahla“.

• V roku 2001 pripravila automobilová nehoda Alexa Zanardiho, pilota Formuly 1, o obe nohy. Z ťažkej životnej skúšky sa však Talianovi podarilo dostať obdivuhodným spôsobom. Kokpit F1 vymenil za ručný bicykel, na ktorom od roku 2012 získal už 12zlatých medailí z Majstrovstiev sveta či Olympiád. Na OH v Riu zvíťazil deň pred výročím svojej osobnej tragédie a v pohnutej atmosfére povedal: „Za normálnych okolností neďakujem Bohu za tieto veci, pretože si myslím, že má na starosti dôležitejšie veci. Ale dnes je toho na mňa príliš. Musím zdvihnúť zrak a poďakovať. Cítim sa ohromne šťastný, cítim, že môj život je nikdy nekončiace privilégium.“


Zdroj:
PR článok

DISKUSIA