Basketbalové reprezentantky zostali bez trénera: Stal som sa rukojemníkom sporu!

Marián SvobodaMarián Svoboda Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Marián Svoboda skončil na poste trénera slovenskej ženskej basketbalovej reprezentácie. Vo štvrtok o tom informovala Slovenská basketbalová asociácia (SBA) na svojej oficiálnej stránke.

"Marián Svoboda požiadal dňa 26. októbra 2017 o uvoľnenie z funkcie trénera. Prezident SBA Pavel Bagin jeho žiadosti vyhovel a poďakoval mu za doterajšiu odvedenú prácu od nástupu do funkcie v máji 2017. O jeho nástupcovi bude SBA informovať v čo najkratšom čase," píše sa v stanovisku.

Svoboda rezignoval na post iba pár dni po tom, čo sa z nominácie na úvodný dvojzápas kvalifikácie na ME 2019 proti Bosne a Hercegovine a Islandu ospravedlnilo viacero hráčok. Už v pôvodnej nominácii prekvapujúco absentovali hráčky úradujúceho majstra Good Angels Košice. V stredu sa z účasti na dvojzápase odhlásili aj Tereza Páleníková a Angelika Slamová z Piešťanských Čajok.

Na júnových ME v Česku Svoboda so svojimi zverenkami obsadil ôsme miesto. Po skončení šampionátu však viaceré hráčky na čele s kapitánkou Zuzanou Žirkovou podrobili českého kouča kritike a uviedli, že pod jeho vedením už nebudú reprezentovať.

Prvý kvalifikačný zápas odohrá slovenská reprezentácia v sobotu 11. novembra v Sarajeve proti Bosne. Druhý zápas proti Islandu Slovenky absolvujú na domácej palubovke v stredu 15. novembra v ŠH Koniareň v Ružomberku. Ďalšie kvalifikačné duely sú na programe vo februári a novembri 2018. Zo skupín postúpia na ME víťazi a šesť najlepšie postavených tímov na druhých miestach.

Vyjadrenie Mariana Svobodu k udalostiam po ME a pred kvalifikačnými zápasmi prináša TASR v celom znení a bez redakčných úprav:

"Je všeobecne známe, že k reprezentačnému tímu žien som prišiel tesne pred začiatkom prípravy na Majstrovstvá Európy. Počas krátkeho letného obdobia sme sa teda s hráčkami potrebovali spoznať po hernej aj športovej stránke, navyše sme sa museli popasovať so zraneniami viacerých, aj kľúčových hráčok. Príprava na špičkový turnaj ako sú ME teda určite nebola úplne ideálna, ale spolu s hráčkami sme odviedli maximum a na turnaj sme odchádzali s pocitom dobre vykonanej práce.

Myslím si, že výsledkovo sme na ME predstihli všetky reálne očakávania a hlavne v prvej fáze turnaja sme obstáli aj čo sa týka hernej kvality. Po nečakanom postupe do druhej fázy to však prestalo fungovať, nielen herne, ale hlavne v zákulisí tímu. Vo vzťahu ku mne ako hlavnému trénerovi, ale aj k širšiemu realizačnému tímu sa zo strany niektorých hráčok začali objavovať momenty, ktoré, dovolím si tvrdiť, mali málo spoločné s profesionalitou či obyčajným medziľudským rešpektom. Kulminovalo to mediálnymi vyjadreniami po poslednom zápase s Talianskom.

Vo svojej trénerskej kariére som dosiahol určité úspechy, či už na ligovej alebo medzinárodnej úrovni, a niektoré hráčky by sa pri vyslovovaní tak tvrdej kritiky mali pozrieť aj na vlastné úspechy a kariéru, ktorú majú za sebou, či dokonca ešte len pred sebou. Svedčí o tom aj podpora, ktorú mi vyslovili viacerí členovia širšieho realizačného tímu, napríklad bývalé reprezentantky Lucia Lásková a Slávka Bučáková. Aj vďaka ich podpore som bol pripravený pokračovať v začatej práci.

Výhrady k úrovni a odbornosti mojej trénerskej práce boli široko medializované, nehovorilo sa však o veciach, ktoré sa diali v tímovej kuchyni, v čom vidím istú účelovosť. Dovolím si dokonca povedať, že dianie od skončenia ME až po poslednú nomináciu na nadchádzajúci kvalifikačný dvojzápas vyzerá ako vopred pripravený plán či kampaň. Názor na to, koľko hráčok a z ktorých klubov odmietlo reprezentačnú pozvánku, si môže spraviť každý sám. Dospelo to do situácie, kedy som sa ocitol takpovediac rukojemníkom situácie či sporu, v ktorom sa nasadzujú zbrane tak ťažkého kalibru, ako je odmietnutie reprezentovať svoju vlasť, čo je podľa môjho názoru pre slovenský ženský basketbal veľmi škodlivé. Zodpovedným ľuďom v basketbalovom hnutí, ktorí do mňa vložili svoju dôveru a ktorých si ľudsky aj odborne vážim, chcem umožniť riešenie tejto vzniknutej situácie a preto som dnes prezidentovi SBA Pavlovi Baginovi oznámil moje rozhodnutie abdikovať na pozíciu trénera reprezentačného družstva žien."

Viac o téme: Marián Svoboda
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy