Rusi to len tak nenechajú: Najtvrdší trest pre olympionikov za doping bez dôkazov!

Ruskí medailisti Alexander Legkov a Maxim Vylegžanin
Ruskí medailisti Alexander Legkov a Maxim Vylegžanin

LAUSANNE - Medzinárodný olympijský výbor potrestal doživotným zákazom účasti na olympijských hrách ruského bežca na lyžiach Alexandra Legkova a Jevgenija Belova kvôli dopingovej kauze v Soči. MOV o tom rozhodol na základe správy z vyšetrovania vlastnej nezávislej komisie Denise Oswalda a zároveň diskvalifikoval oboch pretekárov zo všetkých súťaží v Soči.

Legkov, ktorý bol aj súčasťou striebornej ruskej štafety, je prvým športovcom, ktorý bol potrestaný bez priameho dôkazu o dopingu, iba na základe správy vyšetrovacej komisie Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) pod vedením Richarda McLarena o štáte podporovanom dopingu v Rusku.

Legkov na hrách okrem iného vyhral preteky na 50 kilometrov pred krajanmi Maximom Vylegžaninom a Iľjom Černousovom a pomohol ruskej štafete k striebru. Obe medaily teraz musí Legkov vrátiť, MOV totiž kvôli jeho previneniu diskvalifikoval aj ruský štafetový tím. V skiatlone dobehol Legkov desiaty. Belov v Soči žiadny cenný kov nezískal, jeho najlepším umiestnením bolo 18. miesto zo skiatlonu.

Brány olympijských hier pre obidvoch zostanú odteraz úplne uzavreté. Akreditáciu od MOV už totiž nezískajú nielen ako športovci, ale ani v žiadnej inej funkcii. Ruská lyžiarska federácia už pripravuje podklady pre odvolanie na medzinárodnej športovej arbitráži CAS. Predsedníčka federácie Jelena Vjalbeová ani nikto z vedenia ale verdikt nechceli komentovať.

Legkov s Belovom sa stali prvými ruskými športovcami, ktorí boli od MOV kvôli dopingu a manipulácii so vzorkami na hrách v Soči potrestaní. Rozhodnutie o ďalších reprezentantoch zverejnia zástupcovia MOV v najbližších dňoch a týždňoch.

Obaja bežci majú už od vlaňajšieho decembra predbežne zastavenú činnosť. Spolu s ďalšími štyrmi ruskými pretekármi, medzi ktorými je aj Vylegžanin, ich suspendovala Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) na základe správy Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) a všetci prišli o štart na tohtoročných MS v Lahti. Trest v máji potvrdil aj CAS s tým, že ak sa do konca októbra neobjavia relevantné dôkazy, malo by im byť dovolené znova pretekať.

MOV teraz vyzval FIS, aby po diskvalifikácii Legkova s Belovom upravil zodpovedajúcim spôsobom výsledky z olympijských hier v Soči a o ďalšom osude pretekárov rozhodla v rámci svojich kompetencií. Vo výsledkovej listine vytrvaleckej päťdesiatky sa na medailovú pozíciu posunie pôvodne štvrtý Martin Jonsrud Sundby z Nórska, v štafete budú nanovo za víťaznými Švédmi nasledovať Francúzi a Nóri.

Vzorky potrestaných ruských športovcov podľa správy WADA vykazovali známky neautorizovaného otvorenia, olympijský víťaz a bývalý víťaz Tour de Ski Legkov je navyše podozrivý z toho, že pred hrami konzumoval "koktail" z anabolických steroidov. Lyžiar sa bránil tvrdením, že pred ZOH v čase od 1. januára do 5. februára 2014 podstúpil trinásť dopingových kontrol a všetky mali negatívny výsledok. Dvanásť z nich sa navyše uskutočnilo mimo Rusko. Dvakrát testovaný bol aj počas olympiády v Soči.

MOV v reakcii na správu WADA vytvoril dve vlastné vyšetrovacie komisie. Oswaldova komisia sa zaoberala podozrením na prehrešky u konkrétnych ruských športovcov, komisia vedená bývalým švajčiarskym prezidentom Samuelom Schmidom preveruje obvinenia zo zapojenia štátnych úradov a federácií do dopingového systému.

Na decembrovom zasadnutí výkonného výboru MOV by malo padnúť rozhodnutie o sankciách, ktoré by škandalóznu kauzu dopingu v ruskom športe a manipuláciu so vzorkami na hrách v Soči uzavreli. Do úvahy pripadá aj plošný trest pre ruských športovcov, pred OH v Riu de Janeiro k nemu ale MOV nesiahol a nechal na jednotlivých zväzoch, aby každý prípad posúdili individuálne.

 


Tagy: Rusko Alexander Legkov Jevgenij Belov

Zdroj:
SITA, ČTK, športky
Foto:
nbcsports.com

DISKUSIA