UEFA plánuje svoju novinku rozšíriť: Liga národov by mala byť celosvetová!

Radosť slovenských futbalistov
Radosť slovenských futbalistov

ŽENEVA - Európska futbalová federácia (UEFA) plánuje zriadiť novú súťaž pod názvom Globálna liga národov. Mala by sa hrať každý nepárny rok a pôvodným zámerom je nahradiť podľa predstaviteľov UEFA menej významné prípravné zápasy.

Turnaj by sa mal hrať každé dva roky za účasti všetkých 223 členov v šiestich kontinentálnych konfederáciách. Tento formát by mal byť rozšírením o Ligu národov UEFA, ktorá sa začne o rok v septembri v Európe. "UEFA môže potvrdiť, že začala diskusiu o vývoji Ligy národov UEFA," uviedol v piatok riadiaci orgán európskeho futbalu. Tímy zaradia do siedmich divízií podľa poradia v rebríčku FIFA. Každá konfederácia bude mať svoje vlastné kvalifikačné skupiny. Víťazi skupín by postupovali na medzikontinentálne turnaje s ostatnými tímami v každej zo siedmich divízií. Prvé turnaje by sa hrali každý týždeň v inej krajine.

Vo formáte súťaže o ktorom sa diskutuje, budú na každom turnaji tri európske tímy, dva z Južnej Ameriky a po jednom z Afriky, Ázie a Severnej Ameriky. Tímy Oceánie by mali hrať v štvrtom stupni, uviedli úradníci. "Tieto diskusie s predstaviteľmi UEFA a FIFA sa týkajú národných federácií. Cieľom je poskytnúť národným tímom zápasy proti súperom na najvyššej úrovni a nahradiť prípravné zápasy, ktoré sú pre fanúšikov a médiá menej zaujímavé," uvádza sa v stanovisku UEFA, ktoré sprostredkovala agentúra AP. 


Tagy: UEFA Liga národov

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA