Podvodníkom v atletike sa klepne po prstoch: Konečne sa nedostanú na olympijské hry!

Libor Charfreitag
Libor Charfreitag

MONTE CARLO/TRNAVA - Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) oznámiIa v piatok dohodu o spolupráci so spoločnosťou Elite Ltd. (All- Athletics.com), ktorá vytvorí prvé oficiálne svetové rebríčky IAAF.

Mali by slúžiť ako základ súťažného a kvalifikačného systému pre vrcholné podujatia. Rovnaká spoločnosť už v minulosti (2001 - 2009) svetové rebríčky pre IAAF zostavovala, ale bez vplyvu na účasť na vrcholných podujatiach.

Elite Ltd. vybuduje výsledkové a štatistické databázy, bude ich aj spravovať. "Svetové rebríčky IAAF, ktoré začnú fungovať v roku 2018, budú základom pre riadenie globálneho systému súťaží pre majstrovstvá sveta a olympijské hry. Prvý raz v histórii budú mať atléti, médiá aj diváci jasno o hierarchii podujatí od národnej úrovne až po globálne celosvetové," vyhlásil prezident IAAF Sebastian Coe.

Umiestenie atlétov v rebríčku bude závisieť od získaných bodov, ktoré dostanú v závislosti od výkonu, umiestenia a významu pretekov. Detaily fungovania rebríčka IAAF budú ešte dopracované v prvom štvrťroku 2018, takže už by mal slúžiť ako základný pilier kvalifikácie na MS 2019 v katarskej Dauhe i OH 2020 v Tokiu.

"Konečne sa na olympijské hry a majstrovstvá sveta nedostanú podvodníci," reagoval na správu o vytvorení oficiálnych kvalifikačných rebríčkov bývalý majster Európy v hode kladivom Libor Charfreitag, ktorý na konci augusta ukončil dlhoročnú úspešnú kariéru. "O tomto som už roky sníval: o renkingu, kde nebude hrať úlohu len jediný náhodný výkon, ale päť či šesť v kalendárnom roku, a bude dôležitý i význam pretekov a to, na akej pozícii atlét skončil. Rozhodnú poctivé výkony na poctivých pretekoch a nestane sa, že sa na OH či MS dostanú na úkor kvalitných atlétov podvodníci vďaka náhodnému výkonu na pochybnom malom mítingu. Teším sa, že sa podvodníkom ´klepne´ po prstoch. IAAF sa asi prebudila z hybernácie!"


Tagy: Libor Charfreitag

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA