VIDEO Banská Bystrica vo finálovej repríze nedala Nitre šancu, Trenčín sa natrápil s Liptákmi

Miloš Bubela z HC´05 iClinic Banská Bystrica, Jakub Ručkay a Branislav Mezei, obaja z HK NitraMiloš Bubela z HC´05 iClinic Banská Bystrica, Jakub Ručkay a Branislav Mezei, obaja z HK Nitra Zdroj: SITA

BANSKÁ BYSTRICA - Nitrania sa pokúsili nadviazať na štyri predchádzajúce víťazstvá, no po dvoch tretinách už len málokto veril, že sa im to podarí. Prehrávali 0:3, dovtedy sa nechávali často vylučovať a ak si aj vytvorili šance, najmä v druhej tretine, brankára Lassilu ani raz neprekonali. Domáci zvládli prvú tretinu nádejne, v 3. min Brittainov bekhend z ostrého uhla prekvapil Foltána v bránke a v 18. min Lamper po odrazenom puku skóroval druhý raz.

V druhej tretine sa jasne prejavila slabina Nitranov v zakončení. V 22. min spálil najskôr šancu Blackwater, neskôr Paulovič i Mikúš. V 28. min skočil z trestnej lavice na ľad Rýgl, okamžite sa dostal do samostatného nájazdu, no po jeho strele zazvonila len žŕdka. Až potom sa 'barani' do súpera viac opreli, Bomba kanadského útočníka Asselina, novej posily Banskobystričanov, v presilovke a Češíkova možnosť síce gólom neskončili, no v 39. min Faille po dorážke konto navýšil a Nitrania sa ocitli na prahu prehry.

Éric Faille z HC´05 Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA

Povzbudiť a dodať energiu ich mohol v tretej tretine najmä rýchly gól, pokúsil sa o to Paulovič v 43. min, Luciani na dvakrát v presilovke v 52. min, domáci ich však často zovreli a komplikáciu si nedopustili. V 49. min mal Belluš blízko k štvrtému gólu, v 57. min Gabor, v 59. Gabor, ďalšie väčšie šance sa už nezrodili a 'barani' bez nejakej drámy zaslúžene zvíťazili.

HC'05 iClinic B. Bystrica - HK Nitra 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Góly: 3. Brittain (Asselin, Gründling), 18. Lamper (Lunter, Surový), 39. Faille (Asselin, Brittain). Rozhodcovia Kalina, Müllner - Jobbágy, Bogdaň, vylúčení 3:7, navyše Belluš - Versteeg 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, 2511 divákov.

HC'05 iClinic B. Bystrica: Lassila - Kubka, Ďatelinka, Gélinas, Mihálik, Gründling, Brejčák, Sedlák - Lamper, Surový, Lunter - Hohmann, Bubela, Bartánus - Brittain, Faille, Asselin - Belluš, Češík, Gabor

HK Nitra: Foltán - Rýgl, Mezei, Ordzovenský, Milan, Versteeg, Korím - Paulovič, Krištof, Kutálek - Rzavský, Blackwater, Mikúš - Luciani, Ručkay, Csányi - Michal Pupák, Šille

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Mali sme slabší vstup do zápasu, no v podstate z prvého útoku sme strelili gól a upokojili sa. Mrzí ma, že sme z viacerých príležitostí gól za stavu 2:0, ktorý je dosť zradný, nepridali. Nepomohli nám presilovky, mali by sme ich premieňať, pretože Nitra neustále hrozila. Veľmi dôležitý bol tretí gól, v tretej tretine sme už súpera do väčšieho tlaku nepúšťali. Brittain nás po návrate gólom naštartoval, nová posila Guillaume Asselin zapadol veľmi dobre, dobre bolo, že predtým hral, aktívne trénoval, nestál. Prišiel sem teraz pred reprezentačnou prestávkou a bude mať čas doladiť hru."

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "Nepodali sme taký výkon ako v predchádzajúcich zápasoch, po slušnom začiatku a náznakoch šancí sme inkasovali gól. Dostal nás do útlmu, viezol sa s nami celý zápas, mali sme aj veľa oslabení. Bystrica zaslúžene vyhrala a my s týmto výkonom sme ťažko mohli bodovať."

Patrik Lamper, autor jedného gólu B. Bystrice: "Hralo sa tvrdo, neustále korčuľovalo, so šťastným koncom pre nás. Ja som strelil gól, konečne mi to tam padlo, dobrú prácu pri tom odviedli spoluhráči, ja som už mal pred sebou len prázdnu bránku. Zápas sme mali jasne pod kontrolou, vyvíjal sa neustále v náš prospech. Teraz je predo mnou reprezentácia, určite ma to potešilo, vynasnažím sa zo seba vydať maximum, bude to môj prvý zraz."

Trenčín sa natrápil s Liptákmi

Hostia spod Tatier začali na trenčianskom ľade ideálne. Už po 31 sekundách vybojoval puk Uram. Prihral ho Kriškovi, ktorý obstrelil Valenta. Liptáci boli v úvodných minútach aktívnejší. Druhý gól mohol pridať o tri minúty Langhammer. Jeho zakončenie brankár Dukly dokázal pokryť. Neskôr nebolo úspešné ani zakončenie v podaní Hunu. Domácich naštartovali dve presilovky po sebe. Počas nich vynikol gólman Košarišťan, keď zmaril šancu Hecla a neskôr aj Bezúcha. Na opačnej strane klziska v prečíslení troch na dvoch nebol úspešný ani Kriška, keďže puk napálil do stredu bránky.

Trenčania sa nevedeli dostať do tempa ani v druhej tretine. Pridať druhý úspech Liptákov mohol Sukeľ, no v dobrej pozícii medzi kruhmi nedokázal nájsť medzierku v brankárovej výstroji. V polovici zápasu neprepálil Valenta ani Suchý po spolupráci s Uramom. Následne betón brankára zachránil pred istým gólom v podaní M. Sukeľa. V 34. min chcel využiť medzeru v zadných radoch vojakov Huna. Predral sa až do bekhendového zakončenia. Blafák sa mu však nevydaril. Trenčanom sa podarilo presadiť v závere tretiny pri vylúčení Nádašdiho. Pohotovú strelu Bezúcha tečoval Mikula.

Záverečná tretina sa niesla v snahe Trenčanov o strelenie víťazného gólu. V 49. min bol k nemu po strele Gašparoviča blízko Mikula. V snahe trafiť odkrytú časť bránky sa puk odrazil od žŕdky. O dve minúty Košarišťanom vyrazený puk nedokázal do siete dopraviť Sojčík. Onedlho Mikulov teč iba tesne minul ľavú žŕdku. Dve minúty pred naplnením riadneho hracieho času mohol rozhodnúť Huna. Jeho pokus vypadol Valentovi, ale kotúľal sa len povedľa bránky.

Rozhodnutie napokon priniesla až posledná minúta predĺženia. Hecl prihral puk Starostovi a ten nemal problém rozhodnúť o tom, že dva body zostanú na Sihoti.

HK Dukla Trenčín – MHK 32 Liptovský Mikuláš 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0 – 1:0)
Góly: 38. Mikula (Bezúch, Ölvecký), 65. Starosta (Hecl, Hossa) - 1. Kriška (Uram). Rozhodovali: Kubuš, Fridrich – Šefčík, Junek, vylúčení: 1:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2086 divákov

Trenčín: Valent – Starosta, Romančík, Cebák, Frühauf, Holenda, Bohunický, Kozák – Bezúch, P. Ölvecký, Sojčík – T.Varga, M. Hecl, Marcel Hossa – Gašparovič, R.Dlouhý, O.Mikula – Špankovič, J. Švec, D.Hudec – Pardavý ml.

Liptovský Mikuláš: Košarišťan – Nádašdi, Luža, Tabaček, Moravčík, Pacalaj, Suchý, D.Devečka, J.Nemec – Kriška, M.Sukeľ, Uram – Rud.Huna, Langhammer, Spilár – B.Rapáč, Piatka, J.Sukeľ – Števuliak, A.Lištiak, A.Laco

Peter Oremus, tréner Trenčína: "Sme radi, že sme dva náročné zápasy pred reprezentačnou prestávkou zvládli so ziskom piatich bodov. Dnes podal náš súper kvalitný výkon, ale vážime si, že sme tento zápas zvládli."

Pavel Paukovček, tréner L. Mikuláša: "Pred zápasom u kvalitného súpera by sme brali získaný bod. Mohli sme však dosiahnuť aj viac. Podali sme kolektívny výkon a podržal nás brankár. V predĺžení to už bol vabank. Rozhodujúcu chybu sme urobili my."

Drámu v Nových Zámkoch rozhodli až nájazdy

V úvode duelu sa hralo dlho bez prerušenia, domáci hokejisti mohli dvakrát otvoriť skóre, no ako prví udreli hostia zo Zvolena - Ďaloga usmernil Ťavodovu strelu za Kováčov chrbát. Na druhej strane nedokázal Cetkovský bekhendom upratať puk za Šimka. Tri minúty pred koncom úvodného dejstva sa aj so šťastím presadili domáci - Cetkovský usmernil odrazený puk od zadného mantinelu do zvolenskej siete.

Aj v druhej tretine mohli ako prví streliť gól hostia – Šišovského pokus zblízka skončil na Kováčovi. Na druhej strane pálil Šimun, no len do hrude zvolenského brankára. V obrovskej príležitosti sa ocitol Škoda, ktorému puk naservíroval Špirko. O niekoľko okamihov sa potvrdilo známe pravidlo 'nedáš – dostaneš' a Zvolen išiel do vedenia - Obdržálek poslal puk do Kováčovej siete. Ďalší gól mohol pridať Hraško, jeho pokus spomedzi kruhov však minul domácu bránu. Zo strany domácich zaujala Špirkova snaha zasunúť puk spoza brány za Šimkov chrbát. Podobne neúspešne skončil aj pokus Cútta. Úspešný však bol opäť Obdržálek, ktorý v presilovke tečoval strelu od modrej čiary a Zvolen tak viedol už o dva góly. Znížiť mohol Zbořil, z uhla však nedokázal uspieť, aj vďaka Šimkovým chráničom.

V záverečnej tretine sa hra plynulo prelievala z jednej strany na druhú, no bez výraznejších šancí na skórovanie. Až v 47. minúte putoval na tresnú lavicu Ťavoda a domáci sa na dlhší čas usadili vo zvolenskom pásme. Šimkovu bránu však neohrozili. Na opačnej strane zaujala Šišovského sťahovačka, prihrávkou však nenašiel spoluhráča. Novozámčanom sa podarilo zápas ešte zdramatizovať, keď sa po buly presadil strelou od modrej Novák. A 90 sekúnd pred koncom zápasu hrali domáci už bez brankára a túto situáciu sa im podarilo zužitkovať už po 8 sekundách vďaka Špirkovi. Duel tak dospel do predĺženia, v ktorom už gól nepadol. O všetkom tak rozhodli samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešnejší hostia. V o štvrtej sérii rozhodol Coffman.

HC Nové Zámky - HKM Zvolen 3:4 pp a sn (1:1, 0:2, 2:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 17. Cetkovský (Hruška, Zbořil), 57. Novák (Špirko), 59. Špirko (Novák) - 5. Ďaloga (Ťavoda), 26. Obdržálek (Coffman, Steen), 34. Obdržálek (Drgoň, Ross), rozhodujúci samostatný nájazd Coffman Rozhodovali: Stano, Morozov - Gegáň, Krajčík, vylúčení: 1:4, navyše: Coffman (Zvolen) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1168 divákov

Nové Zámky: Kováč – M. Novák, Plašil, Šimek, M. Hruška, Prapavessis, Salija, Trávniček, Fábry - Škoda, Špirko, Raenko - Monya, Dubinin, Štumpf – Zbořil, Novotný, Cetkovský – Varga, Šimun, Lantoši

Zvolen: Šimko - Ross, Drgoň, Wharton, Hraško, Ťavoda, Kováčik, Bokroš - Obdržálek, Steen, Coffman - Kelemen, Kytnár, Šišovský - Andersons, Cútt, Ďaloga - Dubeň, V. Fekiač, Trnka

Ladislav Lubina, tréner Nových Zámkov: "Naše výkony majú v poslednej dobe klesajúcu tendenciu. Myslím, že reprezentačná prestávka nám príde vhod. Potrebujeme trochu obnoviť fyzický rezervoár, aby sme sa vrátili k hokeju, ktorý sme produkovali pred 10-14 dňami. Teraz sme sa dostali do takej fázy, že viac-menej robíme všetko obrátene. Všetko nám strašne dlho trvá a s takou hrou potom nemôžeme súperiť s takými súpermi, ako je Zvolen. Sme radi, že sme sa vrátili do strateného zápasu a v závere sme uhrali aspoň ten bod. Je trestuhodné, že po vyrovnaní na 3:3 nie sme schopní odohrať poslednú minútu zápasu pokojne niekde v strednom pásme a súperovi dovolíme ešte samostatný nájazd a množstvo ďalších šancí. To by sa mužstvu, ktoré má nejakú úroveň, nemalo stávať. Samostatné nájazdy sú vždy lotéria, no je mi trochu smutno z toho spôsobu ich zakončenia. Blahoželám súperovi a my sa budeme tešiť na prestávku a kvalitný tréning."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Očakával som takýto priebeh zápasu. Nové Zámky majú dobrý tím, na čo sme sa aj pripravovali. Priebeh zápasu sa vyvíjal v náš prospech, škoda záveru zápasu, ktorý sme za stavu 3:1 nezvládli. Cez to všetko treba povedať, že sme niekoľko minút pred koncom excelovali v zahadzovaní šancí a netriafaní odkrytej brány. Aj tak si toto víťazstvo vysoko cením, aj keď to bolo len po samostatných nájazdoch. Dúfam, že nás bude motivovať do ďalších zápasov, lebo sila v tomto tíme je."

Košice odčinili prehru so Zvolenom

Košičania chceli odčiniť prehru so Zvolenom a tento zámer začali napĺňať už v 4. minúte. Fínsky obranca Jere Pull potvrdil streleckú fazónu a prekvapil brankára Nagya - 1:0. Následné minúty priniesli miernu prevahu Košičanov, ale tá veľa zaujímavých situácií nepriniesla. Hostia boli blízko k vyrovnaniu v 10. minúte, keď obranca  Martin Chovan v úniku dvoch proti jednému trafil pravú žrď Habalovej bránky. Hostia sa prezentovali húževnatým prejavom, ale ich hre chýbal moment prekvapenia a Košičania v prvej tretine bez problémov čelili ofenzívnym náznakom súpera.

Druhá tretina sa začala rovnako ako prvá - gólom v bránke Detvy. Fatálnu chybu rozohrávajúceho obrancu Sládoka využil Kafka, ktorý získal puk a svoj krátky únik rutinérsky premenil na druhý gól Košíc. Diváci videli v 24. minúte pekný hokejový moment, keď dobre mierenú strelu hosťujúceho Surovku zmaril Habal rýchlym zákrokom lapačkou. Druhá tretina priniesla mnoho nepresností na oboch stranách a časté prerušovanie hry pre technické priestupky. Košičania si udržiavali dvojgólový náskok a keď v 37. minúte Kafka po spolupráci so Sujom opäť prekonal Nagya, viedli už 3:0.

Tretia tretina sa obrazom hry podobala na prvé dve. V 44. minúte si štvrtá formácia domácich vytvorila tlak, v ktorom mal veľkú príležitosť Petráš, ale štvrtý gól nepridal. V 51. minúte vytiahol Habal ďalšiu rýchlu lapačku proti strele Kukleva počas signalizovaného trestu domácich. Ani následná presilovka Detvy nepriniesla gól hostí. Tí sa však predsa len dočkali. V tretej časti zvýšili ofenzívne snaženie a odmenení boli v 58. minúte, keď v presilovke presne namieril Tibenský.

HC Košice - HC'07 Orin Detva 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Góly: 4. Pulli (Nagy, Kessel), 22. Kafka, 37. Kafka (Suja) - 58. Tibenský (Mart. Chovan). Rozhodovali: Orolin, Snášel - Gavalier, Smrek, vylúčení: 3:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 3056 divákov

Košice: Habal - Kessel, Pulli, Čížek, Bača, Dudáš, Šedivý, Matejka, Michalčin - Hričina, Boltun, Nagy - Kafka, Hovorka, Suja - Klíma, Pacan, Koyš - M. Novotný, Vrábeľ, Petráš

Detva: Nagy - Mart. Chovan, Kuklev, Šimon, Sládok, D. Jendroľ, Gachulinec, F. Fekiač - L. Novák, Surovka, Ščurko - Milý, Murček, Tibenský - M. Surový, Mat. Chovan, Piačka - Abramov, Huňady, N. Ondris

Milan Jančuška, tréner Košíc: "Povinné víťazstvo sa ťažko rodilo. Chýbala ľahkosť, dynamika a lepší pohyb. Súper zvolil defenzívnu taktiku, proti ktorej sme sa ťažko presadzovali. Nebol to pekný hokej, ale dôležité sú tri body. Prestávka, ktorá nasleduje, nám pomôže, aby sme si oddýchli aj potrénovali."

Ivan Dornič, tréner Detvy: "Aj napriek nahustenému programu sa dnes chlapci nezľakli silného súpera. Góly sme inkasovali po našich troch individuálnych chybách. Proti súperovi, akým sú Košice, sa stav 0:3 ťažko doťahuje."

Žilinskí vlci nestačili na Poprad

Žilinčania nezačali druhú tisícovku zápasov najlepšie. Už v 3. min sa dostal pred bránu po prihrávke Bondru Vartovník a zblízka poslal kamzíkov do vedenia. Vlkmi gól otriasol a Popradčania mali viac z hry, ďalší presný zásah však nepridali. V 15. min sa dostal do nájazdu na Ivanova Stupka, lenže hosťujúci gólman šancu zneškodnil. V závere tretiny sa dostali domáci do početnej výhody, keď bol vylúčený práve strelec gólu Vartovník, lenže hostia odolali a do šatní šli s tesným náskokom.

V druhej tretine sa nehral príliš pohľadný hokej, tímy sa trápili v útočnej fáze a pekných akcií bolo málo. V 23. min mohol vyrovnať po prihrávke Holoviča Stupka, ale Ivanov poslal jeho pokus vyrážačkou nad bránu. Na opačnej strane sa v rovnakej minúte nepresadil spomedzi kruhov Mlynarovič. V 28. min dostali domáci po vylúčeniach Heizera a Krempaského k dispozícii 79 sekúnd presilovky o dvoch mužov, ale hrali ju ťažkopádne a Podtatranci sa ubránili. Až pri vylúčení štvrtého Popradčana v zápase sa domácim podarilo vyrovnať, keď spoza pravého kruhu prestrelil Ivanova 12 sekúnd pred návratom Česánka na ľad Harant. Vyrovnaný stav nevydržal dlho. V 37. min hostia pritlačili vlkov pred Tomeka, zakombinovali a Svitana z pravého kruhu poslal Poprad opäť do vedenia.

Tretiu časť zápasu odštartovali Žilinčania dvoma šancami v rýchlom slede, ktoré však Ivanov pokryl. Poprad následne hral v početnej výhode, v jej závere mohol však inkasovať, ale Švec po Rogoňovej prihrávke mieril iba do Ivanova. Kazašský gólman Popradu v 47. min pokryl aj strelu Handlovského a ďalej držal tím hostí nad vodou. Domáci sa nevedeli dostať do tlaku, Poprad umne celoplošne bránil a hral na brejky. V 55. min mal Handlovský po sóle cez pol ihriska šancu na vyrovnanie, lenže Ivanov si zastal svoj post. V samom závere Žilinčania predsa len pritlačili súpera, šancí si však veľa nevytvorili, nepomohla im ani hra bez brankára, a tak po piatich zápasoch bez prehry podľahli Popradu aj po tretí raz v sezóne.

MsHK DOXXbet Žilina – HK Poprad 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Góly: 33. Harant (Hatala, Švihálek) - 3. Vartovník (D. Bondra, Abdul), 37. P. Svitana (Mlynarovič, Štrauch). Rozhodovali: Lauff, Lokšík – Korba, R. Gajan st., vylúčení: 2:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 892 divákov

Žilina: Tomek – P. Mikuš, Juraško, Poulin, Chaloupka, Harant, Hatala, Mich. Roman – Handlovský, Klimenta, Kučkin – Stupka, Holovič, J. Jurík – Švihálek, E. Švec, Rogoň - Váňa, Mendrej, Dolinajec

Poprad: Ivanov – Ježek, Davydov, Fabian, Jáchym, McDowell, Česánek, Krempaský, D. Šterbák – Hvila, Heizer, Šitikov – Štrauch, Mlynarovič, P. Svitana – D. Bondra, Vartovník, Abdul – Matej Paločko, Lichanec, Matúš Paločko

Stanislav Škorvánek, tréner Žiliny: "Každá séria sa raz skončí, tá naša sa skončila dnes. Mrzí nás to, pretože sme v zápase mali opticky navrch, ale dve - tri zaváhania nás stáli góly a body. S jedným streleným gólom sa ťažko boduje, nieto ešte vyhráva, naša produktivita nebola na požadovanej úrovni. Výsledok nie je pre nás priaznivý, ale máme hlavy hore. Presvedčili sme sa v posledných zápasoch, že hokej vieme hrať a vieme byť úspešní s každým súperom. Chalanom ďakujem za výkon, chýbali tomu iba góly, nemám im čo vyčítať. Prestávka príde vhod aj nám, po nahustenom programe si potrebujeme oddýchnuť."

Marcel Ozimák, tréner Popradu: "Poviem to objektívne, pred nami bola ťažká úloha zastaviť rozbehnutú Žilinu, ktorá mala sériu dobrých výsledkov a hrala dobre. Aj v tomto zápase mali domáci viac z hry. Ukázalo sa, že mladíci v obrane, ktorých sme vzali už na zápas v Banskej Bystrici, sa veľmi ťažko vyrovnávali s nátlakovou hrou súpera. Sme spokojní naozaj len s tromi bodmi, je to nad rámec priebehu hry. Musím chlapcov pochváliť za bojovnosť, na troch – štyroch obrancov sme hrali záver stretnutia, takže prestávka v súťaži nám príde vhod. Verím, že sa zranení vrátia do hry a po prestávke to bude z našej strany lepšie."

Viac o téme: HK Nitra HK Dukla Trenčín HC ‘05 iClinic Banská Bystrica