Rok po záhadnej smrti Mareka Svatoša: Kde je košický rodák vlastne pochovaný?

Spomienka na Mareka Svatoša
Spomienka na Mareka Svatoša

BRATISLAVA - Včera uplynul presne rok od záhadnej smrti mladého slovenského hokejistu Mareka Svatoša (†34). Tragická správa o úmrtí útočníka sedem rokov pôsobiaceho v NHL, dva roky hrajúceho v KHL a slovenského majstra s Košicami (2013/2014) šokovala nielen Slovensko, ale aj zámorie.

Svatošova smrť zostala zahalená rúškom tajomstiev. Z pitvy vyplynulo, že zomrel po predávkovaní liekmi a drogami, ktorých užívanie potvrdila toxikológia. Šokujúce zistenie o stopách morfia, antidepresív, ale aj heroínu, potvrdilo rovnako ako modriny a stopy po vpichoch, že slovenský hokejista pôsobiaci v Denveri naozaj užíval drogy. Podľa koronera Svatoš v minulosti užíval heroín a prešiel odvykacím programom. Takisto trpel depresiami, mal samovražedné sklony a iba nedávno prežil "veľmi stresujúce obdobie". Polícia našla na mieste činu príslušenstvo na užívanie drog.

Tomuto tvrdeniu však aj napriek všetkým dôkazom nechcela uveriť ani matka zosnulého Slováka, ktorá svojim ďalším vyjadrením opäť pridala do celej veci tajomna. Uviedla, že Svatoš bol pochovaný v rodných Košiciach aj napriek tomu, že ten už dlhé roky žil v Denveri, kde aj zomrel. V liste na rozlúčku však uviedol, že chce odpočívať vo svojom rodisku. 

Marekov otec Miroslav bol po zlyhaní srdca počas MS 2010 v Nemecku pochovaný na košickom cintoríne, jeho syn však pri ňom údajne pochovaný nie je. Pre slovenské médiá to potvrdila správkyňa cintorína, ktorá by o tom mala byť najlepšie informovaná. Kde košickému rodákovi môžu jeho fanúšikovia prísť vzdať hold tak zostáva nejasné...

Svatoš sa narodil 17. júna 1982 v Košiciach. V mládežníckych kategóriách patril k najväčším talentom slovenského hokeja. Ako 18-ročný sa z materského klubu pobral do zámoria a po prvej sezóne vo Western Hockey League ho draftovalo Colorado v 7. kole z 227. miesta. Na MS juniorov v roku 2002 sa stal spoločne s Kanaďanom Mikeom Cammallerim najlepším strelcom turnaja, keď v siedmich zápasoch strelil rovnaký počet gólov. Sezónu 2001/2002 zakončil víťazstvom prestížneho Memorial Cupu, ale nasledujúci ročník ho hviezdami nabité "lavíny" opäť nechali v nižšej súťaži.

Vstup do najprestížnejšej ligy sveta mu skomplikovala aj výluka v sezóne 2004/2005, ale potom sa už v NHL naplno presadil. V sezóne 2005/2006 patril k najlepším nováčikom súťaže, v 61 zápasoch strelil 32 gólov a zaznamenal celkovo 50 kanadských bodov. Svatoš sa už na hranicu 50 kanadských bodov odvtedy nedostal, hoci sezóna 2007/2008 bola z jeho strany solídna, keď v 62 zápasoch strelil 26 gólov. Bolo to najmä vinou zranení a operácií, pre ktoré vynechal množstvo zápasov. V roku 2006 reprezentoval Slovensko na ZOH v Turíne a predstavil sa aj na MS 2010 v nemeckom Kolíne nad Rýnom. V sezóne 2010/2011 sa objavil v tímoch Nashville Predators a Ottawa Senators, ale to už bola v NHL jeho labutia pieseň. V zámorskej profilige odohral celkovo 358 zápasov, v ktorých strelil 102 gólov a pridal 77 asistencií. V rovnakej sezóne nastúpil aj v KHL v drese Avangardu Omsk. Sezónu 2011/2012 úplne vynechal a o reštart kariéry sa pokúsil o rok neskôr v Slovane Bratislava.

Predtým neuspel v kempe Floridy Panthers a ani pôsobenie v Slovane mu nevyšlo podľa jeho predstáv. Jeho posledným pôsobiskom sa tak symbolicky stal materský klub HC Košice. V drese "oceliarov" odohral v ročníku 2013/2014 celkovo 36 zápasov, v ktorých strelil 7 gólov a pridal 16 asistencií a sezónu zakončil ziskom majstrovského titulu. V roku 2008 sa v Chorvátsku oženil s americkou dizajnérkou Dianou, s ktorou sa usadili v Denveri. Svatoš bol otcom dvoch detí.


Tagy: Marek Svatoš

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
športky, TASR
Foto:
Archív Športiek

DISKUSIA