Lacko v slovenskom derby prešiel cez Kovalíka: V osemfinále s mladým Kanaďanom

Lukáš LackoLukáš Lacko Zdroj: TASR/Michal Svítok

BRATISLAVA - Slovenský tenista Lukáš Lacko nasadený ako ôsmy aj zásluhou 18 es zvíťazil nad Jozefom Kovalíkom za 81 minút 6:4, 6:4 v utorňajšom derby v 1. kole dvojhry na turnaji ATP Challenger Tour Peugeot Slovak Open v NTC v Bratislave (dotácia 106 000 eur + hospitality, tvrdý povrch v hale). Od 3. novembra 30-ročný piešťanský rodák Lacko je miestnym šampiónom zo sezón 2011 a 2013.

V bilancii proti 25-ročnému Kovalíkovi (162.) sa ujal vedenia 1:0 - bol to teda ich premiérový oficiálny medzinárodný súboj. Osemfinálovým súperom pre niekdajšieho 44. hráča singlového renkingu Lacka, aktuálne 126. v systéme, bude ešte len 17-ročný Kanaďan Felix Auger-Aliassime (154.). V minulosti proti sebe ani raz nehrali.

Lacko predvlani prehral vo finále SO s bieloruským kvalifikantom Jegorom Gerasimovom. V Bratislave debutoval už v sezóne 2003, na svoj prvý zápasový úspech však čakal až do roku 2009. V sezóne 2016 sa premiérovo po ôsmich rokoch lúčil hneď v 1. kole, keď nestačil na Ukrajinca Sergija Stachovského (5:7, 6:7 /4/). Teraz štartuje 15. raz.

Kovalíkovi sa na medzinárodných otvorených majstrovstvách SR nedarí: aj so zarátaním kvalifikácií má zápasovú štatistiku 1:10. Vlani v 1. kole podľahol tesne 7:6 (2), 6:7 (5), 6:4 krajanovi Norbertovi Gombosovi, neskoršiemu šampiónovi. Na challengeri v rodnom meste debutoval Kovalík už v sezóne 2007, stále si nepripísal premiérový zápasový úspech v hlavnej singlovej súťaži. Nepodarilo sa mu to ani na šiesty pokus. V sezóne 2015 prehral frustrujúco 7:6 (3), 6:7 (8), 4:6 s Čechom Janom Šátralom aj cez 5 mečbalov za sebou v tajbrejku druhého setu.

Spomenutý Stachovskij v utorok bude súperom iného Slováka Andreja Martina. Predtým však v Aegon aréne nastúpil domáci obhajca trofeje Norbert Gombos proti poľskému semifinalistovi Wimbledonu 2013 Jerzymu Janowiczovi. Ak Gombos prehrá, príde k 13. novembru o post slovenskej jednotky - staronovým lídrom v takom prípade bude Lacko.