Bero sa teší z opätovnej pozvánky do reprezentácie: Mladí futbalisti potrebujú starších

Matúš Bero
Matúš Bero

BRATISLAVA - Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák avizoval, že v zostávajúcich dvoch dueloch A-tímu SR v tomto kalendárnom roku - medzištátnych prípravných stretnutiach v piatok večer v Ľvove proti domácej Ukrajine a v utorok 14. 11. v Trnave proti Nórsku - dostanú príležitosť všetci nominovaní hráči. Aj tí, ktorí boli menej vyťažení v ostatnom období.

Medzi adeptmi figuruje aj Matúš Bero, ktorý sa tretíkrát a dosiaľ naposledy predstavil v najcennejšom drese pred rokom - 15. novembra 2016 odohral celé stretnutie na Štadióne Ernsta Happela vo Viedni proti domácemu Rakúsku (0:0).

"Ja som rád, že som v reprezentácii, či dostanem v zápase príležitosť alebo nie. Budem si užívať každú minútu na ihrisku, keď príde moja šanca, dám do toho všetko. Aj keď by neprišla a ja by som zostal na lavičke, budem šťastný a budem si to vážiť," skonštatoval 22-ročný univerzálny futbalista (nar. 6. septembra 1995), ktorý proti Ukrajine očakáva náročný duel: "Videl som ju v kvalifikačnom zápase s Chorvátskom, keď sa hralo o dôležitý výsledok v súvislosti s našou účasťou v barážových súbojoch o postup na majstrovstvá sveta do Ruska. Chorváti to vtedy zvládli (2:0, pozn.), Ukrajinci však podali najmä v prvom polčase veľmi dobrý výkon, mali šance a súpera prevýšili. Nečaká nás nič ľahké, dnes už priateľský zápas neexistuje, v každom sa hrá o niečo. Nejde o tri body, ale určite o víťazstvo. Pokiaľ ide o Nórsko, proti nim som ešte nikdy nehral."

Práve proti severanom by sa mal s reprezentačnou kariérou rozlúčiť 35-ročný stopér Ján Ďurica, inak aj Berov klubový spoluhráč z tureckého Trabzonsporu. "Janči došiel do veku, keď to jeho rozhodnutie jedného dňa musí prísť. A on sa rozhodol, že má prísť práve teraz. Ja nie som typ, aby som ho presviedčal. Ja som najmä šťastný, že som takého chlapa mal možnosť spoznať, pôsobiť s ním v jednom mužstve, prakticky 1,5 roka som s ním. V Trabzone som s ním v tréningovom centre na izbe, som s ním na tréningoch, v osobnom živote. Ako futbalista mi dal veľmi veľa. Prichádza jeho reprezentačný koniec a ja mu gratulujem k jeho úžasnej a fantastickej kariére, ktorá musí byť mementom pre slovenských reprezentantov - že tu dokázal byť tak dlho, až 13,5 roka. Pre nás je to motivácia jedného dňa možné také niečo dosiahnuť," vyjadril sa Matúš Bero pochvalne na adresu Ďuricu, ktorý má pred duelom v Ľvove na konte 90 štartov za A-tím SR.

Pri októbrovom vyvrcholení kvalifikačných bojov a dueloch v Škótsku a doma proti Malte bol Bero "iba" medzi náhradníkmi, nedostal pozvánku do A-mužstva SR. "Tréner Kozák má k dispozícii veľké množstvo hráčov, ktorých môže nominovať. Takisto sa pozerá na to, koľko príležitostí títo hráči dostávajú v kluboch. Ja som bol v období, keď som tých príležitostí nedostával veľa a nebudem skrývať - aj herne som sa trápil, nebolo to ono. Teraz som začal dostávať príležitosti, prišla aj opätovná pozvánka do národného tímu. Je na mne, aby som ukázal, čo je vo mne."

Futbalista pochádzajúci zo Zamaroviec získal s AS Trenčín dvakrát double - triumfoval v lige i národnom pohári. Vlani v lete prestúpil do "krajiny polmesiaca". V Trabzonspore má sezónu 2017/2018 ako na hojdačke. V prvých troch kolách hral, následne v ďalších ôsmich stretnutiach dostal príležitosť iba raz na pá rminút, ale v ostatných dvoch ligových súbojoch opäť nastúpil. "Keď nehrávate, to obdobie nie je ľahké. Netreba sa však opúšťať, treba poctivo trénovať a ukázať trénerovi, že na to ihrisko patrím. To som aj robil. Po piatich týždňoch prišla zaslúžená odmena a teraz je na mne, aby som si to udržal a zlepšoval výkony. Mám v Trabzonspore ešte 2,5 roka zmluvu," vyjadril sa Matúš Bero na margo situácie v Trabzonspore.

Pokiaľ ide o účinkovanie v slovenskej reprezentácii, postupne by malo prísť k výmene generácie. Na otázku, či sú mladí schopní nahradiť tých starších a prevziať od nich líderstvo, Matú Bero poznamenal: "Mladí futbalisti potrebujú starších, ktorí by ich mohli zo začiatku viesť. Na druhej strane sa mladí hráči nemôžu zľaknúť, ale musia ukázať to, čo vedia. O tom to bude aj v nasledujúcich zápasoch. V mojom prípade keď príde šanca, príde. Keď nepríde, nepríde. Budem na ňu čakať. Keď príde, budem sa snažiť ju využiť."


Tagy: Slovensko Matúš Bero

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA