Jeden z najlepších atlétov v ére samostatnost skončil: Mohol som sa aj roztrhať, už to nešlo

Libor Charfreitag ukončil kariéru
Libor Charfreitag ukončil kariéru

BRATISLAVA - Slovenský kladivár a jeden z najlepších atlétov v ére samostatnosti Libor Charfreitag nedávno definitívne ukončil aktívnu kariéru. Rozhodnutie majstra Európy z Barcelony 2010 a bronzového medailistu z Osaky 2007 prišlo spontánne.

Posledné preteky v kariére absolvoval Charfreitag len dva týždne pred 40. narodeninami. Bolo to 29. augusta tohto roku v Trnave, teda tam, kde s kladivom ako malý chlapec začínal. "Vôbec som to nemal naplánované, prišlo to samo. Vedel som, že na konci sezóny budú preteky v Trnave a vždy som považoval za akúsi povinnosť sa na nich zúčastniť, keďže ide o moje domáce pole. Už pred nimi som si však uvedomoval, že kladivu sa človek nemôže venovať donekonečna, a tak som v poslednom období skoro neustále rozmýšľal nad tým, či potiahnuť ešte jednu sezónu, až som dospel k tomu, že naozaj stačilo. To, že sa tak udialo v Trnave, kde som s týmto športom začínal, bola viac-menej náhoda a som vďačný, že tamojší klub pre mňa pripravil takú krásnu rozlúčku," rozhovoril sa účastník troch olympiád v televíznom štúdiu TABLET.TV.


Charfreitag po dvoch mesiacoch od ukončenia kariéry bez emócii konštatoval, že v jeho prípade bol najvyšší čas skončiť. "Mohol som sa aj roztrhať, už to jednoducho nešlo." Najväčšími úspechmi šesťnásobného najlepšieho atléta SR je zlato z ME v Barcelone a bronz z MS v Osake. "O chlp viac si cením bronz zo svetového šampionátu, keďže išlo o omnoho kvalitnejšiu súťaž, ako boli majstrovstvá Európy v Barcelone. V Osake som podal oveľa lepší výkon a zároveň išlo o najťažšie kladivárske finále v histórii MS, v ktorom som dokázal zdolať mimoriadne kvalitných súperov. Európske zlato je však len v tesnom závese za bronzom z Osaky, veď predsa len mať možnosť vypočuť si slovenskú hymnu na stupňoch pre víťazov, to bolo niečo nádherné. Každopádne, obe medaily sú pre mňa obrovským úspechom," hodnotil po rokoch slovenský kladivár.

Charfreitag štartoval na OH 2000 v Sydney, OH 2004 v Aténach a OH 2008 v Pekingu. Ľutuje však, že sa nedostal do Londýna 2012. "Na londýnskej olympiáde som plánoval vyvrcholenie svojej kariéry, no napokon som bol na tom tak zle, že som sa na ňu ani nekvalifikoval. Ale pekne po poriadku. Mal som fantasticky nastavený rok 2010, v ktorom som zo všetkých súťaží skončil najhoršie na piatom mieste. Bohužiaľ, okolnosti všetko zmenili, dostal som zubné implantáty, do ktorých sa dostala infekcia. A o nej som nevedel nasledujúce tri roky. Sezóna 2011/2012, keď som chcel ešte viac vystupňovať svoju výkonnosť, tak nabrala úplne opačný smer. Ja som išiel výkonnostne nadol a olympiáda v Londýne tak bola definitívne pasé," vysvetlil Charfreitag. 

Jednou z magických mét v kladivárskej disciplíne je 80 metrov. Charfreitagovi sa túto hranicu podarilo prvýkrát pokoriť pred viac ako 14 rokmi na podujatí v texaskom El Pase. Libor je dodnes držiteľom slovenského rekordu, ktorý má hodnotou 81,81 m a je riadne bradatý. Podarilo sa mu ho zaznamenať ešte v júni 2003 v Prahe. Je reálne, že ho niekto v dohľadnom čase prekoná? "Myslím si, že áno. Všetko závisí od toho, akú bude mať ten-ktorý pretekár podporu, kvalitu prípravy, či k sebe pustí rozumných ľudí alebo babrákov, čiže tých faktorov je viacero. Každopádne si myslím, že prekonať môj rekord je v silách Marcela Lomnického i ďalšieho nášho kladivára Karola Končoša," zakončil Charfreitag.


Tagy: Libor Charfreitag

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA