VIDEO To bol ale náklad! Fantastická Vlhová sa po triumfe prihovorila fanúšikom

Je to tam! Nezastaviteľná Vlhová sa raduje
Je to tam! Nezastaviteľná Vlhová sa raduje

LEVI - To bol ale "náklad" (!), mohol si v sobotu pomyslieť nejeden športový fanúšik a zároveň účastník žargónového spoločenstva typického pre éru sociálnych sietí. A veru, Petra Vlhová to v sobotu slalomovému svetu riadne "naložila". A keďže táto lyžiarska "nálož" letela do sveta, musela sa riadne obracať. V cieli pred ceremoniálom i po ňom, tlačovka, rozhovory, ďalšie klasické povinnosti a rýchly presun z polárnej sféry.

A potom večer, asi päť hodín od triumfu prišli teda na rad aj tie sociálne siete: "Čaute, všetkým sa chcem veľmi pekne poďakovať za odkazy a gratulácie, ale je toho strašne veľa a som veľmi unavená," prihovorila sa všetkým fanúšikom cez Facebook, keď jej brat a asistent trénera Boris Vlha narichtoval živé vysielanie. Do kamery ďalej povedala: "Momentálne sme na stanici v Rovaniemi, asi dve hodiny od Levi. Cestujeme do Helsínk autovlakom a chlapci tu za mnou oslavujú."

      
Fanúšikom porozprávala o veľkej brade svojho brata "Borka", ktorý povedal, že si ju neoholí, kým nevyhrá. "Chvalabohu, že som hneď vyhrala, lebo na ďalšie preteky letíme do Ameriky a neviem, ako by to dopadlo." A Boris Vlha priznal, že by mohli byť problémy na kontrole. Neskôr pre dodal: "Nedá sa povedať, že to bola stávka, ale poveal som jej to a ... dlho som veru nečakal." 
      
Petra Vlhová tiež zvestovala, že sa veľmi teší domov: "Byť dva týždne vo Fínsku nie je žiadny ideál. Ale videla som polárnu žiaru a to bolo niečo neskutočné. Krásne." Isteže ale najkrajší zážitok bol súboj s Mikaelou Shiffrinovou. Osobitná kategória. Keďže Američanka tvorí aj osobitnú kapitolu uplynulých štyroch sezón medzi husto "naloženými" lyžiarskymi bránkami, barometer triumfu 22-ročnej Slovenky spočíva tiež v porovnaní s treťou, štvrtou, či jedenástou pretekárkou úvodného slalomu Svetového pohára vo fínskom Levi. Tie (po)radové čísla nie sú náhodné. 

Tretia Wendy Holdenerová je špičková pretekárka slalomu, marcová vicemajsterka sveta v tejto disciplíne a zlatá medailistka v jej kombinácii so zjazdom. Dvakrát tretia v celosezónnom poradí slalomu. V sobotu jej Vlhová "naložila" 1,35 s, hoci v druhom kole Holdenerová explodovala. Ani to nestačilo, aby sa zmestila do sekundovej straty, teda akejsi virtuálnej hranice jednej výkonnostnej kategórie v zjazdárskej súťaži. 

Štvrtá Frida Hansdotterová, mimoriadne ostrieľaná a "zlyžovaná" Švédka. V predchádzajúcich piatich sezónach neobsadila v konečnom účtovaní slalomu horšie ako štvrté miesto a pred poldruha rokom sa (pri výpadku zranenej Shiffrinovej) tešila z malého glóbusu SP. V Levi jej o desaťročie mladšia Slovenka do cestovného batôžka priložila "náklad" 2,15 s a Hansdotterová má počas presunu na ďalšie podujartie SP do USA o čom premýšľať, lebo túto stratu nabrala po štandardných jazdách bez nejakej väčšej chyby. 

Jedenásta Michaela Kirchgasserová, tiež o pretekársku generáciu staršia, niekdajšia druhá žena svetového slalomu, vicemajsterka sveta z roku 2013, vlani na MS šiesta. Rozmýšľala nad koncom kariéry, ale po Novom roku sa práve v slalome sériou výsledkov vrátila do užšej špičky a tak zostala. No hneď v prvej súťaži novej zimy zaostala za víťazkou priepastných 3,52 s, čo za normálnych okolností stačí na pár bodíkov ďaleko za prvou dvadsiatkou.

Lenže v sobotu okolnosti v Levi neboli normálne. Už nie je len jedna americká superstar, ktorá víťazí odstupom triedy. A teraz už ani nevíťazí, lebo dvakrát ju zdolala Vlhová, druhýkrát napriek tomu, že sa Shiffrinová "zvyšku sveta" opäť vzdialila. Predtým sa to Slovenke podarilo vo finále uplynulej sezóny v marci, keď ju o 24 stotín pokorila na jej domácom svahu v Aspene. Dva triumfy nad Shiffrinovou v dvoch slalomoch za sebou, to je nóvum s nádychom ranej histórie. 

Predtým sa dvakrát v rade z víťazstva za účasti Shiffrinovej tešila legendárna Rakúšanka Marlies Schildová v decembri 2013, keď Američanka mala len 18 rokov a vtedy obsadila 12. a 2. priečku. Práve v tomto čase definitívne preberala slalomárske žezlo od Schildovej. No za uplynulé takmer tri čisté roky sa jej až do soboty nestalo, aby dvakrát po sebe nevyhrala. Až do Vlhovej zátarasy v 19 pretekoch SP triumfovala 16-krát, do toho treba ešte napasovať aj tri tituly majsterky sveta. A samozrejme aj olympijské zlato zo Soči, ktoré by 14. februára chcela zdupľovať v Pjongčangu. Ale minimálne jedna jej súperka si trúfa na to tú istú poctu, po rekonvalescencii Veroniky Velez-Zuzulovej budú azda dve...      

 


Tagy: Petra Vlhová

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA; Video: Facebook - Petra Vlhová

DISKUSIA