Kvitovú porezal a odstavil na niekoľko mesiacov: Polícia zlyhala na plnej čiare!

Petra Kvitová s obviazanou rukou
Petra Kvitová s obviazanou rukou

OLOMOUC - Policajti odložili prípad minuloročného napadnutia tenistky Petry Kvitovej v jej Prostějovskom byte. Páchateľa sa kriminalistom ani cez stovky podnetov od verejnosti a rozsiahleho vyšetrovania dopadnúť nepodarilo, prípadom sa zaoberali 11 mesiacov.

Kauzu policajti vyšetrovali ako obzvlášť závažný zločin vydierania, za čo páchateľovi hrozí päť až 12 rokov väzenia. Podľa vedúceho odboru všeobecnej kriminality Jana Lisického páchateľ zrejme netušil, že útočí na tenisovú hviezdu. Vylúčil tiež, že by si Kvitová zranenie spôsobila sama.
 
Prípad policajti odložili minulý týždeň. "Ani cez rozsiahle šetrenie sa do tejto chvíle osobu páchateľa odhaliť nepodarilo. To, že vec odkladáme, neznamená, že by sme sa touto vecou prestali zaoberať. Na veci po celý čas pracoval špecializovaný tím, ktorý vo svojej činnosti bude aj naďalej pokračovať. Ak sa nám podarí získať akúkoľvek informáciu a ak povedie k odhaleniu páchateľa, bezodkladne začne trestné stíhanie, "povedal novinárom Lisický.
 
Šéf odboru v reakcii na rôzne špekulácie tiež uviedol, že skutok sa určite stal. "V tej veci sa uskutočnilo veľké množstvo znaleckých skúmaní, celá situácia bola hodnotená expertmi a bolo jednoznačne preukázané, že zranenia, ktoré poškodená utrpela, si v žiadnom prípade nemohla spôsobiť sama. Je úplne vylúčené, že by v tej veci nefiguroval žiadny páchateľ a vec by bola predstieraná," doplnil Lisický.
Prípad pôvodne vyšetrovali policajti ako ťažké ublíženie na zdraví, neskôr ho prekvalifikovali na zločin vydierania. Policajti dnes uviedli, že prehľadali ubytovne, reštaurácie, stanice, informácie a zisťovali tiež od taxikárov. Zaistené boli dostupné kamerové záznamy. Policajti vypočuli obyvateľov samotného domu aj domov v širšom okolí. Preverovali tiež alibi páchateľov, ktorí sa dopúšťali podobnej trestnej činnosti. Tipy dostávali i zo zahraničia, ani to k objasneniu prípadu neviedlo.
 
Vo finále policajti podľa Lisického dospeli k dvom vyšetrovacím verziám. Aké to boli, odmietol uviesť. Podľa neho páchateľ zrejme nevedel, že ide do bytu svetoznámej tenistky. "Bola v zlom čase na zlom mieste. Páchateľ spočiatku netušil, na koho útočí," dodal vedúci odboru.
 
O odložení prípadu sa bývalá druhá hráčka sveta dozvedela už skôr od advokátskej kancelárie, ktorá ju zastupuje. "Skutočnosť vzala na vedomie. Nič to pre ňu neznamená. Ako opakovane vyhlásila, to, čo sa stalo, je pre ňu minulosťou. Ide o uzavretú vec, pozerá sa dopredu a na rok starým záležitostiam sa nechce a nebude vracať," uviedla Kvitová na otázku prostredníctvom svojho tlačového hovorcu Karla Tejkala zo zahraničného sústredenia.
 
Prepadnutie sa odohralo 20. decembra, dvojnásobná wimbledonská víťazka pri ňom utrpela vážne poranenia ruky. Pri potýčke páchateľ Kvitovú porezal na ľavej ruke, v ktorej hráčka drží raketu. Ešte v ten istý deň večer tenistka absolvovala takmer štvorhodinovú operáciu v Ústave chirurgie ruky a plastickej chirurgie vo Vysokom nad Jizerou. Rekonvalescencia trvala niekoľko mesiacov, Kvitová sa vrátila na turnaje v máji.
 
Kvitová pri výsluchu agresora podrobne opísala a policajti niekoľko dní po incidente zverejnili jeho predbežnú podobu - išlo o muža vo veku do 35 rokov, vysokého asi 180 centimetrov, so svetlou pleťou, hnedými očami a krátkymi hnedými vlasmi. Vypísaná bola tiež odmena za informácie vedúce k jeho dolapeniu, ktorá sa vyšplhala na pol milióna korún. K pôvodným 100.000 korún, ktoré začiatkom januára ponúkol prostějovský klub, pridal muž, ktorý nechcel zverejniť svoju totožnosť, ešte 400.000 korún.

Tagy: Petra Kvitová

Zdroj:
ČTK
Foto:
ČTK

DISKUSIA