Trénerka zosnulej Novotnej v slzách: Dojemný odkaz tenisovej legende

Jana Novotná
Jana Novotná

PRAHA - Tenisový svet oplakáva neočakávane úmrtie wimbledonskej šampiónky Jany Novotnej. "Bude nám všetkým veľmi chýbať, a teraz myslím nielen jej priateľov, ale všetkých, ktorí sa pohybujú v českom a svetovom tenise. Nikdy na ňu nezabudneme," vystihla pocity všetkých Hana Mandlíková, bývalá elitná hráčka a potom úspešná trénerka Novotnej.

Niekdajšia svetová dvojka Novotná zomrela v nedeľu 19. novembra. Víťazka Fed Cupu aj Turnaja majsteriek podľahla v 49 rokoch rakovine. "Je to strašne smutné a pochopiteľne veľká škoda. Odišiel hlavne dobrý človek, výborná tenistka a megastar. Zasiahlo ma to," povedal predseda tenisového zväzu Ivo Kaderka.

Štvornásobná grandslamová šampiónka Mandlíková po skončení kariéry viedla Novotnú a triumf na tráve vo Wimbledone slávili v roku 1998. "Veľmi ťažko sa mi hľadajú slová, je to strašne čerstvé. Jana bola fajn baba, som veľmi rada, že jej to v tom Wimbledone nakoniec vyšlo a vyhrala. Je to moc smutné, keď zomrie takto mladý človek," odkázala zo Spojených štátov Mandlíková.
Kaderka spomínal, ako sa krátko po zvolení do funkcie predsedu zväzu dostal vďaka Novotnej na Wimbledon a mohol v roku 1998 sledovať jej víťazstvo. "Umožnila mi to si užiť, hoci som bol benjamín vo funkcii. Aj po tom obrovskom úspechu ma pustila k sebe a mohol som si vychutnať, že som bol pri tom," povedal Kaderka a dodal: "Boli to krásne zážitky a koho by napadlo, že odíde tak skoro. "
 
Kaderka vyzdvihol predovšetkým osobnosť Novotnej. Brnenská rodáčka podľa neho zostala cez obrovské úspechy sama sebou. "Veľmi sa odlišovala od niekedy veľmi komplikovaných tenisových hviezd. Hoci vyhrala Wimbledon, tak zostala normálna, príjemná, inteligentná a slušná baba, na ktorú sa človek vždy tešil, že si s ňou pokecá. Bola milá, príjemná, vtipná a tým viac jej odchod bolí," povedal.
 
Na sociálnych sieťach vyjadruje sústrasť mnoho bývalých i súčasných hráčov i fanúšikov. "Je nám to veľmi ľúto. Vždy, keď mohla, fandila nám v hľadisku. Bude nám chýbať, mali sme ju radi," stojí na facebooku českého fedcupového tímu.
 
"Bola očarujúcou členkou nášho tímu komentátorov vo Wimbledone," stojí o Novotnej na twitterovom účte britskej stanice BBC Sport, s ktorou spolupracovala.
 
Úmrtie Novotnej komentujú aj českí politici. "Odpočívajte v pokoji, Jana. Vaša profesionalita, disciplína a cieľavedomosť pre mňa bola vždy veľkou inšpiráciou. Ďakujem," napísal napríklad Miroslav Kalousek, predseda TOP 09.

Tagy: Jana Novotná Hana Mandlíková

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA