Jana Novotná (†49) pred odchodom do tenisového neba: VIDEO z posledného rozhovoru s legendou

Jana Novotná
Jana Novotná

BRATISLAVA - Vo veku 49 rokov zomrela po neúspešnom boji s vážnou chorobou československá tenisová legenda Jana Novotná. Niekdajšia svetová jednotka vo štvorhre patrila medzi najvýraznejšie tenisové osobnosti v Česku, ale aj vo svete. Ešte tento rok v apríli spomínala vo svojom poslednom rozhovore pre český Blesk nie len na vytúžený wimbledonský triumf z roku 1998, ale aj na stratené finále trávnatého grandslamu o päť rokov predtým proti nemeckej legende Steffi Grafovej.

S presláveným strieborným tanierom za triumf na legendárnej wimbledonskej tráve, ju fanúšikovia chceli neustále vidieť aj po skončení kariéry. Samotná Novotná si rada pripomínala krásne chvíle spojené s kariérnym úspechom: "Je vždy pekné si pripomenúť, ako som sa cítila, keď som držala ten veľký tanier."

Hrdá šampiónka, ktorá zaznamenala azda najpamätnejší český tenisový triumf, nikdy nerozmýšľala, že by si cennú trofej niekam uzamkla: "Trofeje sú od toho, aby boli vystavené. Je to predsa príjemný pocit, že človek sa na ne pozrie a povie si: Áno, podarilo sa to." Dlhé hodiny strávené pohľadom na trofej však odmietala: "Život ide ďalej a sú iné veci, z ktorých sa človek musí radovať."

Novotná mala splnenie veľkého wimbledonského sna na dosah už vo finále roku 1993, keď proti Steffi Grafovej v rozhodujúcom sete viedla 4:1 a 40:15, ale potom prišiel veľký obrat nemeckej legendy, konečná prehra a pri slávnostnom ceremoniáli nezabudnuteľný plač na ramene vojvodkyne z Kentu. 

Novotná túto smolnú prehru ale za bolestný zážitok nepovažovala: "Bolestný?" pokrútila tenisová legenda nesúhlasne hlavou. "Veľa ľudí mi hovorí, ako to muselo bolieť, ale nie. Proste to bol zápas a také veci sa stávajú." 

"Na druhej strane si aj ona veľmi dobre uvedomovala silu vtedajšieho okamihu. Prehrala som, a pritom som sa cítila ako víťazka. Druhý deň boli všade v novinách moje fotky, to, čo sa stalo s vojvodkyňou z Kentu, zmenilo moju publicitu. Dotiahnuť to potom po ďalších piatich rokoch do konca, už v pokročilejšom veku, to bol krásny finiš," dodala Novotná, ktorá si v poslednom rozhovore pre český Blesk ešte v apríli tohto roku zaspomínala na všetky tieto najpamätnejšie momenty svojej kariéry, ktorými sa preslávila. 


Tagy: Wimbledon Steffi Grafová Jana Novotná

Zdroj:
ČTK, TASR, SITA, športky, blesk.cz
Foto:
SITA; Video: Blesk TV

DISKUSIA