Jágr má šancu na ďalší unikátny výkon: Najstaršieho hráča NHL to nevzrušuje!

Jaromír Jágr
Jaromír Jágr

CALGARY - Hokejový útočník Jaromír Jágr sa v minulých dňoch predstavil v dvoch bývalých pôsobiskách, ale žiadnu nostalgiu vo Philadelphii ani Washingtone nepociťoval.

Štyridsaťpäťročný druhý najproduktívnejší hráč histórie NHL prišiel v sezóne o deväť stretnutí, napriek tomu má šancu zavítať do všetkých ôsmich miest, kde v NHL pred pôsobením v Calgary nastupoval.

Jágr pri podpise ročnej zmluvy s Flames vyhlásil, že na 99,9 percenta vstupuje do svojej poslednej sezóny v najlepšej lige sveta, žiadne "rozlúčkové turné" ale neorganizuje. "Takto vôbec nepremýšľam," odvetil Jágr po pondelkovom zápase na ľade Capitals na otázku nhl.com, či mohlo ísť o jeho posledný zápas vo Washingtone, kde hral v rokoch 2001 až 2004.

Calgary je Jágrovým deviatym klubom v NHL. Najstarší hráč ligy má šancu predstaviť sa aj v januári na ľade Floridy, vo februári na ihrisku New Jersey, New York Rangers, Bostone i Dallase a v marci v Pittsburghu. Jágra také veci nevzrušujú.

"Snažím sa sústrediť na každé striedanie, každú minútu, ktorá sa mi naskytne," uviedol. V Calgary prijal pri túžbe pokračovať v NHL inú úlohu, než na ktorú bol zvyknutý. Zmieril sa s tým, že nemusí byť v elitných formáciách a jeho čas na ľade klesne. Všetko chce podriadiť tímu a šanci ešte zabojovať o úspech v Stanleyho pohári.

Proti Capitals Jágr strávil na ľade 14 minút a 43 sekúnd, čo bol jeho tretí najvyšší čas v tomto ročníku. V uplynulej sezóne ale v drese Floridy trávil v hre v priemere bez jednej sekundy 17 minút. "Mám inú úlohu ako kedykoľvek predtým. Nevadí mi to. Ide o novú výzvu. Musím pracovať inak, než som zvyknutý, ale veľké príležitosti prichádzajú. Nemusím hrať dlho. Aj ako tretí útok sa môžeme presadiť," verí Jágr.

Ročník začal v tretej formácii, z ktorej sa postupne prepracoval do elitnej lajny po boku Johnnyho Gaudreaua a Seana Monahana. Lenže 21. októbra proti Minnesote sa zranil a musel vynechať šesť zápasov. Po zotavení sa vrátil do tretieho útoku, kde mu robia spoločnosť Sam Bennett a Mark Jankowski.

Tréner Flames Glen Gulutzan, ktorý Jágra krátko trénoval už v ročníku 2012/2013 skrátenom výlukou v Dallase, oceňuje jeho prístup k mladíkom. A to nielen k 21-ročnému Bennettovi a o dva roky staršiemu Jankowskému, ale aj k hviezde mužstva - dvadsaťštyriročnému Gaudreauovi.

"Je rád, že má možnosť pracovať a baviť sa s Johnnym. Podľa neho je Johnny naozaj výborný," upozornil Gulutzan. Jágr o Gaudreauovi nedávno vyhlásil, že má talent a schopnosti, aby pravidelne získaval Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča NHL.

"Už v Dallase som si všimol, že sa k mladým hráčom správal skvele. A je to rovnaké aj teraz. Zostáva na ľade dlhšie, hráči to vidia. Vždy je ochotný sa s nimi porozprávať o zápase a ďalších veciach," doplnil Gulutzan.

Pritom Jágr mal starosti sám so sebou. V úvode sezóny musel doháňať manko po vynechaní tréningového kempu, potom ho pri piatom štarte v sezóne vyradilo na viac ako dva týždne zranenie slabín. Na to nebol zvyknutý. Za predošlé štyri sezóny zohral za New Jersey a Floridu 320 z 328 možných zápasov. V minulom ročníku zohral všetkých 82 duelov.

"To sa stáva. Veci sa z nejakého dôvodu dejú. Nesťažujem sa. Je to súčasť hry, minulý rok som mal dosť šťastia. Tento rok síce veľmi nie, ale stále je to v pohode," nedramatizoval pauzu spôsobenú zranením Jágr, ktorý si v 11 zápasoch v sezóne pripísal šesť bodov za gól a päť asistencií.

Päťnásobný víťaz Art Ross Trophy si aj pri menšom vyťažení vychutnáva aj zo striedačky hru prvého útoku v zložení Gaudreau, Monahan a Micheal Ferland. "To, ako každý večer hrajú, je dôvod, prečo sme tam, kde sme. Som ohromený, čo každý večer predvádzajú, a oceňujem každé ich striedanie," pochválil trio Jágr.

Súperom sa pre zmenu naskytá zážitok hrať proti hviezdnemu kladenskému odchovancovi. "Je úžasné ho stále pozorovať, pretože ide o jedného z najlepších hráčov všetkých čias," poklonil sa Jágrovi útočník Washingtonu TJ. Oshie.

Olympijský víťaz z Nagana a dvojnásobný majster sveta doposiaľ nastúpil do 1722 zápasov v základnej časti NHL. Nazbieral v nich 1920 bodov za 766 gólov a 1154 asistencií. Ak stihne odohrať 46 zápasov, prekoná v počte štartov rekord NHL legendárneho Gordieho Howe (1767 stretnutia). Pred Jágrom sa ešte nachádzajú jeho bývalí spoluhráči Ron Francis (1731) a Mark Messier (1756).

Podľa Gulutzana ale prekonanie Howea nie je hlavným dôvodom Jágrovho pôsobenia v Calgary. "Nehrá kvôli uznaniu. Podľa mňa si je v tomto ohľade dosť istý. Hrá hokej, pretože ho miluje a ľudia a spoluhráči to rešpektujú," dodal na Jágrovu adresu o iba šesť mesiacov a tri dni starší Kanaďan.


Tagy: Jaromír Jágr Calgary Flames

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA