Nechutné zviera pred súdom: Neuveríte, koľkým mladým dievčatám zničil život!

Larry Nassar
Larry Nassar

DETROIT - Niekdajší športový lekár Larry Nassar (54) sa v stredu pred súdom priznal k sexuálnemu obťažovaniu najmenej 125 dievčat. Podľa dohody s prokuratúrou v Ingham County v štáte Michigan mu hrozí najmenej 25 rokov odňatia slobody, ale sudca môže stanoviť minimálny trest až na 40 rokov.

Proti Nassarovi vzniesli obvinenia zo sexuálneho obťažovania siedmich niekdajších gymnastiek počas jeho pôsobenia ako športového lekára na Michigan State University v Lansingu, ako aj pri americkej gymnastickej reprezentácii, ktorá mala svoju základňu v Indianapolise. Medzi najznámejšie obete Nassarových "liečebných" praktík patrili olympioničky Aly Raismanová, McKayla Maroneyová a Gabby Douglasová. Tie vypovedali, že Nassar ich obťažoval rukami dokonca aj vtedy, keď boli v miestnosti prítomní ich rodičia. "Je mi to veľmi ľúto. Každý deň sa modlím za odpustenie a dúfam, že sa teraz môžu začať zotavovať," povedal s plačom Nassar v súdnej sieni. "Zneužili ste svoje postavenie, aby ste mohol zneužívať deti. Súhlasím, že prišiel čas liečiť rany, ale to môže trvať celý život.Vy zatiaľ budete sedieť za mrežami a spytovať si svedomie, prečo ste im vzali detstvo," reagovala na priznanie sudkyňa Rosemarie Aquilinová. "Je smiešne, keď si myslí, že priznanie a pár slov o liečbe všetko napraví. Pochybujem, že si uvedomuje, koľkým ľuďom a ako veľmi ublížil," uviedla jedna z Nassarových obetí Lindsey Lemkeová.

Priznaním sa pre Nassara kauza nekončí. Za rovnaké skutky stojí pred súdom aj v susednom okrese Eaton. Očakáva sa, že koncom novembra príjme dohodu o vine aj tam. Okrem štátnej úrovne čelí aj federálnemu stíhaniu za držbu detskej pornografie. Niektoré z obetí už skôr avizovali aj civilné žaloby proti Michiganskej štátnej univerzite, národnému gymnastickému zväzu (US Gymnastics) aj Americkému olympijskému výboru (USOC).


Tagy: Larry Nassar

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA