Smrť futbalistu odštartuje rozsiahly výskum: Štúdia sa bude zaoberať demenciou hráčov!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

LONDÝN - Anglická Futbalová asociácia (FA) spoločne s tamojšou hráčskou asociáciou (PFA) začnú v januári štúdiu o rizikách poškodenia mozgu hráčov.

"Pôjde o jeden z najkomplexnejších výskumov o zdraví futbalistov v histórii," uviedol výkonný riaditeľ FA Martin Glenn.

Iniciatívu na vyšetrenie súvislosti medzi vznikom a rozvojom demencie a hlavičkovými súbojmi odštartovala smrť niekdajšieho útočníka Jeffa Astla. Ten síce zomrel už pred 15 rokmi, no jeho odkaz oživil v roku 2014 lekár Willie Stewart. Neurochirurg vyhlásil, že príčinou jeho smrti bola chronická traumatická encefalopatia (CTE). Ochorenie, ktoré je typické pre odvetvia, v ktorých športovci dostávajú opakované údery do hlavy - napríklad box či americký futbal. "Jeff určite nebol výnimka. Verím, že je viac futbalistov, ktorých postihla rovnaká patália. Toto je len prvý zdokumentovaný prípad," povedal vtedy pre BBC Stewart.

Počas Astlovej kariéry v 60-tych a 70-tych rokoch sa používali lopty vyrobené z kože, a tie boli najmä vo vlhkom počasí ťažšie ako súčasné z umelých materiálov. "V ostatných dekádach síce rástli obavy zo zvýšeného rizika demencie v kontaktných športoch, chýbajú nám však potrebné dáta," skonštatoval Stewart, ktorý bude súčasťou nezávislého výskumného tímu. "Neurologické problémy môžu byť spojené s úrazmi aj hlavičkami. Zistenie súvislostí máme v agende už 20 rokov," uviedol výkonný riaditeľ PFA Gordon Taylor. "Demencia má zdrvujúci dopad na okolie pacienta. Riadiaci orgán anglického futbalu preto zriadil komisiu, ktorá podrobne preskúma všetky potenciálne riziká spojené s hrou," dodal Glenn.

Problémy s CTE sú v ostatnom období typické najmä pre americký futbal. Podľa štúdie Americkej neurologickej akadémie až 40 percent bývalých hráčov zámorskej NFL má známky poškodenia mozgu. Profiliga v tejto súvislosti čelí aj početným žalobám a do mimosúdnych urovnaní investovala stovky miliónov amerických dolárov. Na väčšiu ochranu hráčov zaviedli v prípade podozrenia na otras mozgu povinné vyšetrenia nezávislými lekármi priamo počas zápasu.


Tagy: Premier League Anglicko

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Priemier League
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA