VIDEO Slováci s Plzňou oslavujú prenik do 16-finále: Balotelli vystrelil Nice postup, prehra Arsenalu

Milan Petržela so spoluhráčmi oslavuje gól PlzneMilan Petržela so spoluhráčmi oslavuje gól Plzne Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Futbalisti FC Villarreal, Viktorie Plzeň, RB Salzburg, OGC Nice, San Sebastianu aj Östersundsu postúpili do jarného šestnásťfinále Európskej ligy UEFA 2017/2018. Do play off Villarreal dostalo štvrtkové víťazstvo v 5. kole skupinovej fázy na pôde kazašskej FK Astana 3:2. V druhom zápase A-skupiny večer Slavia Praha nastúpi na trávniku Maccabi Tel Aviv (21.05 SEČ).

Španieli na postup potrebovali vyhrať, od 22. minúty ale prehrávali po výstavnej strele Juniora Kabanangu. Útočník z DR Kongo z diaľky trafil perfektne pod brvno, no v 40. minúte vyrovnal Daniel Raba, ktorý po prihrávke za obrannú líniu Astany prepálil domáceho brankára. V 65. minúte dostal "žltú ponorku" do vedenia striedajúci Cédric Bakambu z DR Kongo, ktorý v 83. minúte svojim druhým gólom v súboji zvýšil na 3:1. Skóre uzavrel domáci útočník Patrick Twumasi z Ghany v 88. minúte.

Villarreal má na konte 11 bodov a je už istým víťazom skupiny. "Zošívaní" ho síce môžu bodovo vyrovnať, majú s ním ale horšiu bilanciu vzájomných zápasov. Kazašský majster doma nebodoval prvýkrát po predchádzajúcich sedemnástich súbojoch bez prehry.

Do play off postúpil aj Östersunds FK, ktorý v J-skupine doma zdolal Luhansk 2:0. V K-skupine zvíťazilo Nice doma nad Waregemom 3:1 aj vďaka dvom gólom talianskeho útočníka Maria Balotelliho a tiež má postup vo vrecku. Vo štvrtok postúpil aj Red Bull Salzburg po domácom triumfe 3:0 nad Vitoriou Guimaraes, resp. z L-skupiny Real Sociedad San Sebastián po výhre 1:0 na pôde Rosenborgu Trondheim.

Postup získala aj Viktoria Plzeň po domácej výhre 2:0 nad rumunským FCSB. O triumfe zverencov Pavla Vrbu rozhodli Milan Petržela a Jan Kopic, v domácom drese odohral celý zápas Patrik Hrošovský, Marek Bakoš nastúpil v 66. minúte a brankár Matúš Kozáčik bol na lavičke náhradníkov. Plzeň už nemôže skončiť horšie ako druhá, keďže má lepšie vzájomné súboje s Luganom, ktoré doma zdolalo Beer ševu 1:0.

Kodaň, za ktorú odohral celý duel obranca Denis Vavro, prehrala na pôde Lokomotivu Moskva 1:2. Postúpiť už nemôže Hertha Berlín po prehre 2:3 na ihrisku Bilbaa, vo štvrtok v jej zostave chýbali obaja Slováci Peter Pekarík aj Ondrej Duda.

Kolín doma zdolal Arsenal Londýn 1:0 a stále môže ísť ďalej. Už po 4. kole mali postup istý Dynamo Kyjev, FCSB, Lazio Rím, Arsenal Londýn aj Zenit Petrohrad.

A-skupina:

FC Astana (Kaz.) - FC Villarreal (Šp.) 2:3 (1:1)
Góly: 22. Kabananga, 88. Twumasi - 65. a 83. Bakambu, 39. Raba, rozhodoval: Mažeika (Lit.)

Tabuľka A-skupiny:
1. Villarreal 5 3 2 0 10:5 11 - istý postup do šestnásťfinále EL
2. Astana 5 2 1 2 9:7 7
3. Slavia Praha 4 1 2 1 4:5 5
4. Maccabi Tel Aviv 4 0 1 3 0:6 1

F-skupina:

Lokomotiv Moskva (Rus.) - FC Kodaň (Dán.) 2:1 (1:1)
Góly: 17. a 51. Farfán - 31. Verbič, rozhodoval: Estrada (Šp.)
Denis Vavro odohral celé stretnutie (Kodaň)

Tabuľka F-skupiny:
1. Lokomotiv Moskva 5 2 2 1 7:4 8
2. FC Kodaň 5 1 3 1 5:3 6
3. Šeriff 4 1 3 0 3:2 6
4. Zlín 4 0 2 2 1:7 2

G-skupina:

Viktoria Plzeň (ČR) - FCSB (Rum.) 2:0 (0:0)
Gól: 49. Petržela, 76. Kopic, rozhodoval: Bebek (Chor.)
Patrik Hrošovský odohral celé stretnutie, Marek Bakoš nastúpil v 66. minúte, Matúš Kozáčik (všetci Plzeň) sedel na lavičke náhradníkov

FC Lugano (Švaj.) - Hapoel Beer Ševa (Izr.) 1:0 (0:0) - hralo sa v Luzerne
Gól: 50. Carlinhos, rozhodoval: Lechner (Rak.)

Tabuľka G-skupiny:
1. FCSB 5 3 1 1 8:5 10 - istý postup do šestnásťfinále EL
2. Plzeň 5 3 0 2 11:8 9
3. Lugano 5 2 0 3 7:10 6
4. Beer Ševa 5 1 1 3 5:8 4

H-skupina:

1. FC Kolín nad Rýnom (Nem.) - FC Arsenal (Angl.) 1:0 (0:0)
Gól: 62. Guirassy (z pok. kopu), rozhodoval: Bezborodov (Rus.)

I-skupina:

Red Bull Salzburg (Rak.) - Vitória Guimaraes (Portug.) 3:0 (2:0)
Góly: 26. Dabbur, 45. Ulmer, 67. Hwang Hee-čchan, rozhodoval: Dallas (Škót.)

Konyaspor (Tur.) - Olympique Marseille (Fr.) 1:1 (0:0)
Gól: 82. Skubič (z pok. kopu) - 90. Moke (vlastný), ČK: 80. Amavi (Marseille), rozhodoval: Karasiov (Rus.)

Tabuľka I-skupiny:
1. Salzburg 5 3 2 0 7:1 11 - istý postup do šestnásťfinále EL
2. Marseille 5 2 1 2 4:4 7
3. Konyaspor 5 1 2 2 3:5 5
4. Guimaraes 5 1 1 3 4:8 4

J-skupina:

Athletic Bilbao (Šp.) - Hertha Berlín (Nem.) 3:2 (1:2)
Góly: 35. a 66. Adruiz (oba z pok. kopov), 82. Williams - 26. Leckie, 36. Selke, rozhodoval: Tagliavento (Tal.)
Peter Pekarík (Hertha Berlín) sedel na lavičke náhradníkov

FK Östersund (Švéd.) - Zaria Lugansk (Ukr.) 2:0 (1:0)
Góly: 40. Grečiškin (vlastný), 77. Ghoddos, rozhodoval: Blom (Hol.)

Tabuľka J-skupiny:
1. Östersund 5 3 1 1 7:3 10 - istý postup do šestnásťfinále EL
2. Bilbao 5 2 2 1 6:5 8
3. Lugansk 5 2 0 3 3:7 6
4. Hertha 5 1 1 3 5:6 4

K-skupina:

Lazio Rím (Tal.) - Vitesse Arnhem (Hol.) 1:1 (1:1)
Góly: 42. Alberto - 13. Linssen, rozhodoval: Palabiyik (Tur.)

OGC Nice (Fr.) - Zulte Waregem (Belg.) 3:1 (2:0)
Góly: 5. a 31. Balotelli (druhý z. pok. kopu), 86. Tameze - 80. Hamalainen, rozhodoval : Banti (Tal.)