Hrbatý má popri Davis Cupe plány aj s Kližanom: Som odhodlaný pomôcť mu z úzadia

Martin Kližan, Dominik Hrbatý, Novak Djokovič a Marián Vajda
Martin Kližan, Dominik Hrbatý, Novak Djokovič a Marián Vajda

BRATISLAVA - Dominik Hrbatý sa stal novým kapitánom tenisových reprezentantov Slovenska v Davisovom pohári družstiev mužov. Na svojom piatkovom zasadnutí v Bratislave o tom rozhodol výkonný výbor Slovenského tenisového zväzu (STZ). Médiá následne informoval generálny sekretár STZ Igor Moška. Hrbatý v tajnom hlasovaní mal priazeň desiatich členov exekutívy, protikandidát Karol Kučera troch.

Daviscupový rekordér SR Hrbatý je nástupcom Miloslava Mečířa, ktorý sa po 24 sezónach v tejto funkcii zo zdravotných dôvodov neuchádzal o obnovenie platnosti zmluvy. Hrbatého protikandidátom bol spomenutý Kučera, kolega z tímu, ktorý sa v roku 2005 prebojoval do finále MS pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). 

Ponuku od STZ na funkciu kapitána neprijal Marián Vajda, bývalý kouč Hrbatého, ale aj srbského nedávneho lídra singlového renkingu Novaka Djokoviča.

"Pravdaže, čo najskôr sa budem chcieť stretnúť s chalanmi a prezentovať im moje vízie, akým smerom sa uberať. Až potom poskytneme nejaké ďalšie mediálne výstupy a ďalšie informácie napríklad vrátane zvoleného povrchu na aprílové stretnutie s Bosnou a Hercegovinou. Hráči sú veľmi dôležitou súčasťou rozhodovania, vypočujem si ich predstavy, návrhy a námietky, oboznámim ich s kandidátmi na post trénera daviscupového tímu. Myslím si, že mená, ktoré mám pripravené, sú bez výnimky akceptovateľné, spoločne ich zvážime," povedal Dominik Hrbatý. 

"Myslím si, že po určitých problémoch, ktoré v tíme boli, sa jeho členovia dali zasa dokopy. Nastavili sa na reštart a teraz je ten nový začiatok určitým spôsobom daný aj tým, že Miloš zo zdravotných dôvodov skončil vo funkcii. Rád by som dosiahol také stmelenie tímu, aké počas mojej hráčskej éry viedlo až k postupu do finále Davis Cupu. Možno to bude o to ťažšie, ale zároveň aj motivujúcejšie, že niektorým z kostry aktuálneho tímu zostávajú len nejaké 2-3 roky vrcholnej výkonnosti, možno 5 rokov. Všetko teda treba zvládnuť za primerane kratší čas. V prvom rade dúfam, že spoločne do toho pôjdeme s láskou a srdcom," skonštatoval Hrbatý.

"Býva zvykom, že kapitán podpisuje kontrakt na jeden rok. Bez ohľadu na to: možno ten reštart nemusí zafungovať už počas nasledujúcej sezóny. Dúfam však, že chlapci zaberú, lebo každá stratená sezóna sa ťažko dobieha. O čo rýchlejšie sa pohneme nahor, o to skôr si tím môže začať plniť sny. Vízie sú jedna vec, realita druhá, ale viem, že chalani túžia po svetovej skupine, aby si mohli užiť jej atmosféru a špičkové zápasy. Tá svetová skupina je ultimátnym vrcholom a dúfam, že nám návrat do nej vyjde už budúci rok, hoci je nie som Harry Potter, ktorý robí zázraky mávnutím čarovného prútika. Mojou úlohou však je pomôcť hľadať celému tímu tie správne formulky," skonštatoval nový kapitán.

Pre Hrbatého neznamená táto výzva zásadnejšiu zmenu vo fungovaní v tenisovej sfére: "Funkcia kapitána neovplyvnila moje dlhodobé plány. Ja sa vždy priebežne prispôsobujem situácii. S Martinom Kližanom stále komunikujeme a dolaďujeme detaily možnej spolupráce, je to na veľmi pozitívnej ceste. Som odhodlaný pomôcť mu z úzadia ako konzultant pri návrate do svetového tenisu. Predbežne sme sa dohodli na mojej výpomoci na štyri mesiace od polovice decembra do toho aprílového Davis Cupu. Uvidíme, ako to potom bude ďalej. Nemusíme si napokon sadnúť, ale verím, že to dopadne dobre."

Kližan podľa portálu Pluska.sk uviedol: "V prvom rade chcem poďakovať Milošovi Mečířovi. Bol som s ním v tíme asi desať rokov a prajem mu skoré uzdravenie. Dominik Hrbatý je veľmi dobrá voľba, čo všetci hráči vítame. Je to legenda, miláčik tribún a určite priláka do hľadiska aj fanúšikov. Bude burcovať hráčov a motivovať ich. Podľa mňa je to obrovský prínos do tímu a všetci hráči sa tešíme na spoluprácu."


Tagy: Dominik Hrbatý Martin Kližan Slovensko

Zdroj:
SITA
Foto:
foto.mows.sk

DISKUSIA