Úplatky v sumách, o ktorých bežný človek ani nesníva: Mohli sme sa na tom nabaliť...

FIFA
FIFA

NEW YORK - Katarská kandidatúra na usporiadanie futbalových MS 2022 mala pripravených 15 miliónov USD na úplatky pre juhoamerických funkcionárov na podporu svojej veci. V pondelok to na federálnom súde v New Yorku v rámci amerického vyšetrovania a stíhania rozsiahlej korupcie okolo Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) povedal niekdajší prezident Kolumbijskej futbalovej federácie (FCF) Luis Bedoya na základe vyhlásenia človeka z marketingovej exekutívy počas osobného rozhovoru.

Bedoya vypovedal na úvod tretieho týždňa procesu s Peruáncom Manuelom Burgom, Brazílčanom Josém Mariom Marinom a Paraguajčanom Juanom Ángelom Napoutom. Všetci traja trvajú na svojej nevine. Do aféry je zapletených viac ako 40 činovníkov, 23 z nich sa už priznalo k nekalému konaniu. Kolumbijčan povedal, že suma odznela na schôdzke v madridskom hoteli pred finále Ligy majstrov v roku 2010. Na meno predstaviteľa katarskej televíznej spoločnosti, s ktorým ho dal dokopy Mariano Jinkis z firmy Full Play, si nevedel spomenúť.

Na predmetnom stretnutí v španielskej metropole bol aj vtedajší prezident Ekvádorskej futbalovej federácie (FEF) Luis Chiriboga a pri vedľajšom stole sedel spomenutý Napout. Bedoya vyhlásil, že on, Chiriboga a Napout boli medzi šiestimi šéfmi národných strešných organizácií, ktorí predtým tiež v roku 2010 súhlasili s prijatím úplatkov od Full Play za budúce vysielacie práva na turnaje Copa América, teda majstrovstvá krajín Juhoamerickej futbalovej konfederácie (CONMEBOL).

Bedoya skonštatoval, že Katarčan hovoril v angličtine a Jinkis to prekladal do španielčiny. Po odchode Ázijčana údajne Argentínčan sumarizoval, že Katar chce juhoamerickú podporu pri hlasovaní členov výkonného výboru FIFA o dejisku svetového šampionátu 2022, pričom Kolumbijčan môže žiadať sumu v rozpätí 10-15 miliónov amerických dolárov na rozdelenie nielen medzi predmetnú šesticu činovníkov nazývanú "Los Muchachos". Jinkis dodal, že každý zo sexteta môže získať 1-1,5 milióna USD. Nik z nich síce vtedy nebol v hlasujúcej exekutíve, ale Katarčania vraj cez túto neformálnu skupinu chceli dosiahnuť vplyv na juhoamerických členov: Argentínčana Julia Grondonu, Paraguajčana Nicolás Leoza a Brazílčana Ricarda Teixeiru.

Bedoya ďalej uviedol, že neskôr v roku 2010 písomne informoval argentínskeho generálneho sekretára CONMEBOL Eduarda Delucu o kolumbjskej podpore kandidatúry Španielska na MS 2018 a USA na edíciu 2022, a Deluca mu odpovedal: "Vždy ste na strane ´loserov´." V decembri 2010 získali príslušné šampionáty Rusko a Katar a podľa Bedoyu mu Jinkis žoviálne povedal: "Mohli sme sa na tom nabaliť."

Niekdajší člen exekutívy FIFA Bedoya sa v roku 2015 priznal k podielu na korupcii. V pondelok vyhlásil, že v rokoch 2007 - 2015 prijal na úplatkoch viac ako 3 milióny USD, ale minul minimum týchto financií a zvyšok odovzdal americkým úradom.


Tagy: FIFA Luis Bedova

Zdroj:
SITA
Foto:
fifa.com

DISKUSIA