VIDEO V Brazílii i Kolumbii si pripomenuli leteckú tragédiu Chapecoense

Červená ruža je položená na loge brazílskeho futbalového klubu Chapecoense
Červená ruža je položená na loge brazílskeho futbalového klubu Chapecoense

CHAPECO - Ľudia v Brazílii i Kolumbii si v utorok a stredu pripomenuli prvé výročie leteckej tragédie brazílskeho futbalového klubu Chapecoense. Pád lietadla s výpravou pred finále Copa Sudamericana proti kolumbijskému Atléticu Nacional si vyžiadal 71 obetí, medzi ktorými bolo devätnásť hráčov, ako aj tréner Caio Junior.

Lietadlo sa zrútilo neďaleko Medellinu na vrchu, ktorý sa v súčasnosti volá už Cerro Chapecoense, po tom, ako mu došlo palivo. Stalo sa to neskoro večer 28. novembra kolumbijského času, no v Brazílii bolo vtedy už 29. novembra, takže tam si výročie pripomenuli v stredu. Blízko kopca leží mesto La Union, kde si obete uctili tisíckami lupeňov ruží, vypustili ich na hlavné námestie z dvoch armádnych helikoptér.


Miestni predstavitelia spoločne so zástupcami Atlética Nacional sa zúčastnili na odhalení pamätnej tabule s menami obetí i tých, ktorí prežili. "Tragédia zničila tento sen. Atlético Nacional na znak súcitu a bratstva požiadalo CONMEBOL (Juhoamerickú futbalovú konfederáciu, pozn.), aby prenechala trofej večným šampiónom 'Chape'," vyníma sa na tabuli. Brazílsky klub naozaj vyhlásili za víťaza Copa Sudamericana, čo je druhý najprestížnejší juhoamerický klubový turnaj. Futbalisti a obyvatelia vložili odkaz pozostalým do časovej schránky a odoslali ju do Chapeca, otvorí sa na štyridsiate výročie.

Na štadióne Chapecoense sa tiež konala spomienková akcia, v Arena Conda vystavili fotografie všetkých obetí. Na ihrisku dvadsaťtisícového štadióna zapálili 71 pochodní. V kostole nasledovala rímskokatolícka omša. "V tento deň je najlepšie premýšľať a hľadať pokoj. Naši veční šampióni si zaslúžia všetky pocty, ale musíme rešpektovať pozostalých. Dobré spomienky by sme si mali zachovať navždy," citovala stanovisko klubu agentúra AP. Niektoré rodiny sa však sťažovali, že ešte nedostali odškodné. Klub to priznal a uviedol, že pracuje na vyriešení problému.

Chapecoense malo po tragédii futbalovo vydarenú sezónu. Jeden z jej najvýraznejších momentov prišiel v prípravnom stretnutí na pôde FC Barcelona. Pri prehre 0:5 sa na trávnik vrátil obranca Alan Ruschel, ktorý prežil pád lietadla. Ďalší hráči, ktorí vyviazli, sa chcú vrátiť do športového diania na budúci rok. Obranca Neto plánuje návrat do zostavy 'Chape' už začiatkom roka. Brankár Jackson Follmann prišiel pri havárii o časť pravej dolnej končatiny a v súčasnosti trénuje, aby sa stal brazílskym paralympionikom.

 


Tagy: Chapecoense AF

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR; Video: youtube

DISKUSIA