Fialková s kariérnym maximom hneď v úvode sezóny: Teraz prichádza ešte väčšia šanca

Paulína Fialková
Paulína Fialková

ÖSTERSUND - Prvé individuálne preteky novej biatlonovej sezóny a hneď útok na stupne víťazov, ba až víťazstvo. Paulína Fialková po troch streleckých položkách vytrvalostných pretekov Svetového pohára vo švédskom Östersunde viedla vyše 100-členné pole najlepších biatlonistiek. Jedna nepresná rana v stoji a minúta prirátaná k výslednému času ju napokon stáli stupne víťaziek. Piatym miestom si 25-ročná Breznianka vyrovnala svoje kariérne maximum z marca tohto roku zo stíhačky z fínskeho Kontiolahti.

"Dávala som si pozor, aby som neprepálila prvý kilometer v behu. Celé preteky som sa snažila bežať tak, aby som mala pulzy pod kontrolou a vedela triafať na strelnici. Myslím si, že sa mi to podarilo. Samozrejme, že tá jedna rana na poslednej stojke zamrzí. Nebyť toho, mohla som vyhrať Svetový pohár. Beriem to však tak, že na všetko je čas.Taký je biatlon," referovala Paulína Fialková vo zvukovej správe na špecializovanom webe biatlon-info.sk.

Členka VŠC Dukla Banská Bystrica si nepamätá, kedy predtým bolo vo vytrvalostných pretekoch až 12 pretekárok s maximálnou streľbou, čiže "vyčistenými" všetkými štyrmi terčíkmi s dovedna 20 položkami. "Ja som s tou jednou nepresnosťou veľmi spokojná. Nechcem hovoriť keby bolo keby, lebo je to zbytočné. Mohla som bežať aj rýchlejšie, ale potom by som nevedela garantovať dobrú streľbu. Keď to neprišlo teraz, určite to ešte príde... Vytrvalostné preteky nie sú práve moje obľúbené, preto ma dobrý výsledok teší dvojnásobne," skonštatovala P. Fialková.

Jej kondičný a bežecký tréner Martin Bajčičák vyzdvihol skutočnosť, že skvelý výsledok dosiahla v mrazivom počasí, ktoré jej naturelu príliš nevyhovuje. Počas pretekov v stredu podvečer sa teplota v bežeckom a biatlonovom areáli v Östersunde pohybovala na úrovni -10 / -12 °C. "Na tréningoch často v takomto počasí nevie nájsť rytmus, mrzne tam, keďže je dosť citlivá na zimu. Som rád, že sa presadila v nepríjemnom chlade s vysokou vlhkosťou. Je to úžasné, aj keď víťazstvo nám ušlo trošku pomedzi prsty," vravel Bajčičák.

Niekdajší najlepší slovenský reprezentant v behu na lyžiach vyzdvihol aj dobrý výkon mladšej zo sestier Fialkových Ivony. Tá sa síce so 4 chybami na strelnici zaradila až na 49. miesto, ale nebyť troch chýb na poslednej stojke, bolo by jej umiestnenie oveľa radostnejšie. Počas pretekov sa dlho pohybovala v najlepšej dvadsiatke priebežného poradia. Celkovo dosiahla sedemnásty najlepší bežecký čas. "Ivona bola po tretej streľbe na 16. mieste. Narýchlo som to zrátal, oproti vlaňajšku sa v behu zlepšila o minútu a pol. Ten progres už bolo vidieť aj v tréningu. Bežecky bola teraz len 20 sekúnd za Paulou, čo je ďalší veľký prísľub. Obrovská škoda, že sa nedostala na bodované priečky," podotkol Bajčičák.

Ženy absolvujú v rámci 1. kola SP v Östersunde v rýchlom slede ešte dvoje preteky. Už v piatok to bude šprint na 7,5 km a v nedeľu stíhačka na 10 km. "Teraz prichádzajú disciplíny, ktoré by mali byť silnou stránkou Paulíny. Ona je pretekárka stavaná viac na kratšie trate. Netvrdím, že hneď teraz skončí výsledkovo vyššie ako v úvodných pretekoch, ale z hľadiska celej sezóny by to mohlo platiť. Samozrejme, ona už má vysoko nastavenú latku. Verím teda, že bude pokračovať v kvalitných výkonoch," doplnil Bajčičák.

V stredu neštartovala dvojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová, čo vopred avizovala v predsezónnom pláne. Víťazkou sa stala 32-ročná Bieloruska Nadežda Skardinová. V 288. štarte vo SP sa konečne dočkala prvého víťazstva, zároveň šiesteho pódiového umiestnenia. Skardinová je s úvodnými 60 bodmi aj prvou líderkou SP 2017/2018. P. Fialková je piata so ziskom 40 bodov.


Tagy: Martin Bajčičák Paulína Fialková

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA