Na Slovensko príde aj svetová smotánka: O triumf sa pobije Sagan či exmajster sveta!

Michael Kolář s bratmi Saganovcami
Michael Kolář s bratmi Saganovcami

BRATISLAVA - Zmena termínu z júna na september (12.- 16. 9. 2018) ako aj historická účasť jazdcov z elitného seriálu UCI WorldTour, to sú dve hlavné charakteristiky, ktorými sa do histórie zapíše 62. ročník pretekov Okolo Slovenska. Na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedol prezident Slovenského zväzu cyklistiky a generálny riaditeľ pretekov Okolo Slovenska Peter Privara.

Rok 2018 bude pre viac ako 60-ročnú históriu Okolo Slovenska výnimočný najmä tým, že na slovenských cestách sa prvýkrát predstavia jazdci elitných svetových tímov Quick-Step Floors Cycling a Bora-Hansgrohe. Práve vedenie nemeckej Bory poslalo ako prvé predbežnú prihlášku, v ktorej figurujú aj dvaja slovenskí jazdci - Juraj Sagan a Michael Kolář. Úplne nereálna nie je ani účasť trojnásobného majstra sveta Petra Sagana. Organizátori Okolo Slovenska v tomto smere rokujú s predstaviteľmi Bora-Hansgrohe.

"Peter ešte v tejto chvíli nevie, akú podobu bude mať jeho druhá časť budúcej sezóny po skončení jarných klasík a Tour de France. Ak by sa našla možnosť, žeby mohol štartovať na našich pretekoch, určite ju využije. Momentálne ešte nič nemôžeme zaručiť. Do začiatku pretekov je stále veľmi ďaleko," vysvetlil Peter Privara.

V predbežnej zostave tímu popredného belgického tímu Quick-Step Floors figuruje aj exmajster sveta a víťaz tohtoročných pretekov Okolo Flámska Philippe Gilbert. Skúsený belgický klasikár už v tomto roku bol na Slovensku ako hosť na tlačovej konferencii a sľúbil, že by sa rád vrátil, čo sa zrejme aj podarí. Podľa predbežnej dohody príde aj ďalšie zvučné meno - Daniel Oss. Tridsaťročný Talian bol jedným z najlepších domestikov Grega van Avermaeta v tíme BMC Racing a aj jeho zásluhou skvelý Belgičan v tomto roku ovládol kráľovnú klasík Paríž-Roubaix. Podobné úlohy by mal mať aj v Bora-Hansgrohe v súvislosti s Petrom Saganom, kde prestúpil na konci tejto sezóny.

Športový riaditeľ podujatia Ľudovít Lučanič uviedol, že stále pokračujú rokovania o účasti ďalších kvalitných pretekárov, otvorený je príchod tímov WorldTour ako napríklad Bahrain-Merida, Kaťuša či LottoNL-Jumbo. Účasť už prisľúbili aj silné prokontinentálne zoskupenia - poľský CCC Sprandi Polkowice, taliansky Bardiani-CSF, francúzsky Cofidis či ruský Gazprom - RusVelo.

"Francúzi chcú od nás aj detaily trasy, aby sa mohli dobre pripraviť. Sme veľmi radi, že aj takýto tím, ktorý pravidelne štartuje na Tour de France, sa chystá na Slovensko," uviedol Ľudovít Lučanič a pokračoval: "Máme ešte jednu novinku. Prvýkrát v histórii bude jazdiť v jednom tíme sedem cyklistov, vďaka čomu bude mať pelotón až 140 účastníkov z približne 22 družstiev."

Budúcoročné 62. Okolo Slovenska odštartujú 12. septembra 2018 úvodným prológom v Poprade a hneď prvá tatranská etapa s cieľom v Štrbskom Plese určí charakter celkovému poradiu. Potom sa cyklisti presunú do tradičnej cyklistickej bašty Dubnice nad Váhom, kde na pelotón čaká zaujímavý záver na ovále futbalového štadióna. Technický riaditeľ pretekov Stanislav Holec vysvetlil dôvod, prečo sa cyklisti po rokoch opäť vrátia do Dubnice na futbalový štadión. "Keďže každým rokom narastá záujem divákov o tieto preteky, chceme, aby špičkových jazdcov videlo čo najviac priaznivcov cyklistiky. Preto uvažujeme, že práve v Dubnici absolvujú niekoľko okruhov s vyvrcholením na štadióne, kde sa v minulosti pravidelne končili aj etapy Pretekov mieru," zdôraznil dlhoročný autor tratí na Okolo Slovenska.

Z Dubnice sa pelotón Okolo Slovenska presunie do Nitry, ktorá by mala byť tiež jedným z etapových miest a budúcoročná edícia vyvrcholí šprintérskym záverom na západe Slovenska v Galante. Generálny riaditeľ pretekov Peter Privara definoval trasu tak, že si pomohol prirovnaním z nedávnej minulosti: "Jubilejný 60. ročník spájali kúpeľné mestá, v tomto roku boli etapovými centrami kráľovské mestá a mottom budúcoročného pokračovania bude ´Od Tatier k Dunaju.´ Chceme spojiť tieto dva symboly Slovenska, aby sme našu bohatú históriu aj krásy prírody mohli prezentovať pred celým svetom."


Tagy: Peter Sagan Juraj Sagan Michael Kolář Peter Privara Bora-Hansgrohe Ľudovít Lučanič

Zdroj:
SITA
Foto:
Facebook - Michael Kolář

DISKUSIA