Jakeš na seriál majstrovstiev sveta aj so Šebom: Nadchlo ho to!

Ivan Jakeš a Filip Šebo
Ivan Jakeš a Filip Šebo

BRATISLAVA - Motocyklový pretekár Ivan Jakeš šokoval pred pár dňami celé športové Slovensko. Po desiatich účastiach na prestížnom Dakare za sebou sa v nasledujúcej edícii nepostaví na štart. Prednosť dostal seriál MS cross country rely, ktorý bude premiérovým v jeho kariére.

V uplynulých rokoch bol 44-ročný skúsený pretekár neodmysliteľnou súčasťou Dakaru, no tentoraz dostalo prednosť iné prestížne podujatie. "Seriál majstrovstiev sveta som chcel ísť už niekoľko rokov, stále som o tom rozprával, no nikdy sa mi to nepodarilo zrealizovať. Tentoraz som týždeň pred nalodením na Dakar dostal ponuku od istého partnera, ktorý jednoducho povedal, prečo to neskúsiť. Obišiel som teda aj tých ostatných, ktorých mám, a spoločne sme sa dohodli, že pôjdeme do toho, keďže ide o celoročný projekt a nebudeme sa sústrediť len na dva dakarské týždne," ozrejmil Jakeš v televíznom štúdiu TABLET.TV.

Januárový Dakar sa podľa Jakeša nedal skombinovať so svetovým šampionátom, ktorého prvé podujatie je na programe najskôr až v marci. "Vôbec nie, pretože logistika v tomto prípade by bola ťažká. Alebo lepšie povedané, dalo by sa to skombinovať, no stálo by to nezmyselné peniaze. Nemenej podstatné je aj to, že tak ako idú veci na Dakar v predstihu šiestich týždňov, za rovnaký čas po ňom prídu a v tom čase sa už naloďuje v Janove, aby zasa prišli načas do dejiska majstrovstiev sveta. Nebol by tam teda čas na nejaké 'repasy', kontroly, doloženie výstroje či iných vecí, proste v našich podmienkach sa to nedá zrealizovať," pokračoval desaťnásobný účastník Dakaru.

V tíme má aj nové mená, medzi ktorými je Filip Šebo. Dlhé roky bol vrcholový futbalista, no už niekoľko rokov sa intenzívne venuje triatlonu. "S Filipom som sa stretol niekedy na jar v pizzerii pod domom, kde bývam. Začali sme sa spolu na túto tému rozprávať a jeho to nadchlo. Viem, že sa už dlhší čas venuje triatlonu a vie teda, čo je vytrvalostný šport, vie niečo preň urobiť, jednoducho je športovec. Zároveň v marcovom či aprílovom termíne, keď by mal šampionát dvoma pretekmi štartovať, by mal mať voľno. Navyše Katar, kde by sa mali spomínané preteky konať, veľmi dobre pozná," vysvetlil slovenský motocyklista.

Napriek tomu, že na najbližšom Dakare sa Jakeš nezúčastní, ten v roku 2019 už nemá v úmysle vynechať. "Zároveň pevne dúfam, že seriál MS mi pomôže, aby som bol na nasledujúci Dakar stopercentne pripravený, aby som najazdil omnoho viac navigačných kilometrov," povedal Jakeš.

Motorky ako také sú celkovo nebezpečné, pričom súťaženie na nich túto hrozbu ešte viac umocňuje. "Strach nemám. Rešpekt áno. Ak by som išiel do toho so strachom, asi tam nemám čo robiť. Strach tam teda rozhodne nepatrí," dodal Jakeš.


Tagy: Ivan Jakeš Filip Šebo Rely Dakar

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA