Jedinečné prvenstvo klubového futbalu: V tomto je Slovensko európsky unikát!

Na snímke hráči AS Trenčín Na snímke hráči AS Trenčín Zdroj: TASR

SENEC - Počas pondelňajšieho úvodného dňa konferencie SFZ v Senci priniesol technický riaditeľ SFZ Ján Greguš analýzu v rámci najvyššej domácej súťaže.

"Slovenský klubový futbal sa môže popýšiť jedným európskym unikátom. Naša liga je súťažou, v ktorej behá po ihriskách najviac odchovancov z vlastných klubov. Až 33,4 % hráčov Fortuna ligy pochádza z liahne slovenských klubov, v druhom Nórsku je to 26,8 %, nasledujú Ukrajinci s 26,3 %. Najmladším tímom z pohľadu priemerného veku hráčov na ihrisku disponuje v lige AS Trenčín (23,37), najstarší káder má FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble (28,27)," prezradil niečo zo štatistík Ján Greguš.

Ako jeden z prvých na konferencii SFZ v Senci sa za rečnícky pult postavil aj zahraničný hosť - Nemec Thomas Schaaf. Bývalý hráč Werderu Brémy a neskôr kouč tohto tímu so skúsenosťami i z Eintrachtu Frankfurt a Hannoveru 96 priniesol analýzu vrcholového futbalu z pohľadu účinkovania klubov v poslednej edícii Ligy majstrov a Európskej ligy.

Videorozbory hry popredných tímov, predovšetkým z májového finálového duelu Ligy majstrov medzi madridským Realom a Juventusom Turín, komentoval s podrobným rozborom činností herných formácií.

"Prvý predpoklad, aby ste mohli vôbec špekulovať nad tým, čo urobíte s loptou, je kvalitný zákrok brankára. Napokon, to je na futbale po góloch to najkrajšie, keď prinútite gólmana k dobrému zákroku. Potom nasleduje jeho rozohrávka. Tu sa vypracoval na svetovú úroveň Talian Buffon," poznamenal 56-ročný Schaaf pri videu pred desiatkami slovenských trénerov v konferenčnej sále v Senci.

Viac o téme: AS Trenčín SFZ Ján Greguš
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA, športky

Súvisiace články