Bojkotu KHL už nič nestojí v ceste: Desivý scenár začína byť čoraz reálnejší!

Dmitrij Černyšenko
Dmitrij Černyšenko

LAUSANNE - Ruskí športovci môžu štartovať na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu, no len pod neutrálnou vlajkou. V utorok o tom rozhodol na zasadnutí exekutívy Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ktorý suspendoval Ruský olympijský výbor v súvislosti s rozsiahlym dopingom.

Ruskí športovci, ktorí splnia kvalifikačné kritériá i prísne antidopingové pravidlá, budú štartovať v individuálnych, či tímových súťažiach pod názvom Olympijskí športovci z Ruska (Olympic Athlete from Russia), budú mať na sebe dresy s týmto menom a olympijskou vlajkou.

Na všetkých ceremoniáloch bude hrať namiesto ruskej olympijská hymna. Informuje portál insidethegames.biz, ktorý sa špecializuje na olympijské hnutie. MOV udelil Ruskému olympijskému výboru (OKR) pokutu v hodnote 15 miliónov dolárov. Ten v rámci nej uhradí náklady MOV na vyšetrovanie dopingu a musí prispieť k založeniu nezávislej testovacej agentúry.

Existuje aj možnosť, že hry v Pjongčangu sa rozhodne bojkotovať vedenie Kontinentálnej hokejovej ligy. To touto eventualitou pohrozilo už v novembri ako formou protestu proti vyšetrovaniu ruských športovcov. V kluboch KHL pôsobí veľa hráčov, ktorí by mohli na ZOH 2018 reprezentovať Rusko, Kanadu, USA či Slovensko.

Prezident súťaže Dmitrij Černyšenko vyhlásil, že Medzinárodný olympijský výbor (MOV) "ničí existujúci svetový poriadok v športe," keď pokračuje v neustálom vyšetrovaní ruských športovcov podozrivých z dopingu v období ZOH 2014 v Soči. Černyšenko sa navyše odvolal aj na neúčasť hráčov NHL v Pjongčangu. "Podľa toho sa zariadime," uviedol vtedy.

Tieto úvahy neskôr rozptýlila Ruská hokejová federácia (FHR), ktorá vydala vyhlásenie, že jej hráči sú pripravení štartovať na športovom sviatku, ale dodala, že pod "národnou vlajkou svojej krajiny." Po včerajšom rozhodnutí už vedeniu KHL v súvislosti s bojkotom nestojí nič v ceste.

Hokejista Iľja Kovaľčuk podľa AP povedal: "Ak by sme tam teraz necestovali, bol by to prejav kapitulácie pred politickým tlakom. Patriotizmus a láska k vlasti sú vecou srdca. Aby ste ju cítili, nepotrebujete symbol na hrudi. A ak sa nám bude dariť, daj Boh, potom si určite zaspievame našu hymnu."


Tagy: KHL MOV Dmitrij Černyšenko

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka KHL
Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA