Všetko môže byť inak! Do hry opäť vstúpi Putin a bude mať posledné slovo

Thomas Bach a Vladimir Putin
Thomas Bach a Vladimir Putin

LAUSANNE - Prezident Vladimir Putin oznámi rozhodnutie o účasti či neúčasti ruských športovcov na ZOH 2018 v Pjongčangu v stredu 6. decembra na Všeruskom fóre dobrovoľníkov v Moskve.

Utorkový verdikt Medzinárodného olympijského výboru o tom, že na ZOH 2018 môžu participovať iba "čistí" ruskí športovci súťažiaci pod olympijskou vlajkou a nachádzajúci sa mimo domáceho nefunkčného a pokriveného antidopingového systému sa nepozdáva politickým a športovým špičkám v krajine. 

Oficiálne vyjadrenie si však Rusi nechajú na stredu. Informuje o tom športový portál championat.com. Vladimir Putin sa ešte pred prijatím finálneho rozhodnutia MOV vyjadril, že bojkot ZOH 2018 zo strany Ruska by nebol dobrým riešením.

Rusi sa proti vylúčeniu svojej výpravy zo zimných olympijských hier 2018 odvolajú k športovej arbitráži CAS. Oznámil to predseda Ruského olympijského výboru Alexander Žukov. Žukov podľa The Associated Press ďalej uviedol, že ruskí pretekári potrebujú čas, aby individuálne aj plošne zvážili svoj postoj pod vplyvom nastolených okolností. 

"Plánujeme o tom diskutovať." Nestanovil termín stretnutia funkcionárov a zástupcov športovcov. Verdikt MOV označil za kompromis, ktorý má svoje pozitíva aj negatíva. Vyzdvihol možnosť štartovať pod označením Olympionici Ruska v porovnaní s predchádzajúcimi označeniami typu Nezávislí olympionici napríklad pre Kuvajťanov vlani na OH v Riu de Janeiro. "Budú ich nazývať ruskými športovcami namiesto nejakých neurčitkov, čo je veľmi dôležité," vyhlásil Žukov.

Zatiaľ sa k vzniknutej situácii vyjadril napríklad prezident futbalistov Lokomotivu Moskva Iľja Gerkus, a to jednoznačne záporne. "Prijaté rozhodnutie MOV je diskriminácia našich športovcov. Podľa môjho názoru by sme nemali cestovať na zimné olympijské hry," uviedol Gerkus.

Dvojnásobná majsterka sveta v krasokorčuľovaní Jevgenija Medvedevová skonštatovala: "Bude o tom všetkom hovoriť. Je priskoro pýtať sa nás, či budeme súťažiť."


Tagy: Vladimir Putin Thomas Bach

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA