V Rusku začínajú padať hlavy: Západ nás chce týmto jasne obmedzovať!

Konstantin Kosačov
Konstantin Kosačov

MOSKVA - Ruskí športoví funkcionári nevykonali dostatočné množstvo práce, aby zabránili Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) potrestaniu Ruska. Vyhlásil to predseda zahraničnopolitického výboru Rady Federácie (horná komora ruského parlamentu) Konstantin Kosačov MOV v utorok suspendoval Ruský olympijský výbor v súvislosti s rozsiahlym dopingom a športovcom z krajiny dovolil štartovať na ZOH 2018 v Pjongčangu len pod neutrálnou vlajkou.

"Rozhodnutie je jasne súčasťou západnej politiky obmedzovať Rusko," vyhlásil Kosačov. "Na vine sú však aj ruskí športoví funkcionári, ktorí takýto verdikt dopustili. Mali by z toho vyvodiť osobnú zodpovednosť," citovala ho agentúra AP.

MOV potrestal Rusko pre podozrenia zo štátom sponzorovaného dopingového systému vrátane zámeny vzoriek na ZOH 2014 v Soči, s ktorými prišiel vyšetrovateľ Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richard McLaren. Už 25 športovcov dostalo doživotné olympijské tresty, Rusko prišlo o 11 medailí zo Soči vrátane štyroch zlatých. Kremeľ obvinenia zo štátom podporovaného dopingového programu rezolútne odmieta.

Ruskí športovci, ktorí splnia kvalifikačné kritériá i prísne antidopingové pravidlá, môžu štartovať na ZOH 2018 v individuálnych, či tímových súťažiach len pod názvom Olympijskí športovci z Ruska (Olympic Athlete from Russia), budú mať na sebe dresy s týmto menom a olympijskou vlajkou. Na všetkých ceremoniáloch bude hrať namiesto ruskej olympijská hymna.


Tagy: Konstantin Kosačov

Zdroj:
TASR
Foto:
pinkm.me

DISKUSIA